Ryszard Czarnecki: Kiedy koniec wojny w Europie Wschodniej?

Odbywa się publiczne wróżenie z fusów. Sorry, ci co wróżą to żadni wróżbici, przewidywacze przyszłości i jasnowidze, prorocy - tylko wojskowi (głównie), dyplomaci i politycy. Na dwóch kontynentach: Europa i Ameryka Północna (Afryka się w to jakoś nie bawi), dochodzą nas analizy, które przedstawiają datę mniej więcej zakończenia wojny, czasem towarzyszą temu jakieś argumenty, czasem nie (bo i po co? Przecież „prorok” wie lepiej). Najwięcej wróżb pochodzi z trzech krajów: Polski, Ukrainy i USA. Generał Waldemar Skrzypczak (cenię gościa, serio) stwierdził, że wojna będzie rozstrzygnięta za dwa miesiące. Wynika z tego, że na przełomie marca i kwietnia.
Ukraina. Zniszczenia w mieście Łyman w obwodzie donieckim Ryszard Czarnecki: Kiedy koniec wojny w Europie Wschodniej?
Ukraina. Zniszczenia w mieście Łyman w obwodzie donieckim / PAP/Alena Solomonova

Co do kwietnia, to w kwietniu zeszłego roku były głównodowodzący wojsk NATO w Europie (na szczęście już emerytowany) Frederick Benjamin „Ben” Hogdes III stwierdził, że „Ukraina wygra wojnę za kilka tygodni”. Rąbnął się generał US Army, biedaczyna o rok, za to jego przemówienie było gorąco oklaskiwane na Konwencji PO. „Errare humanum est”, generałowie też mogą się mylić, błądzić i przestrzeliwać (i to jeszcze jak!), ale prawdę mówiąc cieszę się, że generał Hogdes jest już w cywilu, bo jakby miał dowodzić wojskami NATO tak, jak przewiduje zakończenia wojny w Europe Wschodniej - to strach się bać.

Szef wywiadu wojskowego Ukrainy generał Kyryło Budanow twierdzi, że wojna zakończy się w czerwcu 2023. Ten absolwent amerykańskiego uniwersytetu jest słuchany uważniej niż jego amerykański kolega-generał z prostego powodu: jako jedyny miał przewidzieć napaść Rosji na Ukrainę i podobno w swoich prognozach nie pomylił się nigdy. No, teraz to może być ten pierwszy raz.

Z kolei amerykański dyplomata, niegdyś na bardzo prestiżowym stanowisku ambasadora USA przy ONZ Douglas Lute, stwierdził na początku grudnia 2022 podczas TRT World Forum w Stambule – skądinąd występując ze mną w jednym panelu i siedząc koło mnie - że spotkamy się znów za rok na tym samym szczycie , organizowanym przez państwową anglojęzyczną telewizję turecką i wojna będzie dalej trwała.

A ja? Skłaniałbym się do tej ostatniej opinii. Przewiduję, że wojna może potrwać długo – albo jeszcze dłużej. Ale oczywiście scenariusze mogą być bardzo różne…

Życie pokaże, czy racje miał generał z Polski, generał z Ukrainy czy generał z USA. A może  amerykański dyplomata ? Wiadomo i tak jedno, że koniec wojny zależy od strategicznych decyzji politycznych podejmowanych, sorry, mówiąc wprost : poza kontynentem europejskim...

 

*tekst ukazał się na portalu dorzeczy.pl (31.01.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał? Wiadomości
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał?

Nieoczekiwany finał wyprawy Roberta Biedronia do Finlandii. Wiele wskazuje na to, że w sprawie "darmowej aborcji dla Polek w Findlandii" znany aktywista LGBT mijał się z prawdą.

Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe