Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polski dron Prometheus. Jedyny taki na świecie

Polacy stworzyli pierwszego cywilnego drona, którym można sterować zdalnie na odległość nawet międzykontynentalną!
Dron
Dron "Prometheus" / FB Maciej Kawecki

Dzisiaj, po kilku latach prac, na konferencji zostanie zaprezentowany polski dron Prometheus. Dron działa tylko i wyłącznie w łączności mobilnej, co – jak mówi Tomasz Płonka (CTO Prometheus) – „jest novum w skali nawet świata”. Co to znaczy? 

 

Nieograniczony zasięg

W wywiadzie z nami Tomasz Płonka mówi: – Naszą innowacją jest oczywiście to, że zasięg drona jest nieograniczony. Możemy posadzić osobę pilota w dowolnym centrum operacyjnym z naszym laptopem i manipulatorami i za pomocą sieci telefonii komórkowej jesteśmy w stanie sterować dronem, który znajduje się nawet na innym kontynencie. I z tego, co się orientujemy, na ten moment jesteśmy w tym jedyni na świecie. Twórcy drona w wywiadzie deklarują, że jest on w 100% autorski. Podkreślają, że nawet w przypadku jego oprogramowania wszystkie linijki kodu stworzył krajowy zespół projektu. Ich platforma posiada na swoim pokładzie bardzo silne, wspomagające akcelerację GPU, które pozwala na uruchomienie modeli AI na samym dronie i pracowanie z obrazem w czasie rzeczywistym. Czyli nie mamy tu do czynienia z AI w tzw. postprocessingu, gdzie dane trzeba wysłać do chmury i czekać na potencjalne efekty. Twórcy w rozmowie wskazują też, że „są jedyną firmą na świecie, która zrobiła taką detekcję metanu z drona”. 

Odwiedziliśmy siedzibę firmy, oglądając też jej centrum produkcyjne. To tam przeprowadziliśmy wywiad. Nasza późniejsza ocena wskazała, że na świecie pracuje się już nad dalekodystansowym zdalnym sterowaniem dronami, ale ich zasięg jest dzisiaj znacznie mniejszy od polskiego projektu. Myśląc o dronach, mamy często wyobrażenie, że pozwalają nam pozyskiwać dane szybciej, dokładniej i z innej perspektywy. Najważniejsze jest jednak to, że drony pozwalają nam pozyskiwać dane, do których nigdy nie mieliśmy dostępu. Świetnie byłoby móc to robić naszym w pełni rodzimym produktem.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Polska elektrownia atomowa. Minister Moskwa podała datę Wiadomości
Polska elektrownia atomowa. Minister Moskwa podała datę

Zależy nam na tym, by w 2033 roku popłynęła pierwsza energia z dużej energetyki jądrowej - mówi w poniedziałkowym wywiadzie dla "Super Expressu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Walczcie Kochani. Wyrazy wsparcia z całego świata dla Dawida Kubackiego Wiadomości
"Walczcie Kochani". Wyrazy wsparcia z całego świata dla Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Powodem tej decyzji jest choroba jego żony. Z całego świata do skoczka spływają słowa wsparcia.

Groźny wypadek w Warszawie. Tramwaj przytrzasnął mężczyznę i ruszył Wiadomości
Groźny wypadek w Warszawie. Tramwaj przytrzasnął mężczyznę i ruszył

W Warszawie przy Dworcu Wileńskim miał miejsce groźny wypadek. Drzwi tramwaju przytrzasnęły dłoń 50-latka. Następnie pojazd ruszył.

Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Skoczek, który niespodziewanie wycofał się z niedzielnych zawodów w Vikersund, poinformował, że powodem tej decyzji jest choroba jego żony.

Stanęli w obronie sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba Wiadomości
Stanęli "w obronie" sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba

"Słuchając ustnych motywów rozstrzygnięcia, nie tylko odniosłam wrażenie, ale wręcz nabrałam pewności, że sędzia nie sprostała nakazom obiektywizmu i wyżej aniżeli prawo postawiła swoje przekonania" – pisze szefowa KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka komentując decyzję sądu dot. uniewinnienia osób zakłócających Mszę Świętą.

19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie Wiadomości
19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie

19-letnia mieszkanka Szufnarowej rzuciła się z nożem na 39-letnią obywatelkę Ukrainy. Do incydentu doszło w Zawadzie na Podkarpaciu. Dziewczyna trafiła na trzy miesiące do aresztu, teraz grozi jej nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności. Jak doszło do tragedii?

Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata Wiadomości
Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata

"To dla mnie koniec sezonu, ale nie to jest teraz najważniejsze" - pisze na Instagramie polski skoczek Dawid Kubacki, informując o zakończeniu swojego udziału w tegorocznym sezonie w Pucharze Świata.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 67 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik (Podlaskie) cztery osoby pokonały wpław graniczną rzekę Świsłocz - podała SG w raporcie z minionej doby.

Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej” Wiadomości
Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej”

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey rozmawiał z "Die Welt". Zapewnił, że Londyn jest gotów udzielić pomocy Polsce. Chodzi o zapełnienie luki w systemie obrony powietrznej, jaka powstanie po przekazaniu myśliwców MiG-29 dla Ukrainy.

Przerwałam ciążę w łazience. Dzieci były ze mną. Oglądaliśmy Madagaskar Wiadomości
"Przerwałam ciążę w łazience. Dzieci były ze mną. Oglądaliśmy "Madagaskar""

W kwietniu ubiegłego roku w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga ruszył proces Justyny Wydrzyńskiej. Chodzi o działaczkę Aborcyjnego Dream Teamu, która została oskarżona o udzielenie pomocy w aborcji z naruszeniem przepisów ustawy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe