Waldemar Krysiak: Tak wygląda koniec feminizmu?

W Wielkiej Brytanii gwałciciel może wylądować w jednej celi z kobietą. Jeżeli kobieta zwróci uwagę, że to mężczyzna, to dostanie dodatkową karę. Oto Postęp, który zgotowały kobietom kobiece ruchy - intersekcjonalizm. Czy tak więc skończy się feminizm, który walczył z różnicami między płciami?
Kobieta bez twarzy Waldemar Krysiak: Tak wygląda koniec feminizmu?
Kobieta bez twarzy / Pixabay.com

To nie jest żaden wielki sekret, kto w większości odpowiada za upadek cywilizacji europejskiej. Oczywiście, swój udział w nim mają międzynarodowe korporacje, globalizm, Big Pharma i tęczowi aktywiści. Jeżeli jednak chcemy szukać głównej przyczyny, to nic nie jest tak oczywiste, jak feminizm. Z feminizmu bowiem wychodzi najwięcej zmian społecznych niszczących rodzinę.

 

Nienawiść do rodziny

To z feminizmu wychodzi nienawiść do podstawowej komórki społecznej, która w feministycznym ujęciu jest patriarchalną strukturą, bliską rzekomo faszyzmowi, którą trzeba zwalczać. Feminizm zawsze nienawidził rodziny, szczególnie chrześcijańskiej, bo jego działaczki dostrzegały w niej tylko władzę męża, żadnych zaś korzyści dla żony i matki.

Feminizm nienawidził też zawsze samych matek – rodzicielka jest dla feministki postawą uwłaczającą, redukcją kobiety do inkubatora i zmywary. Dodatkowo feminizm - jako ruch silnie zdominowany od początku przez lesbijki - postrzega pewnie ciążę jako wieczny ślad mężczyzny na płci przeciwnej. I niektóre (!) naznaczone niechęcią do mężczyzn lesbijki chciałyby ten ślad wymazać. Przez to, że homoseksualne kobiety nadawały ton feminizmowi, odkąd ten powstał, feminizm nie był nigdy w stanie odpowiadać na potrzeby większości swoich ofiar – kobiet heteroseksualnych, z których lwia część zawsze chciała mieć męża i dzieci.

 

Aborcja

Z pragnieniem zabijania dzieci nienarodzonych i pogardą dla ich życia łączy się feministyczna pogarda wobec słabszego życia ogólnie. Nawet ten chwalony obecnie przez środowiska konserwatywne feminizm sprzed lat, wiązał się z promocją „spędzania płodu”. Dzisiaj prawica może idealizować pierwsze feministki („One tylko chciały praw wyborczych dla kobiet!”), ale nawet one przypominały w swojej retoryce bardziej nazistki, niż ludzi, którym zależy jedynie na równości! Margaret Sanger, na przykład, założycielka morderczego Planned Parenthood, największej sieci klinik aborcyjnych z USA, uważała, że jej misją jest ograniczyć przyrost naturalny murzynów. Do dzisiaj jej kliniki zakładane są częściej w czarnych dzielnicach Ameryki. Zanim cofnięto interpretację Roe versus Wade, w takim Nowym Yorku więcej murzynów było abortowanych, niż się rodziło. Czy to nie jest rasizm?

Szczególną, oczywiście, pogardą feministki darzą osoby niepełnosprawne. Nawet w katolickiej Polsce ich narracja, że jak „płód jest uszkodzony, to można usunąć”, zdobyła taką popularność, że „czarne marsze” pełne są młodych kobiet. I mimo że według klasycznych, feministycznych narracji mężczyźni mają nie wypowiadać się na temat ciąży, bo w nią nie zachodzą, to na czele czarnych marszów w Polsce mogła stanąć lesbijka (o, kolejna!), dumnie deklarująca niechęć do macierzyństwa. Takie antynatalistyczne fikołki mógł nam zapewnić tylko feminizm!

 

Sexworking

Tylko feminizm mógł nam też zapewnić prawdziwy antynatalizm, w którym działają mężczyźni, ale sam ruch reprezentowany jest częściej przez kobiety. Podobnie jest z napędzaniem prostytucji, której odbiorcą są niby faceci, ale jednak promotorkami – kobiety. To feministki wymyśliły też hasła typu „sex work is real work” (prostytucja to niby zwykły zawód) i to feministki stoją na czele organizacji takich jak „Sex Work Polska”, gdzie młode dziewczyny zachęcane są do sprzedawania własnego ciała.

To feministki promują otyłość, spaczając ciałopozytywność, która miała szerzyć zrozumienie dla ludzi niedoskonałych, lub niepełnosprawnych, a chwali obecnie otyłość. To feministki stawiają na piedestale OnlyFans, serwis do pornografizacji intymności. Bo to niby wyzwalające! To feministki kochają eko-aktywizm, demonizujący rolników jako gwałcicieli krów i to Sylwia Spurek, polska zielona, feministka, porównywała zjadanie zwierzątek do Holokaustu. To feministki wspierają LGBT, gardłują w Europarlamencie przeciwko Polsce i to feministki głosują w rodzimym Sejmie na socjalizm, który już raz zniszczył naszą Ojczyznę. To feministki wulgaryzują też sztukę, stawiając w naszych teatrach swojego złotego cielca, podobiznę waginy, do której się pewnie skrycie modlą. Gdyby ktokolwiek inny celebrował w miejscach publicznych genitalia, byłby wyśmiany. Feministki robią to zaś, gdzie tylko mogą i za publiczne pieniądze.

 

Agresja

A jak jakiś konserwatysta będzie chciał bronić feminizmu „pierwszej fali”, to niech pamięta, że sufrażystki podkładały bomby w kościołach. Ich nienawiść do religii – szczególnie katolickiej, która nie ugięła się feministkom tak, jak protestanci - kwitła już sto lat temu. Teraz objawia się tak, że polskie feministki dewastują polskie kościoły, a ich siostrzyczki za oceanem przetapiają krzyże na metalowy srom. W sumie nawet w Polsce mieliśmy już „c*pkomaryjki” i pochody, gdzie ubóstwiona wagina niesiona była na kiju w procesji.

Ale co ty tak nienawidzisz kobiet?! - ktoś się oburzy. Ja natomiast wcale tutaj nie hejtuję kobiet, czyli połowy ludzkości, bez której żaden z nas by nie istniał. Większość kobiet przecież nawet nie identyfikuje się z feminizmem świadomie! Nawet na Zachodzie jest to tylko kilka procent społeczeństwa, a te/ci, którzy się z nim identyfikują, robią to pewnie przez jego nazwę. To jest też największy trik feminizmu – że nazwał się „kobietyzmem”, choć prawdziwej kobiecości nie reprezentuje.

 

Feminizm szkodzi kobietom

Co więcej – feminizm szkodzi samym kobietom. Najlepszym tego dowodem są ostatnie zmiany prawne w Europie i obu Amerykach, wymuszone przez ideologię gender, bękarta queerowego feminizmu intersekcjonalnego. Gdyby feminizm stał po stronie kobiet, to nie zmuszałby teraz kobiet do dzielenia celi więziennej z gwałcicielami.

Bo jak ktoś jeszcze nie słyszał: tak teraz działa prawo w Wielkiej Brytanii (a niedługo i w Niemczech i Hiszpanii), którą w ostatnich dniach zszokowała wiadomość, że krzywdziciele kobiet nie są separowani od kobiet w zakładach karnych. Gwałciciel, który identyfikuje się jako „Isla” Brison, mało brakowało a trafiłby do żeńskiego więzienia Cornton Vale, bo stwierdził, że jednak jest płci przeciwnej. Dzięki temu, że takie samookreślenie się („Self ID”) jest w UK prawnie wiążące, lis mógł trafić do kurnika.

To nie koniec! Sądy w Wielkiej Brytanii debatują obecnie nad karaniem „misgenderowania”, czyli prawidłowego nazywania płci transseksualisty. W Szkocji kilku kobietom wytoczono już procesy, bo nie hołdowały transowej ideologii, obecnie jednak władze chcą zamknąć usta również więźniarkom. Jeżeli nie będzie im się podobało, że dostały cele z facetem i głośno się do niego w poprawnych formach odezwą, to możliwe, że doliczone im zostaną dni do już realizowanej odsiadki. Nazwiesz rzeczy po imieniu? Posiedzisz dłużej w więzieniu!

 

Powoli dociera

Do feministek, rzecz jasna, powoli dociera, że sprawy zaszły za daleko. Rozumieją, że promowanie pomysłu, że „nie ma różnic między płciami” ma swoje konsekwencje. Rozumieją to przynajmniej tzn. TERFy, czyli działaczki prożeńskie, wykluczające z kobiecości transów. Dzięki nim ruch Gender Critical rośnie w socmediach.

Nawet jednak one nie są w stanie zrozumieć, że to feminizm zrodził transizm. Że gender to tak samo dziecko mężczyzny w sukience, jak i Judith Butler, czy Shulamith Firestone, czy Mai Staśko. Według większości TERFek nawet mężczyźni gardzący męskością i pozbawiający się jej (często dosłownie i operacyjnie) to nadal patriarchat. Nawet kasacja męskości jest dla feministek męską dominacją, bo definicje nie mają w feministycznym świecie solipsyzmu znaczenia. Patriarchat jest u nich dogmatem, a facet to prosiak, nawet jak udaje świnię. Feministki nie dostrzegą więc nigdy, że to one są źródłem własnych problemów, nawet gdy zostaną z nimi zamknięte w tej samej zapoconej celi.

Czy jednak społeczeństwo dostrzeże, że feminizm jest jednym z największych, a może nawet największym zagrożeniem dla cywilizacji? Moje nadzieje na to są znikome. Krytyka feminizmu jest bowiem za blisko krytyki kobiet, nawet jeżeli feminizm jest zaprzeczeniem kobiecości, a kobiety jego zakładniczkami. Mamy za sobą kilka pokoleń sformatowanych przez postępowe ideologie i powiedzieć dzisiaj, że nie popiera się feminizmu, to jak podnieść rękę na niewiastę, zrobić z siebie okrutnika, przemocowca. A jeżeli powie coś takiego kobieta, to stanie się zdrajcą i wyrzutkiem wśród koleżanek. Feminizm więc będzie dalej mutował, niszczył rodziny, zabijał nienarodzonych, promował gwałcicieli i ekologizm. No, chyba więcej mężczyzn i kobiet zacznie głośno protestować.

Nadzieję można mieć.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Stanisław Żaryn: Rosyjska gra w chińczyka tylko u nas
Stanisław Żaryn: Rosyjska gra w chińczyka

Słabnąca gospodarczo Rosja szuka nowych możliwości finansowania wojny. Temu podporządkowane są zmiany kadrowe na Kremlu oraz wizyta w Pekinie. Wpływ Chin na Rosję musi być monitorowany. Nie powinno to umykać uwadze w Polsce. Ryzyka dotyczą również nas…

Zaskoczenie w Wielkiej Brytanii: Wiadomo, kiedy będą wybory parlamentarne z ostatniej chwili
Zaskoczenie w Wielkiej Brytanii: Wiadomo, kiedy będą wybory parlamentarne

Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii, zapowiedział wybory parlamentarne na 4 lipca – donosi Sky News.

Tragiczny pożar na Pomorzu: Nie żyje matka i jej 6-letnie dziecko z ostatniej chwili
Tragiczny pożar na Pomorzu: Nie żyje matka i jej 6-letnie dziecko

W w środę w pożarze w Tczewskich Łąkach zginęły matka i jej 6-letnia córka. Przyczyna pożaru jest nieznana, na miejscu pracują służby.

Rolnicy kończą protest w Sejmie: Zmieniamy jego formę z ostatniej chwili
Rolnicy kończą protest w Sejmie: Zmieniamy jego formę

Rolnicy ze Związku Rolniczego "Orka" zdecydowali o zakończeniu protestu w Sejmie. – Zmieniamy jego formę – podkreślili podczas konferencji prasowej.

Umorzenie sprawy Tomasza Lisa. Jest komentarz eksperta z ostatniej chwili
Umorzenie sprawy Tomasza Lisa. Jest komentarz eksperta

Mecenas Bartosz Lewandowski odniósł się do środowego artykułu Wirtualnej Polski dotyczącego byłego redaktora naczelnego „Newsweeka” Tomasza Lisa.

Znani dziennikarze żegnają się z Wirtualną Polską gorące
Znani dziennikarze żegnają się z Wirtualną Polską

Znani dziennikarze współpracujący z Wirtualną Polską, m.in Żaneta Gotowalska-Wróblewska, Łukasz Maziewski i Rafał Mrowicki informują w mediach społecznościowych, że kończą współpracę z redakcją.

Rosja i korekta granic. Był dokument, już go nie ma z ostatniej chwili
Rosja i korekta granic. Był dokument, już go nie ma

Chodzi o projekt uchwały w sprawie korekty granic morskich Rosji z Finlandią i Litwą na Morzu Bałtyckim, zgłoszony we wtorek przez resort obrony w Moskwie. Okazało się, że dokument został w środę usunięty z rosyjskiej rządowej bazy aktów prawnych.

Tak Chińczycy kupują niemieckich polityków? Wiadomości
Tak Chińczycy kupują niemieckich polityków?

W ostatnich tygodnia zarzuty skierowane do dwóch czołowych polityków prawicowej niemieckiej partii Alternative für Deutschland (AfD) na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego dotyczą już tak poważnych spraw jak zdrada stanu. Maximilian Krah, który startuje dla AfD z pierwszego miejsca, ma na karku nie tylko niewyjaśnione powiązania z Rosją, ale także śledztwo wytoczone w celu sprawdzenia, czy nie dostawał pieniędzy z Chin. Drugi na liście tej partii Petr Bryston miał zostać nawet nagrany w Pradze, gdy otrzymywał od związanego z Rosją biznesmena 20 tys. euro w gotówce.

Zamach na premiera Słowacji Roberta Ficę. Nowe informacje pilne
Zamach na premiera Słowacji Roberta Ficę. Nowe informacje

Prokurator generalny Słowacji Marosz Żilinka poinformował, że zamach na premiera Roberta Ficę może być uznany za atak terrorystyczny.

Sławomir Mentzen: Mamy najmniej czołgów od lat 40. XX wieku Wiadomości
Sławomir Mentzen: Mamy najmniej czołgów od lat 40. XX wieku

– Liczba czołgów Wojska Polskiego jest najniższa od lat 40. XX wieku – stwierdził w środę w Sejmie szef Konfederacji Sławomir Mentzen.

REKLAMA

Waldemar Krysiak: Tak wygląda koniec feminizmu?

W Wielkiej Brytanii gwałciciel może wylądować w jednej celi z kobietą. Jeżeli kobieta zwróci uwagę, że to mężczyzna, to dostanie dodatkową karę. Oto Postęp, który zgotowały kobietom kobiece ruchy - intersekcjonalizm. Czy tak więc skończy się feminizm, który walczył z różnicami między płciami?
Kobieta bez twarzy Waldemar Krysiak: Tak wygląda koniec feminizmu?
Kobieta bez twarzy / Pixabay.com

To nie jest żaden wielki sekret, kto w większości odpowiada za upadek cywilizacji europejskiej. Oczywiście, swój udział w nim mają międzynarodowe korporacje, globalizm, Big Pharma i tęczowi aktywiści. Jeżeli jednak chcemy szukać głównej przyczyny, to nic nie jest tak oczywiste, jak feminizm. Z feminizmu bowiem wychodzi najwięcej zmian społecznych niszczących rodzinę.

 

Nienawiść do rodziny

To z feminizmu wychodzi nienawiść do podstawowej komórki społecznej, która w feministycznym ujęciu jest patriarchalną strukturą, bliską rzekomo faszyzmowi, którą trzeba zwalczać. Feminizm zawsze nienawidził rodziny, szczególnie chrześcijańskiej, bo jego działaczki dostrzegały w niej tylko władzę męża, żadnych zaś korzyści dla żony i matki.

Feminizm nienawidził też zawsze samych matek – rodzicielka jest dla feministki postawą uwłaczającą, redukcją kobiety do inkubatora i zmywary. Dodatkowo feminizm - jako ruch silnie zdominowany od początku przez lesbijki - postrzega pewnie ciążę jako wieczny ślad mężczyzny na płci przeciwnej. I niektóre (!) naznaczone niechęcią do mężczyzn lesbijki chciałyby ten ślad wymazać. Przez to, że homoseksualne kobiety nadawały ton feminizmowi, odkąd ten powstał, feminizm nie był nigdy w stanie odpowiadać na potrzeby większości swoich ofiar – kobiet heteroseksualnych, z których lwia część zawsze chciała mieć męża i dzieci.

 

Aborcja

Z pragnieniem zabijania dzieci nienarodzonych i pogardą dla ich życia łączy się feministyczna pogarda wobec słabszego życia ogólnie. Nawet ten chwalony obecnie przez środowiska konserwatywne feminizm sprzed lat, wiązał się z promocją „spędzania płodu”. Dzisiaj prawica może idealizować pierwsze feministki („One tylko chciały praw wyborczych dla kobiet!”), ale nawet one przypominały w swojej retoryce bardziej nazistki, niż ludzi, którym zależy jedynie na równości! Margaret Sanger, na przykład, założycielka morderczego Planned Parenthood, największej sieci klinik aborcyjnych z USA, uważała, że jej misją jest ograniczyć przyrost naturalny murzynów. Do dzisiaj jej kliniki zakładane są częściej w czarnych dzielnicach Ameryki. Zanim cofnięto interpretację Roe versus Wade, w takim Nowym Yorku więcej murzynów było abortowanych, niż się rodziło. Czy to nie jest rasizm?

Szczególną, oczywiście, pogardą feministki darzą osoby niepełnosprawne. Nawet w katolickiej Polsce ich narracja, że jak „płód jest uszkodzony, to można usunąć”, zdobyła taką popularność, że „czarne marsze” pełne są młodych kobiet. I mimo że według klasycznych, feministycznych narracji mężczyźni mają nie wypowiadać się na temat ciąży, bo w nią nie zachodzą, to na czele czarnych marszów w Polsce mogła stanąć lesbijka (o, kolejna!), dumnie deklarująca niechęć do macierzyństwa. Takie antynatalistyczne fikołki mógł nam zapewnić tylko feminizm!

 

Sexworking

Tylko feminizm mógł nam też zapewnić prawdziwy antynatalizm, w którym działają mężczyźni, ale sam ruch reprezentowany jest częściej przez kobiety. Podobnie jest z napędzaniem prostytucji, której odbiorcą są niby faceci, ale jednak promotorkami – kobiety. To feministki wymyśliły też hasła typu „sex work is real work” (prostytucja to niby zwykły zawód) i to feministki stoją na czele organizacji takich jak „Sex Work Polska”, gdzie młode dziewczyny zachęcane są do sprzedawania własnego ciała.

To feministki promują otyłość, spaczając ciałopozytywność, która miała szerzyć zrozumienie dla ludzi niedoskonałych, lub niepełnosprawnych, a chwali obecnie otyłość. To feministki stawiają na piedestale OnlyFans, serwis do pornografizacji intymności. Bo to niby wyzwalające! To feministki kochają eko-aktywizm, demonizujący rolników jako gwałcicieli krów i to Sylwia Spurek, polska zielona, feministka, porównywała zjadanie zwierzątek do Holokaustu. To feministki wspierają LGBT, gardłują w Europarlamencie przeciwko Polsce i to feministki głosują w rodzimym Sejmie na socjalizm, który już raz zniszczył naszą Ojczyznę. To feministki wulgaryzują też sztukę, stawiając w naszych teatrach swojego złotego cielca, podobiznę waginy, do której się pewnie skrycie modlą. Gdyby ktokolwiek inny celebrował w miejscach publicznych genitalia, byłby wyśmiany. Feministki robią to zaś, gdzie tylko mogą i za publiczne pieniądze.

 

Agresja

A jak jakiś konserwatysta będzie chciał bronić feminizmu „pierwszej fali”, to niech pamięta, że sufrażystki podkładały bomby w kościołach. Ich nienawiść do religii – szczególnie katolickiej, która nie ugięła się feministkom tak, jak protestanci - kwitła już sto lat temu. Teraz objawia się tak, że polskie feministki dewastują polskie kościoły, a ich siostrzyczki za oceanem przetapiają krzyże na metalowy srom. W sumie nawet w Polsce mieliśmy już „c*pkomaryjki” i pochody, gdzie ubóstwiona wagina niesiona była na kiju w procesji.

Ale co ty tak nienawidzisz kobiet?! - ktoś się oburzy. Ja natomiast wcale tutaj nie hejtuję kobiet, czyli połowy ludzkości, bez której żaden z nas by nie istniał. Większość kobiet przecież nawet nie identyfikuje się z feminizmem świadomie! Nawet na Zachodzie jest to tylko kilka procent społeczeństwa, a te/ci, którzy się z nim identyfikują, robią to pewnie przez jego nazwę. To jest też największy trik feminizmu – że nazwał się „kobietyzmem”, choć prawdziwej kobiecości nie reprezentuje.

 

Feminizm szkodzi kobietom

Co więcej – feminizm szkodzi samym kobietom. Najlepszym tego dowodem są ostatnie zmiany prawne w Europie i obu Amerykach, wymuszone przez ideologię gender, bękarta queerowego feminizmu intersekcjonalnego. Gdyby feminizm stał po stronie kobiet, to nie zmuszałby teraz kobiet do dzielenia celi więziennej z gwałcicielami.

Bo jak ktoś jeszcze nie słyszał: tak teraz działa prawo w Wielkiej Brytanii (a niedługo i w Niemczech i Hiszpanii), którą w ostatnich dniach zszokowała wiadomość, że krzywdziciele kobiet nie są separowani od kobiet w zakładach karnych. Gwałciciel, który identyfikuje się jako „Isla” Brison, mało brakowało a trafiłby do żeńskiego więzienia Cornton Vale, bo stwierdził, że jednak jest płci przeciwnej. Dzięki temu, że takie samookreślenie się („Self ID”) jest w UK prawnie wiążące, lis mógł trafić do kurnika.

To nie koniec! Sądy w Wielkiej Brytanii debatują obecnie nad karaniem „misgenderowania”, czyli prawidłowego nazywania płci transseksualisty. W Szkocji kilku kobietom wytoczono już procesy, bo nie hołdowały transowej ideologii, obecnie jednak władze chcą zamknąć usta również więźniarkom. Jeżeli nie będzie im się podobało, że dostały cele z facetem i głośno się do niego w poprawnych formach odezwą, to możliwe, że doliczone im zostaną dni do już realizowanej odsiadki. Nazwiesz rzeczy po imieniu? Posiedzisz dłużej w więzieniu!

 

Powoli dociera

Do feministek, rzecz jasna, powoli dociera, że sprawy zaszły za daleko. Rozumieją, że promowanie pomysłu, że „nie ma różnic między płciami” ma swoje konsekwencje. Rozumieją to przynajmniej tzn. TERFy, czyli działaczki prożeńskie, wykluczające z kobiecości transów. Dzięki nim ruch Gender Critical rośnie w socmediach.

Nawet jednak one nie są w stanie zrozumieć, że to feminizm zrodził transizm. Że gender to tak samo dziecko mężczyzny w sukience, jak i Judith Butler, czy Shulamith Firestone, czy Mai Staśko. Według większości TERFek nawet mężczyźni gardzący męskością i pozbawiający się jej (często dosłownie i operacyjnie) to nadal patriarchat. Nawet kasacja męskości jest dla feministek męską dominacją, bo definicje nie mają w feministycznym świecie solipsyzmu znaczenia. Patriarchat jest u nich dogmatem, a facet to prosiak, nawet jak udaje świnię. Feministki nie dostrzegą więc nigdy, że to one są źródłem własnych problemów, nawet gdy zostaną z nimi zamknięte w tej samej zapoconej celi.

Czy jednak społeczeństwo dostrzeże, że feminizm jest jednym z największych, a może nawet największym zagrożeniem dla cywilizacji? Moje nadzieje na to są znikome. Krytyka feminizmu jest bowiem za blisko krytyki kobiet, nawet jeżeli feminizm jest zaprzeczeniem kobiecości, a kobiety jego zakładniczkami. Mamy za sobą kilka pokoleń sformatowanych przez postępowe ideologie i powiedzieć dzisiaj, że nie popiera się feminizmu, to jak podnieść rękę na niewiastę, zrobić z siebie okrutnika, przemocowca. A jeżeli powie coś takiego kobieta, to stanie się zdrajcą i wyrzutkiem wśród koleżanek. Feminizm więc będzie dalej mutował, niszczył rodziny, zabijał nienarodzonych, promował gwałcicieli i ekologizm. No, chyba więcej mężczyzn i kobiet zacznie głośno protestować.

Nadzieję można mieć.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe