Polityczne akcenty w przemówieniu HGW na uroczystościach poświęconych Powstaniu Warszawskiemu

Jak widać wspomnienie polskiego męczeństwa i bohaterstwa jest dla niektórych okazją do politycznych docinek.
 Polityczne akcenty w przemówieniu HGW na uroczystościach poświęconych Powstaniu Warszawskiemu
/ screen YT

W Polsce tak się składa, że każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież, musi przejść próbę. Jest nią obrona wartości jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka 


– mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz. 
 

Żadna z tych wartości nie jest gwarantowana raz na zawsze. Próby się nie uniknie


- podkreśliła prezydent Warszawy w swoim wystąpieniu.


Sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy
W południe na Zamku Królewskim rozpoczęła się uroczysta Sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy. Podczas sesji wręczono honorowe obywatelstwa i nagrody m.st. Warszawy. Tutaj także nie obyło się bez kontrowersji.

Jak podaje nasza korespondentka Izabela Kozłowska, przewodnicząca Rady Ewa Malinowska-Grupińska przy tak ważnej uroczystości nawiązała do konieczności przyjmowania... uchodźców. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz osobno powitała prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf, a także sędziego w stanie spoczynku Jerzego Stępnia. W przemówieniu prezydent Warszawy nie obyło się bez nawiązania do protestów w sprawie reformy sądownictwa. Co miało stanowić kontynuację etosu powstańców warszawskich.

Po wręczeniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek, Atma, walcząca w Powstaniu Warszawskim również zaapelowała, żeby stolica Polski przyjęła dzieci i matki z Syrii oraz terenów objętych wojnami. W odpowiedzi na apel Wandy Traczyk-Stawska prezydent Warszawy ponownie zabierając głos wyjaśniła, że wraz z stołecznymi burmistrzami spotkała się w tej sprawie z papieżem Franciszkiem. Zapewniając Ojca Świetego, że z ich strony jest taka wola. Ale - jak podkreśliła - nie od nich to zależy.
Oprócz Wandy Traczyk-Stawskiej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stolecznego Warszawy otrzymali sędzia Wiesław Johann oraz aktor Daniel Olbrychski.

Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy - Warszawską "Syrenę" odebrał m.in. Zbigniew Hołdys. Wokalista odbierając statuetkę robił show wychodząc z telefonem w ręku i robiąc relację na żywo w mediach społecznościowych.

źródło: tvp info, do rzeczy, tysol

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe