Matura 2023. „A mógłby pan wskazać te nieludzkie kryteria?”. Dziennikarz nie spodziewał się takiej odpowiedzi ministra [WIDEO]

– Mógłby pan wskazać te nieludzkie kryteria? – zapytał podczas konferencji prasowej szef resortu edukacji Przemysław Czarnek.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek Matura 2023. „A mógłby pan wskazać te nieludzkie kryteria?”. Dziennikarz nie spodziewał się takiej odpowiedzi ministra [WIDEO]
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek / fot. PAP/Andrzej Lange

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w ministerstwie edukacji dziennikarze pytali ministrów oraz szefa CKE o petycję polonistów, którzy stwierdzą, że poziom nowej matury z języka polskiego dla absolwentów liceów czteroletnich jest za wysoki.

Zdaniem nauczycieli języka polskiego egzamin w nowej formule jest „polowaniem na ucznia”, „najczarniejszą otchłanią edukacyjnego piekła” czy „brutalną formą weryfikacji wiedzy podręcznikowej”.

– Raz jeszcze apeluję do państwa, ludzi rozsądnych, mądrych, oddanych społeczeństwu o to, żeby nie powtarzać głupot i bzdur i nie denerwować maturzystów na chwilę przed maturą. Powróćmy jeszcze do pierwszego waszego pytania, za chwilę wrócę do tego drugie. Czy państwu naprawdę nie wydaje się, że ludzie, którzy znają kryteria oceny i to jeszcze nie nowe, tylko takie, które towarzyszyły i 6-klasistom i gimnazjalistom i wcześniejszym maturzystom, że na chwile przed maturą podnoszą tego rodzaju nieludzką petycję, denerwując maturzystów, którzy jako pierwsi kończą system 8+4 po to, tylko żeby podburzać politycznie. Ci sami ludzie są związani w części z partiami opozycyjnymi. Ja do państwa apeluje, do nich nie chcę, bo zawsze będą tacy, którzy będą chcieli upolityczniać szkołę i upolityczniać maturę i to są ludzie z opozycji. Do państwa apeluje. Skupmy się na rzetelnym przekazywaniu maturzystom i nauczycielom tego, co jest rzeczywiste, czyli wymogów, które dzisiaj też zostały, raz jeszcze przypomniane a są znane, od wielu, wielu, wielu miesięcy, a nie powtarzaniu bzdur z jakiejś petycji i straszeniu, że ktoś nie będzie sprawdzał matur – mówi o całej sprawie minister edukacji.

Nagranie obiegło sieć

Jeden z dziennikarzy zapytał ministra edukacji Przemysława Czarnka o to, czy resort przewiduje jakiekolwiek zmiany w maturach związane z „nieludzkimi kryteriami”.

– A mógłby pan wskazać te nieludzkie kryteria? – zapytał Czarnek. – Mówią m.in. o tym, że egzaminatorzy będą szukać głównie błędów… – odparł dziennikarz.

– Ma szukać błędów, tak? Cóż, zadaniem egzaminatora jest wykazywanie błędów. Na tym polega jego praca – powiedział roześmiany szef resortu edukacji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. Duńczycy publikują zaskakujące zdjęcie „niezidentyfikowanego obiektu” Wiadomości
Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. Duńczycy publikują zaskakujące zdjęcie „niezidentyfikowanego obiektu”

Duńska Agencja Energii opublikowała w czwartek zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu, znalezionego na Morzu Bałtyckim przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2. Wstępnie oceniono, że przedmiot nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, ma zostać wydobyty i zbadany.

Burza wokół księcia Harry'ego. Grozi mu wydalenie ze Stanów Zjednoczonych Wiadomości
Burza wokół księcia Harry'ego. Grozi mu wydalenie ze Stanów Zjednoczonych

Jak donoszą brytyjskie media, książę Harry z powodu swoich szczerych wyznań zapisanych w wydanym niedawno pamiętniku Spare, może mieć poważne kłopoty w swoim obecnym miejscu zamieszkania – Stanach Zjednoczonych. Sussexowi grozi cofnięcie wizy.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Fundamentalny wpływ Polaków na Trzecią Rewolucję Technologiczną Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Fundamentalny wpływ Polaków na Trzecią Rewolucję Technologiczną

Mówmy o tym, że to Polacy mają fundamentalny wpływ na trzecią rewolucję technologiczną! Wczoraj w Sky News odbyła się ogromna debata na temat Chata GPT i kierunku rozwoju Sztucznej Inteligencji.

Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach Wiadomości
Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach

Podczas demonstracji związkowych przeciwko reformie emerytalnej w wielu miastach Francji doszło do starć z policją. Centrala związkowa CGT poinformowała, że w Paryżu w czwartek demonstrowało 800 tys. osób, co oznacza największą mobilizację społeczną od początku protestów.

Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze Wiadomości
Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze

Redaktor naczelny portalu Interia.pl Piotr Witwicki poinformował, że dziennikarz sportowy serwisu Interia Michał Przybycień został zwolniony z pracy. O sprawie jako pierwszy napisał branżowy serwis Wirtualnemedia.pl.

Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. Poczuliśmy dziwny zapach Wiadomości
Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. "Poczuliśmy dziwny zapach"

Samochód ministra spraw zagranicznych Estonii Urmasa Reinsalu zapalił się podczas jego wizyty w Kijowie. Wygłaszany następnego dnia wykład przerwał alarm przeciwlotniczy; polityk był zmuszony do jego dokończenia w schronie - poinformowały w czwartek estońskie media.

USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych Wiadomości
USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych

Firmy GE Hitachi, Tennessee Valley Authority, Ontario Power Generation i polska firma Synthos Green Energy podpisały w czwartek porozumienie o przyspieszeniu wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR). Umowa przewiduje wspólne inwestycje warte 400 mln dolarów w projekt reaktora GEH BWRX-300, który SGE wraz z Orlenem planuje wdrożyć do floty dziesiątek reaktorów jądrowych w Polsce.

Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO] Wiadomości
Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO]

Pranie brudnych pieniędzy, łapówki wręczane w restauracji w torbach na wino albo w torbach ze sklepu Żabka i znany działacz Platformy Obywatelskiej zatrzymany przez CBA.

Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze Wiadomości
Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze

„Opowiadamy się za realizacją porozumienia w sprawie modernizacji Odry granicznej i zwiększonego wykorzystania żeglugi śródlądowej jako ważnego działania rozwojowego” – głosi oświadczenie polsko-niemiecko-czeskiego zrzeszenia izb handlowych: Unii Izb Łaby i Odry.

Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam Wiadomości
Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam

– Zaproponujemy 1500 zł „babciowego” dla każdej mamy, która chciałaby po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy – zapowiedział przewodniczący PO Donald Tusk w czwartek, podczas spotkania z wyborcami w Częstochowie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe