Rafał Ziemkiewicz: Kraje poza cywilizacją europejską nie chcą naśladować modelu demokracji liberalnej

Dziś w siedzibie redakcji „Tygodnika Solidarność” i portalu Tysol.pl, w Warszawie na ul. Prostej 30 odbywa się debata na temat książki prof. Davida Engelsa „Co robić? Jak żyć w obliczu upadku Europy”. Spotkanie prowadzi Cezary Krysztopa, a jego uczestnikami są prof. David Engels i Rafał Ziemkiewicz, publicysta.
Rafał Ziemkiewicz Rafał Ziemkiewicz: Kraje poza cywilizacją europejską nie chcą naśladować modelu demokracji liberalnej
Rafał Ziemkiewicz / foto. Marcin Żegliński

W swojej książce używam metafory, że od wielu lat naszym największym problemem było przecisnąć się na środek sali, do stołu, gdzie odbywa się bankiet. Tam siedzą wielcy tego świata, oni bawią się na tym bankiecie, a my byliśmy przy drzwiach. I nadal jesteśmy przy drzwiach, ale sytuacja się zmieniła, bo sufit się wali. I w tej sytuacji naprawdę lepiej być przy drzwiach niż przy stole. Dlaczego wali się sufit? Nie użyłbym określenia, że Europa postanowiła popełnić samobójstwo. Myślę, że prof. Engels jako znawca tych starożytnych cywilizacji zgodzi się ze mną, że zawsze taki kryzys zaczynał się od nowej technologii. Zmiany technologiczne, nowy sposób uprawy ziemi, nowe wynalazki, które zmieniały układ społeczny, nagle zastana sytuacja doznawała wstrząsu, bo biedni się bogacili albo bogaci biednieli, albo ktoś przestawał być ważny. W wieku XIX nasz świat ukształtowany został przez rewolucję przemysłową, to, że arystokracja rodowa straciła na znaczeniu, pojawiło się mieszczaństwo, władza pieniądza. Prawidłowość jest ta sama. W dziejach jest coraz więcej wszystkiego, wszystko jest coraz większa, tak więc i katastrofa będzie większa niż katastrofa poprzednich cywilizacji

- zaznaczył Rafał Ziemkiewicz, który w dość szczegółowy sposób opisał kwestie związane z rozwojem nowych technologii, które mają duży wpływ na społeczeństwo. 

 

GAFAM

Zbiegło się wiele czynników, samo ich wyliczenie trwałoby bardzo długo. Wymienię podstawowe. Pojawienie się nowych technologii informatycznych, internetu, sprawiło, że pojawił się nowy rodzaj bogactwa. Te koncerny informatyczne, używa się akronimu GAFAM - Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft. Google i Facebook są właścicielami 70 proc. zawartości internetu, a pozostałe 30 proc. jest od nich uzależnione przez różne powiązania kapitałowe. Technologia informatyczna pozwoliła wyrosnąć tak niewiarygodnym potęgom jakich wcześniej nie było. Żeby zarobić miliardy na ropie naftowej, czy na produkcji samochodów, trzeba było budować fabrykę, robić odwierty, kłaść tory, ponosić ogromne inwestycje. Koncerny informatyczne wypłukały z powietrza miliony w ciągu kilku lat. Miały kapitalizację, które nikt nigdy nie osiągnął. To pozwoliło im zmienić reguły w których funkcjonował kapitał akcyjny, tzn. sprzedawać akcje, które nie mają wpływu na przedsiębiorstwo. To księstwa rządzone przez założyciela, który jest decyzyjny. Dawnej jeśli się chciało pozyskać kapitał trzeba było sprzedawać akcje, dzielić się władzą nad firmą. Teraz mamy magnatów, którzy nie muszą się liczyć z nikim. Dysponują środkami, którymi nie dysponuje żadne państwo, nie muszą z nikim konsultować jak tych środków użyją

- podkreślił i wskazał, że w w 2008 r. weszły smartfony, przez co pojawił się zupełnie inny rodzaj komunikacji.

Coś co wymusza naszą uwagę. Z tego wynika kompletne rozbicie więzi społecznych, więzi międzypokoleniowch. Dzieci nie są wychowywane przez rodziców. Zerwana zostaje cała ciągłość, rośnie pokolenie, które nie jest zakorzenione w tej kulturze co rodzice. To nie jest nic nowego, że młode pokolenie nie rozumie się ze starym, ale aż tak jeszcze nie było 

- powiedział popularny publicysta. Ziemkiewicz zwrócił uwagę na to, że zachodni model demokracji przestał być atrakcyjny. 

 

"Nie chcą naśladować modelu demokracji liberalnej"

Kraje poza cywilizacją europejską nie chcą naśladować modelu demokracji liberalnej, samo Zachód odszedł od demokracji liberalnej bardzo poważnie. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu Zachód przestał imponować innym krajom. W XIX wieku, kiedy chciały się modernizować Chiny czy Japonia, to on wiedział, że nie ma innej drogi do bogactwa niż naśladować Europę. Dzisiaj oni uważają, że nie potrzebują naśladować Europę, nie potrzebują naśladować systemu demokratycznego, bo w swoim autorytarnym czują się lepiej. Tu trzeba zwrócić uwagę, że w w wieku XIX, ludność biała, europejska dominowała nad ludnością Azji czy Afryki. W tej chwili jest odwrotnie. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Wartość umowy – 1 mld 100 mln zł Wiadomości
Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Wartość umowy – 1 mld 100 mln zł

Szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowę wykonawczą na dostawę kolejnych 22 mobilnych radarów przeciwlotniczych Bystra; wartość umowy to 1 mld 100 mln zł. Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego, wzmacniamy je o kolejne warstwy - podkreślił Błaszczak.

Telekomunikacyjny gigant musi zapłacić 20 mln zł kary. Klienci mogą żądać zwrotu pieniędzy Wiadomości
Telekomunikacyjny gigant musi zapłacić 20 mln zł kary. Klienci mogą żądać zwrotu pieniędzy

Jak donosi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję Prezesa UOKiK, który nałożył na Polkomtel (właściciela sieci komórkowej Plus) karę ponad 20 mln zł za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Wyrok jest prawomocny.

Walki o Bachmut. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu Wiadomości
Walki o Bachmut. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu

W donbaskim mieście Bachmut trwają walki, choć rosyjskie szturmy są wciąż na zmniejszonym poziomie w porównaniu z ostatnimi tygodniami – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Król w talii najbardziej poszukiwanych przestępców UE zatrzymany przez CBŚP i KAS Wiadomości
Król w talii najbardziej poszukiwanych przestępców UE zatrzymany przez CBŚP i KAS

Policjanci CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy KAS zatrzymali kolejnych 10 osób w śledztwie dotyczącym grup przestępczych, które wystawiły „puste” faktury VAT na 1,5 mld zł. Do tej pory zarzuty usłyszało 310 osób, w tym 44-letni Robert C., który był na liście najbardziej poszukiwanych ludzi w Europie.

Szokujący komentarz Ekke Overbeeka nt. marszy papieskich Wiadomości
Szokujący komentarz Ekke Overbeeka nt. marszy papieskich

– Marsze papieskie będą w dużej mierze w obronie ukrywających pedofilię – mówił podczas spotkania autorskiego w Warszawie Ekke Overbeek.

Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut Wiadomości
Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut

– Ukraina nie może przegrać trwającej od siedmiu miesięcy bitwy o Bachmut na wschodzie kraju, żeby Władimir Putin nie poczuł krwi – oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanej w środę rozmowie z agencją Associated Press.

Chaos we Francji. Setki tysięcy demonstrantów. Gdzie praworządność? Gdzie UE? [WIDEO, FOTO] Wiadomości
Chaos we Francji. Setki tysięcy demonstrantów. Gdzie praworządność? Gdzie UE? [WIDEO, FOTO]

Nie ustają protesty we Francji. Powszechne oburzenie budzi brutalność interwencji francuskiej policji. Z kolei reforma emerytalna wprowadzana z pominięciem decyzji władzy ustawodawczej (jest wprowadzana w trybie rządowego dekretu) nie budzi wątpliwości instytucji Unii Europejskiej w zakresie „praworządności”.

Jarosław Kaczyński zabiera głos ws. sporu w Trybunale Konstytucyjnym. Padły ostre słowa Wiadomości
Jarosław Kaczyński zabiera głos ws. sporu w Trybunale Konstytucyjnym. Padły ostre słowa

– Julia Przyłębska jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego i każdy, kto to kwestionuje, kwestionuje obowiązujące prawo; tutaj nie ma żadnego sporu prawnego, a wyłącznie kwestie związane z ambicjami niektórych osób, którym się bardzo spieszy do tego stanowiska – mówił PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę ma wydać „Spare 2.0” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę ma wydać „Spare 2.0”

Jak podają brytyjskie media, książę Andrzej chce pójść w ślady swojego siostrzeńca, księcia Harry’ego, i wydać książkę, w której zawartych zostanie wiele informacji dot. Pałacu Buckingham, które rodzina królewska raczej wolałaby ukryć przed opinią publiczną.

Tusk: „To ja zaproponowałem Norwegom pracę nad Baltic Pipe”. Z. Kuźmiuk: Było dokładnie odwrotnie Wiadomości
Tusk: „To ja zaproponowałem Norwegom pracę nad Baltic Pipe”. Z. Kuźmiuk: Było dokładnie odwrotnie

Donald Tusk od momentu powrotu do polskiej polityki latem 2021 roku coraz częściej opowiada takie historie, że jego najbliższe otoczenie powinno się zainteresować, czy aby przypadkiem z jego zdrowiem jest wszystko w porządku.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe