Lekki powiew optymizmu

Nowy Rok to zawsze nowe nadzieje, oczekiwania, życzenia. Chociaż niezadowoleni z rozwoju sytuacji w Polsce nadal stanowią większość, jej oceny są obecnie najlepsze od pół roku. Z 66% do 59% zmniejszył się udział źle oceniających stan spraw w kraju – czytamy w raporcie CBOS „Nastroje społeczne w styczniu”.
fot. pixabay.com Lekki powiew optymizmu
fot. pixabay.com

Spośród cech społeczno-demograficznych na postrzeganie sytuacji w kraju wpływa przede wszystkim wiek. Najbardziej zadowoleni są ludzie w wieku 55+, spośród których 42% uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku. 


Wśród respondentów do 44 roku życia wyraźnie przeważa krytycyzm – najwięcej niezadowolonych ze stanu spraw w kraju jest wśród badanych w wieku od 25 do 44 lat (73%).


Jakie są prognozy dotyczące sytuacji w Polsce w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy?
Z 53% do 42% ubyło przede wszystkim przewidujących jej pogorszenie. Tylko nieznacznie zwiększył się jednak odsetek badanych oczekujących poprawy (z 14% do 16%). W większym stopniu przybyło osób spodziewających się utrzymania status quo (z 26% do 31%) oraz niemających opinii na ten temat (z 7% do 11%). Obecnie przewidywania dotyczące sytuacji w kraju są najlepsze od września 2021 roku.


Wraz z poprawą ocen polepszyły się również przewidywania dotyczące sytuacji politycznej. Uwzględniając zarówno optymistyczne, jak i pesymistyczne prognozy, można powiedzieć, że przewidywania dotyczące sytuacji politycznej są obecnie najlepsze od lipca 2021 roku.


SYTUACJA GOSPODARCZA 


Poprawę notujemy również w ocenach sytuacji gospodarczej. Z 53% do 46% zmniejszył się odsetek uważających, że jest ona zła. 


21 % Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce i są to najlepsze oceny od maja 2022 roku. 


Zwiększyły się nadzieje na poprawę sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, choć stan gospodarki w perspektywie roku nadal budzi raczej niepokój. Z 14% do 18% wzrósł odsetek spodziewających się polepszenia sytuacji gospodarczej, zaś z 47% do 41% zmalał udział przewidujących jej pogorszenie. 


Postrzeganie sytuacji ogólnej i gospodarczej jest najlepsze od mniej więcej pół roku. Niezależnie od tego od jesieni 2020 roku oceny sytuacji w kraju są w przeważającej mierze złe, zaś od jesieni 2021 roku, a więc od kiedy inflacja zaczęła coraz bardziej przyspieszać, negatywne opinie o sytuacji gospodarczej przewyższają pozytywne. Być może m.in. za sprawą wyhamowania wzrostu cen pod koniec ubiegłego roku w przewidywaniach dotyczących rozpoczynającego się roku widoczny jest pewien powiew optymizmu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0 Wiadomości
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0

Polska wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. PiS wygrało zimę Wiadomości
Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. "PiS wygrało zimę"

Pracownia Kantar znana jest z "sensacyjnych" sondaży. W grudniu 2022 roku opublikowała sondaż, w którym Platforma Obywatelska prowadzi. Tym razem jest inaczej.

Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie Wiadomości
Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie

Klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych - poinformowała w poniedziałek stacja CNN. Dzieła "królowej kryminału" poddano redakcji w celu usunięcia rasistowskich odniesień i innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.

Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO] Wiadomości
Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO]

Kellie-Jay Keen-Minshull, znana także jako Posie Parker jest radykalną feministką, założycielką ruchu „Standing for Woman” i doradcą Frontu Wyzwolenia Kobiet. Występuje również przeciwko kwestionowaniu pojęcia płci przez ruchy transaktywistów.

Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO] Wiadomości
Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO]

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wyborcami w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji. „Nie dokończy pan, odebrałem panu głos” – takie słowa usłyszał od Donalda Tuska jeden z uczestników spotkania.

„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy Wiadomości
„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy

Zagraniczne media informują, że znana polska modelka Joanna Krupa rozwodzi się ze swoim mężem Douglasem Nunesem. Gwiazda wydała oświadczenie.

Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn Wiadomości
Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn – substancji produkowanych przez grzyby pleśniowe. Komunikat dotyczy czterech różnych opakowań.

Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną Wiadomości
Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną

„Dziś nad ranem, w wyniku ciężkich obrażeń doznanych 16 marca, zmarł w Kijowie polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną na Ukrainie” – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią Wiadomości
Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią

Obrońca Bartosz Salamon oraz napastnik Karol Świderski są w podstawowym składzie piłkarskiej reprezentacji Polski na mecz z Albanią w eliminacjach Euro 2024. Początek spotkania na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg Wiadomości
„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg

Katarzyna Cichopek poinformowała swoich obserwatorów na Instagramie, że w końcu udała się na zabieg. „Niestety nikogo to nie ominie” – wyznała gwiazda „Pytania na śniadanie”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe