"Kłamał, oszukiwał i manipulował". Wiceszef klubu PO zaorany u Mazurka [WIDEO]

- Każdy, kto zmienia reguły gry, wprowadza nowe zasady w Kodeksie wyborczym tuż przed wyborami, tak naprawdę gwałci podstawowe zasady demokracji - mówił w piątek przewodniczący PO Donald Tusk. Redaktor Mazurek gościł w studio wiceprzewodniczącego klubu KO Pawła Poncyljusza, który pytany był o te słowa.
Robert Mazurek
Robert Mazurek / Screen z kanału YouTube RMF FM

- Na czym polega gwałt na fundamentalnych zasadach demokracji, którego miał się dopuścić PiS, zmieniając Kodeks wyborczy? - zapytał Poncyljusza dziennikarz.

- Po pierwsze zmienia go dosłownie na kilka miesięcy przed wyborami, był taki zwyczaj, że co najmniej pół roku przed zostawiamy... - zaczął zmieszany polityk.

W tym miejscu Mazurek przypomniał, że w 2011 roku nie tylko zmieniono Kodeks wyborczy, ale wprowadzono całkiem nowy Kodeks wyborczy. Zrobił to Donald Tusk razem z Platformą Obywatelską.

- Niech mi pan powie, dlaczego wielkiej zmiany można było dokonać w 2011 r., a drobnej w 2023 r. nie można? - zapytał swojego gościa gospodarz programu. 

- Nie pamiętam tej sytuacji z 2011 r., nie pamiętam tych zmian. Nie byłem raczej entuzjastą tych rozwiązań - zaplątał się poseł KO.

- Nie pamięta pan? Był pan posłem i głosował nad tym. Dlaczego pan nie pamięta? - dziwił się Robert Mazurek.

"Mamy Nitrasa i nie zawahamy się go użyć"

W takich słowach red. Mazurek poruszył kolejny wątek ze swoim gościem.

- To jest najlepszy kandydat do pilnowania uczciwości wyborów? Nitras ma tego pilnować? - zapytał.

- Myślę, że jest jednym z dobrych - odparł Poncyljusz.

W tym miejscu dziennikarz przypomniał wywiad "Rzeczpospolitej" z 2008 roku, w którym zawarto słowa Sławomira Nitrasa: "Gdy oskarżyłem Teresę Lubińską, kandydatkę na prezydenta Szczecina wiedziałem, że to nie ona podejmowała decyzje i pewnie będę musiał przepraszać, ale efekt został osiągnięty".

Robert Mazurek podniósł, że Nitras publicznie przyznał się, że "kłamał, oszukiwał i manipulował" na drodze do sukcesu wyborczego.

- Ale co chce pan przez to powiedzieć? - mówił skonsternowany polityk.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wpadka w Pytaniu na śniadanie. Nie wiedziały, że są na wizji. Widzowie wszystko słyszeli Wiadomości
Wpadka w "Pytaniu na śniadanie". Nie wiedziały, że są na wizji. Widzowie wszystko słyszeli

"Pytanie na śniadanie" to program "na żywo", w którym nietrudno o wpadkę. Przekonały się o tym Izabella Krzan i zaproszone do studia ekspertki. Nie wiedziały, że już są na żywo, a widzowie usłyszeli zakulisowe rozmowy.

Ambasador USA: relacje amerykańsko-polskie nigdy nie były silniejsze Wiadomości
Ambasador USA: relacje amerykańsko-polskie nigdy nie były silniejsze

Relacje amerykańsko-polskie nigdy nie były silniejsze niż są obecnie. Ponieważ nigdy nie wykonaliśmy tak dużo praktycznej pracy na poziomie codziennym, tak jak robimy to teraz – mówił w poniedziałek w Przemyślu na Podkarpaciu ambasador USA Mark Brzezinski.

Dramatyczne dane z Niemczech. Gwałtowny wzrost liczby dokonywanych aborcji Wiadomości
Dramatyczne dane z Niemczech. Gwałtowny wzrost liczby dokonywanych aborcji

Jak podaje Deutsche Welle, w 2022 roku liczba dokonanych w Niemczech aborcji była najwyższa od 10 lat i wzrosła o niemal 10 proc. w odniesieniu do poprzedniego roku.

Sejm: Konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji? Wiadomości
Sejm: Konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji?

W Narodowy Dzień Życia 24 marca br. w gmachu Sejmu odbyła się wyjątkowa konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji? Była to okazja do afirmacji życia ludzkiego, które od 25 lat jest chronione przez Polską Konstytucję. Wystąpienia dotyczyły zarówno aspektów prawnych jak i moralnych.

Wiadomości
Dyski Seagate — które modele warto brać pod uwagę?

Marka Seagate to znany na całym świecie producent urządzeń pamięci masowej. Ta założona pierwotnie w Kalifornii firma oferuje wysokiej jakości dyski twarde, które znane są z wydajności, bezpieczeństwa i niezawodności. Przyjrzyjmy się bliżej najciekawszym modelom i zastanówmy się, jaki dysk najlepiej wybrać.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja księcia Williama i Kate Middleton wstrząśnie światowymi mediami Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja księcia Williama i Kate Middleton wstrząśnie światowymi mediami

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Brytyjskie media donoszą dziś o decyzji księcia Williama i Kate Middleton, która może wstrząsnąć światowymi mediami.

Prezydent Słowacji: Wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie Wiadomości
Prezydent Słowacji: Wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova na konferencji poświęconej słowackiej polityce zagranicznej stwierdziła w poniedziałek, że wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie. – Taką sytuację spotyka się częściej na Słowacji niż gdziekolwiek indziej – dodała.

Dokonała rzeczy obrzydliwej. Jacek Murański nie przebiera w słowach nt. pracownicy pogotowia ratunkowego Wiadomości
"Dokonała rzeczy obrzydliwej". Jacek Murański nie przebiera w słowach nt. pracownicy pogotowia ratunkowego

Śmierć Mateusza Murańskiego odbiła się głębokim echem w mediach na początku lutego. Teraz głos na ten temat zabrał ojciec zawodnika FAME MMA – Jacek Murański.

Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej

W niedzielę 68 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; największą grupę liczącą 35 osób zatrzymano w okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie) - podała SG w raporcie z minionej doby.

„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych” Wiadomości
„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych”

Dziennikarz Mediów Narodowych Michał Jelonek poinformował na Twitterze, że w nocy politycy Ruchu Narodowego i Konfederacji „wtargnęli” do siedziby Telewizji Mediów Narodowych. Strona serwisu medianarodowe.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe