Ławrow wskazał jedno państwo. Twierdzi, że może stać się "kolejną Ukrainą"

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow stwierdził, że już niedługo Mołdawia może stać się jak Ukraina. Dodał, że prezydent Mołdawii Maia Sandu "jest gotowa na wszystko", w tym na przyłączenie się do NATO.
Siergiej Ławrow  Ławrow wskazał jedno państwo. Twierdzi, że może stać się
Siergiej Ławrow / kremlin.ru, CC BY 4.0

Zdaniem Ławrowa, to kraje Zachodu, mają w planach zrobienie z Mołdawii "kolejnej Ukrainy".

- Mołdawia rozważa teraz tę rolę - przyznał minister spraw zagranicznych Rosji.

Rosjanin podkreślił, że Maia Sandu "bardzo chce do NATO, ma obywatelstwo rumuńskie, jest gotowa do zjednoczenia się z Rumunią i ogólnie jest gotowa na prawie wszystko".

Mołdawia jak Ukraina?

Od pierwszych tygodni rosyjskiej napaści na Ukrainę nie brakowało doniesień, że wojna może rozprzestrzenić się na Mołdawię. Jako powód wkroczenia Rosjan na teren Mołdawii wskazywano wątek Naddniestrza. Jest to prorosyjski, separatystyczny region Mołdawii, który pozostaje poza kontrolą władz w Kiszynowie. Na miejscu od czasu rozpadu Związku Radzieckiego wciąż przebywa mały garnizon rosyjskiej armii.

Atak sił Putina na Mołdawię wiązałby się z otwarciem nowego frontu na Ukrainie, co byłoby tragiczne dla tego kraju.

Rzecznik mołdawskiego MSZ reaguje

Rzecznik mołdawskiego MSZ, Daniel Voda skomentował wypowiedź Ławrowa mówiąc, że "kurs obrany przez Kiszyniów ma na celu wejście do UE".

- To jest projekt realizowany przez nasz kraj, wspierany przez wszystkich obywateli. Mołdawia i Mołdawianie, niezależnie od ich politycznych i geopolitycznych preferencji, chcą pokoju, wolności i demokracji. Będziemy wdzięczni jeśli wszystkie kraje świata, w tym Federacja Rosyjska, uszanowały decyzję naszych obywateli - dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0 Wiadomości
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0

Polska wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. PiS wygrało zimę Wiadomości
Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. "PiS wygrało zimę"

Pracownia Kantar znana jest z "sensacyjnych" sondaży. W grudniu 2022 roku opublikowała sondaż, w którym Platforma Obywatelska prowadzi. Tym razem jest inaczej.

Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie Wiadomości
Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie

Klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych - poinformowała w poniedziałek stacja CNN. Dzieła "królowej kryminału" poddano redakcji w celu usunięcia rasistowskich odniesień i innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.

Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO] Wiadomości
Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO]

Kellie-Jay Keen-Minshull, znana także jako Posie Parker jest radykalną feministką, założycielką ruchu „Standing for Woman” i doradcą Frontu Wyzwolenia Kobiet. Występuje również przeciwko kwestionowaniu pojęcia płci przez ruchy transaktywistów.

Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO] Wiadomości
Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO]

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wyborcami w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji. „Nie dokończy pan, odebrałem panu głos” – takie słowa usłyszał od Donalda Tuska jeden z uczestników spotkania.

„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy Wiadomości
„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy

Zagraniczne media informują, że znana polska modelka Joanna Krupa rozwodzi się ze swoim mężem Douglasem Nunesem. Gwiazda wydała oświadczenie.

Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn Wiadomości
Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn – substancji produkowanych przez grzyby pleśniowe. Komunikat dotyczy czterech różnych opakowań.

Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną Wiadomości
Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną

„Dziś nad ranem, w wyniku ciężkich obrażeń doznanych 16 marca, zmarł w Kijowie polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną na Ukrainie” – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią Wiadomości
Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią

Obrońca Bartosz Salamon oraz napastnik Karol Świderski są w podstawowym składzie piłkarskiej reprezentacji Polski na mecz z Albanią w eliminacjach Euro 2024. Początek spotkania na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg Wiadomości
„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg

Katarzyna Cichopek poinformowała swoich obserwatorów na Instagramie, że w końcu udała się na zabieg. „Niestety nikogo to nie ominie” – wyznała gwiazda „Pytania na śniadanie”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe