Czeski prezydent mówi „nie” Berlinowi. Jednoznaczna deklaracja

Petr Pavel stanowczo odrzuca narrację Berlina, który twierdzi, że dostawy ciężkiej broni na Ukrainę spowodują „eskalację konfliktu”. – Jeśli zostawimy Ukraińców bez pomocy, najprawdopodobniej przegrają tę wojnę. A jeśli przegrają: przegramy wszyscy – mówi wprost nowy prezydent Czech.
Generał Petr Pavel Czeski prezydent mówi „nie” Berlinowi. Jednoznaczna deklaracja
Generał Petr Pavel / fot. Flickr / Navy Petty Officer 1st Class Dominique A. Pineiro / CC BY 2.0

Prezydent elekt udzielił wywiadu brytyjskiej telewizji BBC. Petr Pavel został zapytany m.in. o aspiracje Ukrainy dotyczące dołączenia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zdaniem nowego prezydenta Czech Ukraina „w pełni zasługuje na członkostwo w NATO”.

Pavel podkreślił, że ukraińska armia z powodu ostatnich wydarzeń będzie prawdopodobnie najbardziej doświadczonym wojskiem w Europie. – Zasługuje na to, by być częścią wspólnoty krajów demokratycznych – powtórzył i dodał, że kraje Zachodu nie powinny mieć żadnych ograniczeń co do wysyłania sprzętu Kijowowi.

Stanowcze słowa PavlaPetr Pavel odrzuca także narrację Berlina, który twierdzi, że dostawy ciężkiej broni na Ukrainę spowodują „eskalację konfliktu”.

Jeśli zostawimy Ukraińców bez pomocy, najprawdopodobniej przegrają tę wojnę. A jeśli przegrają: przegramy wszyscy. Nasze miasta nie są niszczone przez rosyjską artylerię i rakiety. Ale nasza przyszłość może lec w gruzach, jeśli nie wesprzemy Ukrainy we właściwym zakończeniu tego konfliktu

– mówi wprost czeski prezydent.

Generał Petr Pavel, który w przeszłości służył w czeskiej armii, pokonał w drugiej turze wyborów prezydenckich byłego premiera Andreja Babisza uważanego za tego kandydata, który dużo łagodniej obchodziłby się z Rosją, gdyby został wybrany na prezydenta.

Babisz zaszokował także polską opinię publiczną, kiedy to podczas jednej z debat stwierdził, że w przypadku ataku na Polskę lub państwa bałtyckie nie wysłałby na pomoc czeskich żołnierzy. Petr Pavel przypomniał wówczas Babiszowi o zobowiązaniu do kolektywnej obrony państw NATO.

CZYTAJ WIĘCEJ: Czechy. Kandydat na prezydenta Babisz: „Nie wysłałbym wojsk na pomoc Polsce”


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy Wiadomości
Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w poniedziałek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 350 mln dolarów. W skład tej transzy pomocy wejdą m.in. dodatkowe zestawy amunicji artyleryjskiej, rakiety HARM i GMLRS oraz łodzie patrolowe.

Polska elektrownia atomowa. Minister Moskwa podała datę Wiadomości
Polska elektrownia atomowa. Minister Moskwa podała datę

Zależy nam na tym, by w 2033 roku popłynęła pierwsza energia z dużej energetyki jądrowej - mówi w poniedziałkowym wywiadzie dla "Super Expressu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Walczcie Kochani. Wyrazy wsparcia z całego świata dla Dawida Kubackiego Wiadomości
"Walczcie Kochani". Wyrazy wsparcia z całego świata dla Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Powodem tej decyzji jest choroba jego żony. Z całego świata do skoczka spływają słowa wsparcia.

Groźny wypadek w Warszawie. Tramwaj przytrzasnął mężczyznę i ruszył Wiadomości
Groźny wypadek w Warszawie. Tramwaj przytrzasnął mężczyznę i ruszył

W Warszawie przy Dworcu Wileńskim miał miejsce groźny wypadek. Drzwi tramwaju przytrzasnęły dłoń 50-latka. Następnie pojazd ruszył.

Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Skoczek, który niespodziewanie wycofał się z niedzielnych zawodów w Vikersund, poinformował, że powodem tej decyzji jest choroba jego żony.

Stanęli w obronie sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba Wiadomości
Stanęli "w obronie" sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba

"Słuchając ustnych motywów rozstrzygnięcia, nie tylko odniosłam wrażenie, ale wręcz nabrałam pewności, że sędzia nie sprostała nakazom obiektywizmu i wyżej aniżeli prawo postawiła swoje przekonania" – pisze szefowa KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka komentując decyzję sądu dot. uniewinnienia osób zakłócających Mszę Świętą.

19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie Wiadomości
19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie

19-letnia mieszkanka Szufnarowej rzuciła się z nożem na 39-letnią obywatelkę Ukrainy. Do incydentu doszło w Zawadzie na Podkarpaciu. Dziewczyna trafiła na trzy miesiące do aresztu, teraz grozi jej nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności. Jak doszło do tragedii?

Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata Wiadomości
Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata

"To dla mnie koniec sezonu, ale nie to jest teraz najważniejsze" - pisze na Instagramie polski skoczek Dawid Kubacki, informując o zakończeniu swojego udziału w tegorocznym sezonie w Pucharze Świata.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 67 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik (Podlaskie) cztery osoby pokonały wpław graniczną rzekę Świsłocz - podała SG w raporcie z minionej doby.

Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej” Wiadomości
Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej”

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey rozmawiał z "Die Welt". Zapewnił, że Londyn jest gotów udzielić pomocy Polsce. Chodzi o zapełnienie luki w systemie obrony powietrznej, jaka powstanie po przekazaniu myśliwców MiG-29 dla Ukrainy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe