Znana kanadyjska dziennikarka: Narody Europy Środkowej, z Polską na czele, będą stanowiły niepowstrzymaną siłę

Diane Francis jest znaną brytyjsko-kanadyjską dziennikarką, współpracownikiem m.in. „New York Post”, „National Post”, Atlantic Council i „Kyiv Post”.
Wieżowce. Warszawa Znana kanadyjska dziennikarka: Narody Europy Środkowej, z Polską na czele, będą stanowiły niepowstrzymaną siłę
Wieżowce. Warszawa / Pixabay.com

Niemcy i Rosja spędziły wieki, rozdzielając, eksploatując lub niszcząc kraje pomiędzy nimi, pogardliwie nazywane w języku niemieckim „inzwischenlander” [ziemie tymczasowe – przyp. red.]. W 1939 roku obie strony podpisały pakt Ribbentrop–Mołotow, zgadzając się nie atakować siebie nawzajem i podzielić Europę Wschodnią. Jednak Hitler zdradził Stalina i po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku Niemcy Wschodnie i „ziemie tymczasowe” znalazły się pod kontrolą Rosji. W 1980 roku Polska jako pierwsza przeciwstawiła się Moskwie, a do 1989 roku żelazna kurtyna została zburzona. W 1992 roku Ukraina i wszystkie republiki radzieckie zostały wyzwolone, ale Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę w 2014 i 2022 roku. Dziś wysiłkom na rzecz pokonania Putina przewodzą Stany Zjednoczone, a dołączają do nich politycznie europejskie „ziemie znaczące”. Prowadzone przez Polskę przyjęły miliony ukraińskich uchodźców i otworzyły swoje skarbce, aby zapewnić pomoc wojskową. W rezultacie moralne przywództwo i kręgosłup Europy przesunęły się z Berlina i Paryża na Warszawę i osaczony Kijów

– pisze Dina Francis w artykule „Moralne przywództwo Polski” na łamach swojej strony internetowej.

 

Moralne przywództwo Polski

Kanadyjsko-brytyjska dziennikarka opisuje, jak Ukraina po uzyskaniu niepodległości została zmuszona do oddania broni jądrowej „demokratycznej” Rosji i jak od tamtej pory walczyła o wyjście z rosyjskiej strefy wpływów. W tym czasie Polska latami ostrzegała Zachód przed zakusami rosyjskiego imperializmu, podczas gdy jej zachodni partnerzy byli na te ostrzeżenia głusi. W tym kontekście opisuje również przypadek gazociągów Nord Stream, które miały podkopać pozycję krajów Europy Środkowej i Wschodniej, a Rosji i Niemcom przynieść ogromne zyski.

Wreszcie po wybuchu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kiedy Polska i inne kraje Europy Środkowej wspomogły wschodniego sąsiada, Niemcy i Francja pozostawały z tyłu. Niemcy zawetowały przyjęcie Ukrainy do NATO i wahały się nad wysłaniem czołgów, aż w tym tygodniu zmuszono je do tego, dzięki naciskom ze strony Polski, krajów bałtyckich, Parlamentu Europejskiego, NATO i Stanów Zjednoczonych.

Niemcy ustąpiły, ale ten incydent, wraz z Nord Stream 2, obniżył ich rangę w ramach sojuszu i w całej Europie. Ambiwalencja Niemiec w stosunku do Rosji, a także potulność liderów SPD wobec Putina zmieniły moralne przywództwo Europy

– pisze Francis, przeciwstawiając stanowisku Niemiec i Francji zaangażowanie Polski, która według niej jest również potęgą gospodarczą w regionie.

 

„Moralna, potężna, niepowstrzymana siła”

Dziś, jak pisze kanadysko-brytyjska dziennikarka, Polska i Ukraina wobec rosyjskiego zagrożenia tworzą silną więź.

Gdy Rosja zostanie pokonana, będą stanowić ważny blok w Unii Europejskiej. Ostatecznie usunięcie Putina spowoduje również powstanie ludowe, które obali opresyjną dyktaturę Białorusi, dodając kolejne 9,34 mln Słowian. (W 2020 roku Rosja brutalnie rozprawiła się z rodzącą się na Białorusi rewolucją). Ale w obecnej sytuacji europejskie narody „tymczasowe” z Polską na czele nie będą już sprzedawane i gwałcone. Zjednoczeni, w ramach Europy, będą stanowić moralną, potężną i niepowstrzymaną siłę

– pisze Francis.

[z całością materiału można się zapoznać tutaj]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Trudne chwile Kubackiego. Trener Thurnbichler: Modlimy się za Dawida i jego żonę Wiadomości
Trudne chwile Kubackiego. Trener Thurnbichler: Modlimy się za Dawida i jego żonę

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Powodem tej decyzji jest choroba jego żony. Głos zabrał trener kadry Thomas Thurnbichler.

Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy Wiadomości
Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w poniedziałek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 350 mln dolarów. W skład tej transzy pomocy wejdą m.in. dodatkowe zestawy amunicji artyleryjskiej, rakiety HARM i GMLRS oraz łodzie patrolowe.

Polska elektrownia atomowa. Minister Moskwa podała datę Wiadomości
Polska elektrownia atomowa. Minister Moskwa podała datę

Zależy nam na tym, by w 2033 roku popłynęła pierwsza energia z dużej energetyki jądrowej - mówi w poniedziałkowym wywiadzie dla "Super Expressu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Walczcie Kochani. Wyrazy wsparcia z całego świata dla Dawida Kubackiego Wiadomości
"Walczcie Kochani". Wyrazy wsparcia z całego świata dla Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Powodem tej decyzji jest choroba jego żony. Z całego świata do skoczka spływają słowa wsparcia.

Groźny wypadek w Warszawie. Tramwaj przytrzasnął mężczyznę i ruszył Wiadomości
Groźny wypadek w Warszawie. Tramwaj przytrzasnął mężczyznę i ruszył

W Warszawie przy Dworcu Wileńskim miał miejsce groźny wypadek. Drzwi tramwaju przytrzasnęły dłoń 50-latka. Następnie pojazd ruszył.

Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Skoczek, który niespodziewanie wycofał się z niedzielnych zawodów w Vikersund, poinformował, że powodem tej decyzji jest choroba jego żony.

Stanęli w obronie sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba Wiadomości
Stanęli "w obronie" sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba

"Słuchając ustnych motywów rozstrzygnięcia, nie tylko odniosłam wrażenie, ale wręcz nabrałam pewności, że sędzia nie sprostała nakazom obiektywizmu i wyżej aniżeli prawo postawiła swoje przekonania" – pisze szefowa KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka komentując decyzję sądu dot. uniewinnienia osób zakłócających Mszę Świętą.

19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie Wiadomości
19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie

19-letnia mieszkanka Szufnarowej rzuciła się z nożem na 39-letnią obywatelkę Ukrainy. Do incydentu doszło w Zawadzie na Podkarpaciu. Dziewczyna trafiła na trzy miesiące do aresztu, teraz grozi jej nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności. Jak doszło do tragedii?

Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata Wiadomości
Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata

"To dla mnie koniec sezonu, ale nie to jest teraz najważniejsze" - pisze na Instagramie polski skoczek Dawid Kubacki, informując o zakończeniu swojego udziału w tegorocznym sezonie w Pucharze Świata.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 67 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik (Podlaskie) cztery osoby pokonały wpław graniczną rzekę Świsłocz - podała SG w raporcie z minionej doby.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe