Przewodniczący episkopatu USA krytykuje wypowiedź prezydenta Bidena i mówi o „ciężkim złu”

– Prezydent Joe Biden nie ma racji w sprawie finansowania aborcji przez podatników i myli się co do poglądów papieża Franciszka na ten temat – powiedział w środę 1 lutego przewodniczący konferencji biskupów USA abp Timothy Broglio.
Joe Biden Przewodniczący episkopatu USA krytykuje wypowiedź prezydenta Bidena i mówi o „ciężkim złu”
Joe Biden / EPA/Oliver Contreras / POOL Dostawca: PAP/EPA

Słowa Bidena

Przewodniczący amerykańskiego episkopatu odniósł się do słów prezydenta, który zasugerował we wtorek, że ani papież, ani wszyscy biskupi katoliccy nie sprzeciwiają się publicznemu finansowaniu aborcji w Stanach Zjednoczonych. Biden, deklarujący się jako katolik, który popiera legalną i publicznie finansowaną aborcję, stwierdził to w krótkiej rozmowie z korespondentem EWTN w Białym Domu, Owenem Jensenem. 

Oświadczenie przewodniczącego amerykańskiego episkopatu

W środę abp Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB), wydał oświadczenie zaprzeczające komentarzom Bidena.

- Jak uczy nas Jezus, życie ludzkie jest święte. Bóg wzywa nas do obrony i ochrony życia od momentu poczęcia nowej istoty ludzkiej. Kościół katolicki jest jasny i konsekwentny w tym nauczaniu. Katoliccy biskupi Stanów Zjednoczonych są zjednoczeni w naszym zaangażowaniu na rzecz życia i będą nadal pracować jako jedno ciało w Chrystusie, aby aborcja stała się nie do pomyślenia – stwierdził abp Broglio, który jest ordynariuszem wojskowym USA. Powiedział również, że publiczne finansowanie aborcji podważa wolność religijną katolików.

- Finansowanie aborcji przez podatników zmusiłoby ludzi o prawym sumieniu do uczestnictwa w tym ciężkim złu wbrew swej woli – powiedział hierarcha. Wyjaśnił, że byłoby to sprzeczne z naszym prawem do życia w zgodzie z doktrynami naszej wiary.

- Modlę się, abyśmy chronili każde dziecko bez względu na jego wiek i otworzyli nasze serca, aby odpowiedzieć matkom w potrzebie miłością i wsparciem, a nie przemocą aborcji - wyznał hierarcha.

Papież Franciszek

Abp Broglio zauważył, że papież Franciszek wielokrotnie potępiał aborcję. W październiku 2018 roku, podczas środowej audiencji ogólnej na Placu Świętego Piotra, papież porównał korzystanie z usług dostawcy aborcji do wynajęcia płatnego zabójcy.

Uwagi prezydenta pojawiły się pięć dni po tym, jak przewodniczący Komisji Obrony Życia amerykańskiego episkopatu poparł projekt ustawy Kongresu, która dąży do trwałego zakazu federalnego finansowania aborcji.

st (KAI/CNA) / Waszyngton


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Wiadomości
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej

31 marca 1963 r. w Londynie zmarła Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska. O niepodległość Polski walczyła w Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Organizacji Wojskowej, Legionach Polskich. Dama Orderu Virtuti Militari, od 1921 r. (druga) żona marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną Wiadomości
Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną

Władimir Putin przegrał wojnę informacyjną; cały wolny świat zobaczył, że na kłamstwie polityki się nie zbuduje i zjednoczył się wokół prawdy, dając potężny odpór rosyjskiej propagandzie, co widzę też w społeczeństwie polskim - podkreślał w piątek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa Wiadomości
Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa

Szymon Hołownia wypowiedział się na antenie Polsat News na temat kondycji ugrupowań opozycyjnych.

[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt Wiadomości
[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. "Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt"

Od kilku tygodni "wiodące media" publikują szereg artykułów na temat dofinansowań projektów naukowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jedną z firm wymienianą w szeregu publikacji zapoczątkowanych przez posłów Platformy Obywatelskiej Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę, jest firma Chime Networks, której prezesem jest Piotr Maziewski - Nikt nie zadał sobie trudu, aby zapytać nas na czym polega nasz projekt. Wszyscy, łącznie z panami posłami opierali swoje oceny o wiedzę jaką mogli wyczytać jedynie z tytułu projektu - mówi nam Piotr Maziewski

Ukraina: Przygotowujemy się do kontrofensywy Wiadomości
Ukraina: "Przygotowujemy się do kontrofensywy"

Siły ukraińskie przygotowują kontrofensywę - potwierdził w piątek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak w rozmowie z włoską agencją Ansa. Podkreślił też, że Ukraińcy nie wycofają się z Bachmutu.

Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie Wiadomości
Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie

Minister w KPRM Michał Dworczyk poinformował w poście na Twitterze o śmierci obywatela Polski walczącego na Ukrainie. Dodał, że drugi z mężczyzn, który był wolontariuszem, został lekko zraniony w czasie walk i wrócił do Polski. Wspomniał również, że kolejna osoba, która udzielała się na terenie tego kraju, została przewieziona z Dniepru do Kijowa.

Byłem w szoku. Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa Wiadomości
"Byłem w szoku". Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa

Fernando Santos pod koniec stycznia został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Początki współpracy z Portugalczykiem ocenił Robert Lewandowski.

Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie Wiadomości
Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie

Żona Krzysztofa Ibisza zabrała głos ws. udziału swojego męża w popularnym programie rozrywkowym. Chodzi o nowy sezon "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", który budzi więcej emocji niż poprzednie edycje.

Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny Wiadomości
Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny

"Niemcy powinny wysyłać więcej broni, więcej amunicji i więcej pieniędzy na Ukrainę, ponieważ są zdecydowanie najbogatszym i największym krajem Unii" - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem informacyjnym Politico po zakończonym w piątek szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki Wiadomości
Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki

Amerykański resort finansów zdecydował o nałożeniu sankcji na trzy podmioty i ośmiu białoruskich urzędników, w tym producenta ciężarówek BiełAZ, Mińską Fabrykę Samochodów (MAZ) i prezydencki odrzutowiec Łukaszenki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe