Nie żyje Wiesław Urbański, legenda Solidarności, jeden z liderów strajku studentów w Łodzi z 1981 r.

Nie żyje Wiesław Urbański jeden z przywódców strajku łódzkiego rozpoczynającego zimą 1981 roku falę protestów studenckich. O śmierci tego działacza opozycji niepodległościowej poinformowali w mediach społecznościowych jego przyjaciele.
 Nie żyje Wiesław Urbański, legenda Solidarności, jeden z liderów strajku studentów w Łodzi z 1981 r.
/ pixabay.com

Jeden z najbardziej znanych łódzkich działaczy studenckich czasów Solidarności Wiesław Urbański zmarł po południu w poniedziałek 30 stycznia 2023 roku - powiedział PAP kolega zmarłego Zbigniew Natkański.

O śmierci Urbańskiego napisano na profilu społecznościowym Stowarzyszenia Ślad prowadzonym przez jednego z działaczy KOR Józefa Śreniowskiego. Tam o Urbańskim napisał m.in. jego przyjaciel z czasów studiów w latach 70. i 80 ub. w. Krzysztof Straus:"Okrutny los upomniał się o Wiesia Urbańskiego, mojego przyjaciela i kumpla" - napisał. "(...) Styczeń i luty 1981 r. - strajk studentów Łodzi. Wiesiu był w przywództwie strajku i negocjował w budynku filologii ma Kościuszki" - wspominał.

"Jeden z najodważniejszych ludzi opozycji antykomunistycznej"

"Wiesiek to był człowiek, który wszystkich znał i któremu się nie odmawiało. Załatwiał wszystkim, tylko o sobie nie za bardzo pamiętał, bo był zbyt skromny i na pewno zbyt honorowy na łapanie pańskiej klamki" - podsumował Straus.

W innych wpisach podkreślano, że Urbański był jednym z najodważniejszych ludzi opozycji antykomunistycznej. "Zmarł Wiesław Urbański. Bohater naszej niepodległości. Dla mnie wzór, kolega i przyjaciel. Wprowadzał mnie do Ruchu Młodej Polski. Boże jak ciężko. Proszę o modlitwę" - napisał na swoim profilu społecznościowym publicysta Marek Budzisz.

Wiesław Urbański urodził się 21 września 1957 r. w Pajęcznie. W latach 70. i 80. ub. w. studiował prawo na Uniwersytecie Łódzkim. Był m.in. działaczem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i Ruchu Młodej Polski, kolportował niezależne, zakazane przez komunistów, pisma: „Opinia”, „Bratniak”, „Biuletyn Informacyjny” KSS KOR.

Jeszcze przed powstaniem Solidarności na osiedlu studenckim w Łodzi Urbański uczestniczył w akcji ulotkowej ws. bojkotu wyborów do Sejmu PRL. Był jednym z przywódców strajku łódzkiego rozpoczynającego zimą 1981 roku falę protestów studenckich. Strajki zakończyły się sukcesem - komunistyczne władze zarejestrowały Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Internowany, uczestniczył w głodówkach

Wiesław Urbański został internowany 13 grudnia 1981. Przetrzymywany w więzieniach w Łęczycy i Łowiczu. Uczestniczył w głodówkach protestacyjnych więźniów politycznych PRL. Pod koniec lat 80. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie w Chicago był dziennikarzem polonijnej rozgłośni radiowej.

W latach 90. ub.w. był działaczem Porozumienia Centrum. Ostatnio pracował w Widzewskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego w Łodzi. W Encyklopedii Solidarności opozycyjny kolega zmarłego Wiesław Maciejewski przypominał m.in., że Urbański zasiadał również w Wojewódzkiej Radzie Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w Łodzi.

Urbańskiego odznaczono m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2016).

Wiesław Urbański miał 66 lat. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Czeski trener ujawnia SMS-a od polskiego trenera. Padły gorzkie słowa o reprezentacji Polski Wiadomości
Czeski trener ujawnia SMS-a od polskiego trenera. Padły gorzkie słowa o reprezentacji Polski

Reprezentacja Polski przegrała w sobotę mecz z reprezentacją Czech 3-1. Media obiegła wiadomość SMS, którą otrzymał znany w Polsce czeski trener — Werner Liczka.

Śmiertelny pożar w Trzcińcu. Nieoficjalnie: Nie żyje znany aktor Wiadomości
Śmiertelny pożar w Trzcińcu. Nieoficjalnie: Nie żyje znany aktor

Do śmiertelnego pożaru doszło w niedzielę rano w miejscowości Trzciniec (Lubelskie). Ze wstępnych ustaleń wynika, że znalezione zwłoki należały do 87-latka, który mieszkał w tym domu. Według lokalnych mediów ofiarą jest Piotr Wysocki, aktor związany przez lata z Teatrem Osterwy w Lublinie.

Skandal w Pałacu Buckingham. Co się stało z profilem syna księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Co się stało z profilem syna księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Profil księcia Archiego na stronie internetowej Pałacu Buckingham zniknął – donosi Daily Mail.

Ukraina: Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować Wiadomości
Ukraina: "Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować"

Ukraińskiej armii udało się ustabilizować sytuację w rejonie Bachmutu, jednak walki ciągle trwają, przeciwnik podejmuje ataki – oświadczył w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO] Wiadomości
„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO]

Największe w historii wsparcie dla samorządów, przekazywane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to dla D. Tuska „ochłapy”. Posłuchajmy zatem, co mówią sami samorządowcy – pisze na Twitterze partia rządząca i publikuje nagranie.

Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze” Wiadomości
Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze”

W studiu Polsat News podczas programu „Śniadanie Rymanowskiego” doszło do spięcia pomiędzy posłami Stanisławem Tyszką oraz Bartoszem Kownackim.

To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen Wiadomości
To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry. Teraz na temat tych doniesień głos zabrał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje Wiadomości
„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje

Jeśli pozwolimy rywalowi by wygrywał pojedynki, był szybszy, robił wszystko lepiej, wtedy nasza jakość nie wystarczy. Jeśli nasze poświęcenie będzie odpowiednie, wtedy jakość może zrobić różnicę – powiedział w niedzielę selekcjoner reprezentacji Polski Fernando Santos.

Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe? Wiadomości
Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe?

Rząd Macedonii Północnej opracowuje kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, w którym znajdzie się 12 śmigłowców bojowych Mi-24 - poinformowała macedońska minister obrony Sławjanka Pietrowska.

Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski zbiera wiele negatywnych ocen po sobotniej porażce biało-czerwonych z Czechami. Teraz na temat samego napastnika Barcelony wypowiedział się Łukasz Gikiewicz.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe