Znamy laureatów XV edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

Komisja Certyfikacyjna Konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” dokonała 1 lutego wyboru firm, które w tym roku zostaną uhonorowane tym wyróżnieniem. 
Członkowie Komisji Certyfikacyjnej Konkursu
Członkowie Komisji Certyfikacyjnej Konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" / fot. M. Żegliński

Konkurs „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” organizowany jest przez NSZZ „Solidarność” pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Cel konkursu to promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Kandydatów zgłaszają podstawowe jednostki organizacyjne Solidarności. Certyfikatem można się posługiwać przez okres trzech lat.

Tegorocznej Komisji Certyfikacyjnej przewodniczy w zastępstwie za Piotra Dudę Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W Komisji zasiadają także: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca Prezydenta RP, Zbigniew Żurek, zastępca przewodniczącego Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP, Kazimierz Kimso jako przedstawiciel Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz Zbigniew Łasek, inspektor ds. BHP KK NSZZ „Solidarność”.

To już piętnasta edycja konkursu, który odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. W tym roku zgłoszono 25 firm i instytucji. Po analizie wyłoniliśmy osiemnaście z nich. Zostaną one nagrodzone, jak co roku, podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim

– mówi Tadeusz Majchrowicz. 

Dodaje, że firmy zgłoszone do konkursu zostały ocenione według kryteriów obejmujących m.in. liczbę zatrudnionych na czas nieokreślony w firmie, poziom uzwiązkowienia, działalność Społecznej Inspekcji Pracy w zakładzie, Komisji ds. BHP czy Rady Pracowników. Przy ocenianiu firm ważna jest także opinia organizacji związkowej. 

Najwyższe wyróżnienie

– To konkurs, w którym można startować ponownie, nawet jeśli w przeszłości już uzyskało się ten certyfikat. Jest on przyznawany na trzy lata. W gronie tegorocznych laureatów znajduje się firma, która otrzymuje tytuł po raz czwarty. To Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg. I na jej przykładzie można prześledzić, jak sytuacja w firmie poprawia się na przestrzeni lat – mówi Kazimierz Kimso. I dodaje: – U nas nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o wielkość zakładu pracy. Wśród laureatów są zarówno wielkie przedsiębiorstwa, jak i małe, zatrudniające kilkudziesięciu pracowników zakłady. Niezwykle istotnym elementem przy ich ocenie jest kwestia dialogu, który odbywa się w danej firmie. Certyfikat „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” to najwyższe wyróżnienie, jakie pracodawca może dostać od swojej załogi. Co więcej, są pracodawcy, którzy wręcz chwalą się tymi certyfikatami. Doceniają, że pochodzą one od załogi, a nie od świata biznesu. To najlepsza wizytówka. Nie słyszałem, żeby w naszym kraju, a nawet za granicą, był organizowany podobny konkurs – dodaje przewodniczący Kimso.

Zbigniew Łasek mówi zaś: – To Solidarność jest autorem tego pomysłu i jedyną centralą związkową, która taki konkurs wymyśliła. 

Laureaci

W wyniku oceny kryteriów Komisja Certyfikacyjna postanowiła w tym roku przyznać certyfikaty następującym pracodawcom:

1. Lasy Państwowe Zakład Usług Leśnych we Wrocławiu

2. Arctic Paper Kostrzyń SA Kostrzyń nad Odrą

3. Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „POLFA” SA Warszawa

4. Śląskie Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu sp. z o.o.

5. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego Bielsko-Biała

6. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny sp. z o.o. Krosno

7. Enea Ciepło sp. z o.o. Białystok

8. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach

9. Podlaski Kurator Oświaty Białystok

10. CIECH Soda Polska SA Inowrocław

11. Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” SA Poznań

12. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach

13. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu sp. z o.o.

14. Publiczna Szkoła Podstawowa imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach

15. Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA Radom

16. Miejski Zakład Komunalny sp. z o.o. w Stalowej Woli

17. Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg sp. z o.o.

18. Nadleśnictwo Oleśnica Śląska


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Skandal w Pałacu Buckingham. Co się stało z profilem syna księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Co się stało z profilem syna księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Profil księcia Archiego na stronie internetowej Pałacu Buckingham zniknął – donosi Daily Mail.

Ukraina: Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować Wiadomości
Ukraina: "Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować"

Ukraińskiej armii udało się ustabilizować sytuację w rejonie Bachmutu, jednak walki ciągle trwają, przeciwnik podejmuje ataki – oświadczył w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO] Wiadomości
„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO]

Największe w historii wsparcie dla samorządów, przekazywane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to dla D. Tuska „ochłapy”. Posłuchajmy zatem, co mówią sami samorządowcy – pisze na Twitterze partia rządząca i publikuje nagranie.

Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze” Wiadomości
Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze”

W studiu Polsat News podczas programu „Śniadanie Rymanowskiego” doszło do spięcia pomiędzy posłami Stanisławem Tyszką oraz Bartoszem Kownackim.

To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen Wiadomości
To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry. Teraz na temat tych doniesień głos zabrał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje Wiadomości
„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje

Jeśli pozwolimy rywalowi by wygrywał pojedynki, był szybszy, robił wszystko lepiej, wtedy nasza jakość nie wystarczy. Jeśli nasze poświęcenie będzie odpowiednie, wtedy jakość może zrobić różnicę – powiedział w niedzielę selekcjoner reprezentacji Polski Fernando Santos.

Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe? Wiadomości
Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe?

Rząd Macedonii Północnej opracowuje kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, w którym znajdzie się 12 śmigłowców bojowych Mi-24 - poinformowała macedońska minister obrony Sławjanka Pietrowska.

Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski zbiera wiele negatywnych ocen po sobotniej porażce biało-czerwonych z Czechami. Teraz na temat samego napastnika Barcelony wypowiedział się Łukasz Gikiewicz.

Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski Wiadomości
Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry.

Protesty w Izraelu. Rządowy plan reformy sądownictwa podzielił kraj Wiadomości
Protesty w Izraelu. "Rządowy plan reformy sądownictwa podzielił kraj"

Setki tysięcy Izraelczyków wzięło udział w sobotę wieczorem w ogólnokrajowych demonstracjach. Był to 12 tydzień protestów przeciwko planom rządu premiera Benjamina Netanjahu dotyczącym przebudowy systemu sądownictwa - podał portal "The Times of Israel"(ToI).

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe