[Felieton „TS”] Tomasz P. Terlikowski: Wolność sumienia i część polskiej lewicy

Postulat zakazu spowiedzi u dzieci, który ostatnio zgłosił europoseł i współlider Nowej Lewicy Robert Biedroń, jest niekonstytucyjny i sprzeczny z całkowicie oczywistymi prawami człowieka. I to jest główny zarzut, który można i trzeba mu postawić.
 [Felieton „TS”] Tomasz P. Terlikowski: Wolność sumienia i część polskiej lewicy
/ Zrzut z ekranu salve.net

Zacznę od dość oczywistej deklaracji. Mam świadomość, że o sposobie spowiadania dzieci trzeba rozmawiać. Warto też stawiać pytanie o to, czy społeczne wydarzenie, jakim jest Pierwsza Komunia Święta (a co za tym idzie – także pierwsza spowiedź), rzeczywiście sprzyja dobremu jej odbyciu. To są istotne pytania, na które trzeba szukać w Kościele odpowiedzi. I w wielu tekstach także ja to robiłem.

Czymś jednak zupełnie innym jest rzucanie pomysłu zakazu spowiedzi małoletnich. To jest już sprawa zupełnie innego kalibru, i to z wielu powodów. Po pierwsze – dlatego że jej jedynym celem jest wzmożenie niechęci wobec osób wierzących i samej instytucji Kościoła. Innego celu być nie może, bo każdy, kto ma minimalną wiedzę o zasadach prawnych, musi mieć świadomość, że zakaz taki wprowadzony być nie może. A nie może, bo uderza w absolutnie podstawowe wolności obywatelskie i ludzkie. Wolność sumienia i wyznania (a także praktykowania swojej religijności) jest podstawowym prawem każdego człowieka. W jej skład wchodzi zaś, o czym też zapominać nie wolno, także prawo do wychowania dzieci w religii rodziców. Państwu nic do tego, dopóki zasady te nie są sprzeczne z innymi fundamentalnymi zasadami. Gdyby zaś chciano zakazać spowiedzi, to w istocie trzeba by też zakazać psychoterapii małoletnich, bo i ona – z perspektywy zewnętrznej – opiera się na podobnej zasadzie. Pomysł, żeby te zasady naruszać, to zatem uderzenie w sprawę absolutnie fundamentalną.

Dla lewicy – co też trzeba jasno powiedzieć – jest to zaś pomysł wyborczo głupi, bo przypomina on o tym, co lewica robiła (a w pewnych krajach nadal robi) z wierzącymi. Ograniczenia katechezy nieletnich, właśnie rzekomo w imię ochrony przed indoktrynacją, to pomysł choćby władz chińskich, a wcześniej dzielnie w życie wprowadzany w Związku Sowieckim. Można powiedzieć, że w inny sposób, to prawda, ale z drugiej strony, jak eurodeputowany Biedroń chciałby egzekwować taki zakaz, jeśli nie przy pomocy sankcji prawnych? A jeśli one wejdą, to jakie kary przewidziane byłyby dla tych, którzy zakaz złamią? I czy tylko dla księdza czy też dla rodziców, którzy na spowiedź dziecka się zgodzą? Można powiedzieć, że pytania, jakie zadaję, są złośliwe, i niewątpliwie jest to prawda, ale są one prostą konsekwencją złożonej przez Biedronia deklaracji. Jeśli chce się zakazywać spowiedzi małoletnich, to musi to być związane z sankcją. A jeśli ma być, to chciałbym wiedzieć, z jaką. To chyba dość oczywiste.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej

W niedzielę 68 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; największą grupę liczącą 35 osób zatrzymano w okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie) - podała SG w raporcie z minionej doby.

„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych” Wiadomości
„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych”

Dziennikarz Mediów Narodowych Michał Jelonek poinformował na Twitterze, że w nocy politycy Ruchu Narodowego i Konfederacji „wtargnęli” do siedziby Telewizji Mediów Narodowych. Strona serwisu medianarodowe.

„Nie mogę kontynuować misji”. Błażej Kmieciak nie jest już przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Pedofilii Wiadomości
„Nie mogę kontynuować misji”. Błażej Kmieciak nie jest już przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Pedofilii

„Błażej Kmieciak złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii” – przekazano w poniedziałek na stronie Komisji.

Nieoficjalnie: Platforma gotowa do koalicji z Konfederacją Wiadomości
Nieoficjalnie: Platforma gotowa do koalicji z Konfederacją

Platforma Obywatelska i Konfederacja w jednej koalicji? Partia Mentzena i Bosaka rośnie w sondażach. Dobry wynik konfederatów może skłonić pozostałe ugrupowania opozycyjne do szerszych rozmów z tą formacją?

Nie żyje znany „twitterowy” ksiądz Wiadomości
Nie żyje znany „twitterowy” ksiądz

Nie żyje popularny wśród użytkowników Twittera ks. Robert Jantczak.

„Były regularnie bite”. Szokujące wyznanie Georginy Rodriguez nt. dzieci Cristiano Ronaldo Wiadomości
„Były regularnie bite”. Szokujące wyznanie Georginy Rodriguez nt. dzieci Cristiano Ronaldo

Georgine Rodriguez – partnerka Christiano Ronaldo – w jednym z popularnych programów telewizyjnych wyznała, że dzieci piłkarza musiały wzmagać się z przemocą.

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut Wiadomości
Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut

Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut, sytuacja na froncie jest „stabilnie trudna” – poinformował w poniedziałek dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski, który odwiedził miejsca najostrzejszych walk na tym odcinku frontu.

Burza ws. oszustwa w popularnym show. Produkcja programu wydała oświadczenie Wiadomości
Burza ws. oszustwa w popularnym show. Produkcja programu wydała oświadczenie

Produkcja „Love Island” wydała oświadczenie w sprawie rzekomego oszustwa Jaya, jednego z uczestników siódmej edycji show. Pojawiły się podejrzenia, że Jay ukrywał fakt, że ma dziewczynę spoza wyspy, która nie wiedziała, że on wystąpi w programie. Każdy z uczestników przed programem musi złożyć deklarację, że jest wolny i nie ma żadnych zobowiązań partnerskich. Produkcja zapewnia, że Jay także złożył takie oświadczenie i że wszystkie dochodzące do nich sygnały w sprawie uczestników są sprawdzane i mają je pod kontrolą.

MSZ RP: Nie ma ani jednego powodu, by przywrócić udział rosyjskich i białoruskich sportowców Wiadomości
MSZ RP: Nie ma ani jednego powodu, by przywrócić udział rosyjskich i białoruskich sportowców

Nie ma ani jednego powodu, by odstąpić od wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z udziału w międzynarodowych zawodach i tym samym zmienić decyzję podjętą przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ponad rok temu, bezpośrednio po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę – oświadczyło w poniedziałek MSZ RP.

Stanisław Żaryn: Zatrzymano dwie osoby pracujące na rzecz obcych wywiadów Wiadomości
Stanisław Żaryn: Zatrzymano dwie osoby pracujące na rzecz obcych wywiadów

Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała kolejne dwie osoby pracujące na rzecz obcych wywiadów – poinformował zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zatrzymani w ostatnich tygodniach cudzoziemcy mieli pracować na rzecz Rosji i Białorusi.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe