Ryszard Czarnecki: Nie opłaca się być Rosjaninem

NIE OPŁACA SIĘ BYĆ ROSJANINEM
Sobór Wasyla Błogosławionego Ryszard Czarnecki: Nie opłaca się być Rosjaninem
Sobór Wasyla Błogosławionego / Flickr.com, CC BY-SA 2.0

Rosjanie uciekają z Rosji od lat. Nie chodzi nawet o ostatni, przyznajmy: bardzo duży exodus obywateli Federacji Rosyjskiej, w tym wielu rdzennych Rosjan, zwłaszcza dobrze sytuowanych do dawnych republik sowieckich, jak Gruzja czy w mniejszym stopniu Azerbejdżan, ale też nawet państw Azji Środkowej, jak choćby Kazachstan (co jest o tyle paradoksalne, że na skutek dość przemyślanej i skutecznej polityki emigracyjnej Putina dziesiątki tysięcy Rosjan z tego największego państwa dawnej Azji Sowieckiej przeniosło się na teren Federacji Rosyjskiej). Od lat trwa emigracja nie tylko oligarchów czy artystów, ale też informatyków, przedstawicieli nauk ścisłych i… sportowców. Ten ostatni przypadek jest szczególnie frapujący.

Rosyjscy sportowcy wyjeżdżają

Rosyjscy sportowcy wieją z własnej ojczyzny na potęgę. Różne są oczywiście okoliczności tej „dezercji”, jak określają to niektórzy rosyjscy szowiniści, ale fakt pozostaje faktem. Prawdę mówiąc, w okresie, gdy sportowcy z Rosji (i Białorusi) nie mogą startować w Igrzyskach Olimpijskich (to się akurat ,niestety, może zmienić) , mistrzostwach świata i Europy (choć mogą w tenisowych turniejach wielkoszlemowych, co jest wielkim wstydem dla światowego stowarzyszenia tenisowego WTA), to właśnie tych, naturalizowanych przez inne państwa rosyjskich sportowców dopingują media i kibice z tego kraju.

Zeszłoroczny turniej Wimbledon wygrała obecna finalistka Australia Open (tekst ten piszę przed rozegraniem finału) Jelena Rybakina, która reprezentuje Kazachstan. W odbywających się właśnie teraz mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym kobiet, po programie krótkim w konkurencji solistek w pierwszej piątce są trzy łyżwiarki, które wywodzą się właśnie z Rosji. Na pierwszym miejscu jest Anastazja Gubanowa, która reprezentuje Gruzję, na czwartym Olga Mikutina, która broni barw Austrii, a na piątym nasza - od czterech lat- rodaczka, urodzona w Moskwie, ale reprezentująca Biało-Czerwonych Jekaterina Kurakowa (jechała już dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Chinach przed rokiem, zajmując miejsce 12 i na mistrzostwach kontynentu, gdzie była 5). Można tu wymieniać dziesiątki wręcz rosyjskich nazwisk w tenisie reprezentujących kraje Europy i USA. Można też szczególnie prześledzić łatwiejszą, ale mniej spektakularną emigrację rosyjskich sportowców w ramach dawnego Związku Sowieckiego, gdzie z powodów finansowych Rosjanie wolą reprezentować barwy Kazachstanu i rzadziej innych republik środkowo-azjatyckich, Azerbejdżanu, ale też Gruzji z państw południowego Kaukazu, czy – o czym się mówi najmniej – nawet Białorusi (Łukaszenko od co najmniej kilkunastu lat kusi do zmiany obywatelstwa nie tylko Rosjan, ale wielu innych sportowców państw dawnego ZSRS).

 

Nie opłaca się już być Rosjaninem? Wstyd jest być Rosjaninem?

 

*tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (28.01.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO] Wiadomości
"Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO]"

Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” na tropie bizneswoman, która miała podawać się za policjantkę i wraz z partnerem napadać ludzi w domach. W tle skandaliczne zaniedbania, których mieli dopuszczać się prawdziwi policjanci oraz bierność prokuratury. 

Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Papież Franciszek, przebywający w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych, pozostanie tam jeszcze prawdopodobnie dwa lub trzy dni - podał włoski dziennik "La Stampa".

Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE Wiadomości
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE

Papier toaletowy może się stać w najbliższym czasie towarem deficytowym? Zagraniczne media zwracają uwagę na nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają zakazać sprawdzania produktów związanych z wylesieniem.

Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat Wiadomości
Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat

W piątek 31 marca na warszawskim Rembertowie będą odbywać się ćwiczenia wojskowe z użyciem śmigłowców oraz materiałów wybuchowych; podobne treningi – w okolicach Piaseczna we wtorek, 4 kwietnia; to standardowa działalność – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Poseł PiS złożył mandat Wiadomości
Poseł PiS złożył mandat

Jak podaje portal i.pl, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Zagórski złożył rezygnację z mandatu posła. Informacje zostały potwierdzone u samego parlamentarzysty.

Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety” Wiadomości
Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety”

Z informacji belgijskiego dziennika „La Libre” wynika, że chatbot amerykańskiej firmy Chai nakłonił młodego mężczyznę do popełnienia samobójstwa.

Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz Wiadomości
Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz

Według krążących w sieci plotek pogarsza się stan zdrowia Beaty Tyszkiewicz, która ma nawet wymagać już całodobowej opieki. Głos w sprawie postanowiła zabrać jej córka.

Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę Wiadomości
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę

Policjanci z podwarszawskiego Legionowa zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wybicie szyby w biurze poselskim wicepremiera, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – dowiedziała się w czwartek PAP.

Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [WIDEO] Wiadomości
Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [WIDEO]

Starsza kobieta w trakcie spotkania z politykami Platformy Obywatelskiej postanowiła zadać pytanie dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Na sali słychać było niezadowolenie z powodu tego pytania.

„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN

Prowadząca „Dzień dobry TVN” Agnieszka Woźniak-Starak w najnowszym wywiadzie opowiedziała szczerze o tym, jak jej się pracuje w duecie z Ewą Drzyzgą. Mówiła też o samym programie.

Emerytury
Stażowe