Ukraińcy schwytali Niemców walczących dla Grupy Wagnera

Jak podają niemieckie media, w czasie walk pod Bachmutem Ukraińcy aresztowali dwóch Niemców. Jeden żołnierz przyjechał z Lipska, drugi z Berlina. Walczyli w Grupie Wagnera.
Rosyjscy żołnierze Ukraińcy schwytali Niemców walczących dla Grupy Wagnera
Rosyjscy żołnierze / gur.gov.ua

O sprawie informuje „Tagesspiegel”. Dziennik opublikował wywiad z mężczyzną [również Niemcem – red.], ukrywającym się pod pseudonimem Ben Kauler, który jest ochotnikiem z Międzynarodowego Legionu Obrony Ukrainy i służył jako tłumacz na przesłuchaniu dwóch Niemców, aresztowanych pod Bachmutem, którzy udali się do Rosji, aby dołączyć do oddziałów Wagnera. 

Ponieważ obaj Niemcy nie mówili dobrze po angielsku, zostałem przydzielony do towarzyszenia im w drodze do Kijowa i tłumaczenia podczas ich przesłuchania

– poinformował Ben Kauler.

Co wiadomo o Niemcach walczących dla Grupy Wagnera?

Jeden pochodził z Lipska i miał rosyjskie korzenie. Drugi nazywał się Volker i był z Berlina

– oznajmił Ben Kauler. Volker był przez długi czas bezrobotny i we wrześniu wyjechał do Rosji, by dołączyć do Grupy Wagnera. Nie posiadał żadnego wcześniejszego doświadczenia wojskowego i twierdził, że zrobił to tylko dla pieniędzy.

Jego pensja była znacznie wyższa niż moja. Dostaję 3000 euro miesięcznie. Jako najemnik Wagnera otrzymuje 5000 $ plus dodatki, co daje mu zarobek 7000 $. Jednak twierdzi, że może zarobić dodatkową pensję: jeśli zabije jednego z nas, cudzoziemców, i przedstawi paszport zwłok jako dowód, dostanie dodatkowe 10 000 dolarów

– poinformował Ben Kauler. 

Nie tylko Niemcy

Jak przekazał Kauler, nie tylko Niemcy walczą w Grupie Wagnera na Ukrainie. Wśród więźniów schwytanych pod Bachmutem byli także Amerykanin, Francuz, Brytyjczyk i Syryjczyk.

Jak podaje „Tagesspiegel”, ze względów bezpieczeństwa prawdziwe nazwisko Ben Kaulera nie może zostać podane do wiadomości publicznej. Jego tożsamość jest jednak znana redakcji.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy Wiadomości
Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w poniedziałek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 350 mln dolarów. W skład tej transzy pomocy wejdą m.in. dodatkowe zestawy amunicji artyleryjskiej, rakiety HARM i GMLRS oraz łodzie patrolowe.

Polska elektrownia atomowa. Minister Moskwa podała datę Wiadomości
Polska elektrownia atomowa. Minister Moskwa podała datę

Zależy nam na tym, by w 2033 roku popłynęła pierwsza energia z dużej energetyki jądrowej - mówi w poniedziałkowym wywiadzie dla "Super Expressu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Walczcie Kochani. Wyrazy wsparcia z całego świata dla Dawida Kubackiego Wiadomości
"Walczcie Kochani". Wyrazy wsparcia z całego świata dla Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Powodem tej decyzji jest choroba jego żony. Z całego świata do skoczka spływają słowa wsparcia.

Groźny wypadek w Warszawie. Tramwaj przytrzasnął mężczyznę i ruszył Wiadomości
Groźny wypadek w Warszawie. Tramwaj przytrzasnął mężczyznę i ruszył

W Warszawie przy Dworcu Wileńskim miał miejsce groźny wypadek. Drzwi tramwaju przytrzasnęły dłoń 50-latka. Następnie pojazd ruszył.

Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Skoczek, który niespodziewanie wycofał się z niedzielnych zawodów w Vikersund, poinformował, że powodem tej decyzji jest choroba jego żony.

Stanęli w obronie sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba Wiadomości
Stanęli "w obronie" sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba

"Słuchając ustnych motywów rozstrzygnięcia, nie tylko odniosłam wrażenie, ale wręcz nabrałam pewności, że sędzia nie sprostała nakazom obiektywizmu i wyżej aniżeli prawo postawiła swoje przekonania" – pisze szefowa KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka komentując decyzję sądu dot. uniewinnienia osób zakłócających Mszę Świętą.

19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie Wiadomości
19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie

19-letnia mieszkanka Szufnarowej rzuciła się z nożem na 39-letnią obywatelkę Ukrainy. Do incydentu doszło w Zawadzie na Podkarpaciu. Dziewczyna trafiła na trzy miesiące do aresztu, teraz grozi jej nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności. Jak doszło do tragedii?

Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata Wiadomości
Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata

"To dla mnie koniec sezonu, ale nie to jest teraz najważniejsze" - pisze na Instagramie polski skoczek Dawid Kubacki, informując o zakończeniu swojego udziału w tegorocznym sezonie w Pucharze Świata.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 67 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik (Podlaskie) cztery osoby pokonały wpław graniczną rzekę Świsłocz - podała SG w raporcie z minionej doby.

Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej” Wiadomości
Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej”

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey rozmawiał z "Die Welt". Zapewnił, że Londyn jest gotów udzielić pomocy Polsce. Chodzi o zapełnienie luki w systemie obrony powietrznej, jaka powstanie po przekazaniu myśliwców MiG-29 dla Ukrainy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe