Ukraina: Rosjanie zniszczyli pół tysiąca obiektów religijnych

Od początku agresji rosyjskiej przeciw Ukrainie 24 lutego ub.r. wojska okupacyjne zniszczyły całkowicie, poważnie uszkodziły lub rozgrabiły co najmniej 494 obiekty religijne: świątynie, szkoły duchowne i inne. Takie dane podali przedstawiciele kijowskiego Instytutu Wolności Religijnej (IWR) na spotkaniu w Waszyngtonie.
zdjęcie poglądowe Ukraina: Rosjanie zniszczyli pół tysiąca obiektów religijnych
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Bennian

Statystyki

Najwięcej kościołów, cerkwi, meczetów i synagog zniszczono w obwodach: donieckim – co najmniej 120 i ługańskim – ponad 70. Prawie 70 tego rodzaju obiektów zrujnowano na kijowszczyźnie, gdzie toczyły się najgwałtowniejsze walki o zdobycie stolicy kraju, a przeszło 50 budynków uszkodzono w obwodzie charkowskim. 

Przedstawiciele IWR przytoczyli również udokumentowane fakty zajmowania obiektów religijnych na Ukrainie przez wojsko rosyjskie, które następnie wykorzystuje je jako swoje bazy lub do ukrywania własnych stanowisk ogniowych. Tego rodzaju taktyka powoduje jeszcze większe rozmiary zniszczeń.

Z wyznaniowego punktu widzenia wskutek agresji rosyjskiej najbardziej ucierpiały cerkwie, klasztory i inne obiekty Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego) – co najmniej 143. Wielkie straty poniosły również wspólnoty ewangeliczne – nie mniej niż 170, wśród nich chrześcijanie wiary ewangelicznej – 75, ewangeliczni chrześcijanie baptyści – 49 i adwentyści dnia siódmego – 24 obiekty. Świadkowie Jehowy stracili łącznie 94 budynki, w tym 7 całkowicie zrujnowanych, 17 silnie uszkodzonych i 70 w mniejszym stopniu. Kościół katolicki obrządku łacińskiego odnotował 12 strat, a greckokatolicki – 17.

Biorąc pod uwagę fakt, iż są to stosunkowo niewielkie społeczności wyznaniowe, mające dużo mniej budynków, to ich straty są procentowo znacznie wyższe niż promoskiewskich prawosławnych.

Celowe ataki

Instytut udokumentował ponadto celowe ataki rosyjskich wojsk i służb specjalnych na działaczy religijnych i wiernych przede wszystkim na okupowanych obszarach Ukrainy.

Dyrektor wykonawczy IWR Maksym Wasin powiedział w Waszyngtonie, że wierzący i duchowni stawali się często celami dla władz okupacyjnych tylko dlatego, że mówili po ukraińsku, należeli do wyznania innego niż prawosławie rosyjskie lub z powodu jakichkolwiek innych przejawów swej tożsamości narodowej.

- Ogólnie można powiedzieć, iż rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie mogą świadczyć o specjalnym zamiarze ludobójstwa, mającego na celu zagładę narodu ukraińskiego, co – zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym – stanowi szczególną zbrodnię – stwierdził Wasin.

kg (KAI/RISU) / Waszyngton


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach Wiadomości
Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach

Podczas demonstracji związkowych przeciwko reformie emerytalnej w wielu miastach Francji doszło do starć z policją. Centrala związkowa CGT poinformowała, że w Paryżu w czwartek demonstrowało 800 tys. osób, co oznacza największą mobilizację społeczną od początku protestów.

Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze Wiadomości
Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze

Redaktor naczelny portalu Interia.pl Piotr Witwicki poinformował, że dziennikarz sportowy serwisu Interia Michał Przybycień został zwolniony z pracy. O sprawie jako pierwszy napisał branżowy serwis Wirtualnemedia.pl.

Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. Poczuliśmy dziwny zapach Wiadomości
Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. "Poczuliśmy dziwny zapach"

Samochód ministra spraw zagranicznych Estonii Urmasa Reinsalu zapalił się podczas jego wizyty w Kijowie. Wygłaszany następnego dnia wykład przerwał alarm przeciwlotniczy; polityk był zmuszony do jego dokończenia w schronie - poinformowały w czwartek estońskie media.

USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych Wiadomości
USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych

Firmy GE Hitachi, Tennessee Valley Authority, Ontario Power Generation i polska firma Synthos Green Energy podpisały w czwartek porozumienie o przyspieszeniu wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR). Umowa przewiduje wspólne inwestycje warte 400 mln dolarów w projekt reaktora GEH BWRX-300, który SGE wraz z Orlenem planuje wdrożyć do floty dziesiątek reaktorów jądrowych w Polsce.

Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO] Wiadomości
Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO]

Pranie brudnych pieniędzy, łapówki wręczane w restauracji w torbach na wino albo w torbach ze sklepu Żabka i znany działacz Platformy Obywatelskiej zatrzymany przez CBA.

Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze Wiadomości
Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze

„Opowiadamy się za realizacją porozumienia w sprawie modernizacji Odry granicznej i zwiększonego wykorzystania żeglugi śródlądowej jako ważnego działania rozwojowego” – głosi oświadczenie polsko-niemiecko-czeskiego zrzeszenia izb handlowych: Unii Izb Łaby i Odry.

Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam Wiadomości
Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam

– Zaproponujemy 1500 zł „babciowego” dla każdej mamy, która chciałaby po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy – zapowiedział przewodniczący PO Donald Tusk w czwartek, podczas spotkania z wyborcami w Częstochowie.

Wizyta księcia Williama w Polsce. Jest reakcja rosyjskiej propagandy Wiadomości
Wizyta księcia Williama w Polsce. Jest reakcja rosyjskiej propagandy

Głos ws. niespodziewanej wizyty księcia Williama i księżnej Kate Middleton w Polsce zabrała rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Rosja: Pożar w zakładzie produkującym m.in silniki do międzykontynentalnych rakiet [FOTO] Wiadomości
Rosja: Pożar w zakładzie produkującym m.in silniki do międzykontynentalnych rakiet [FOTO]

W środę doszło do pożaru w Zakładach Produkcji Silników w Jarosławiu w Rosji; w tej fabryce wytwarzane są m.in. silniki do międzykontynentalnych pocisków balistycznych Topol-M, zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych - powiadomił ukraiński portal focus.ua za rosyjskimi mediami i służbami ratunkowymi.

Kaleta: Solidarna Polska jest gotowa wystartować w wyborach samodzielnie Wiadomości
Kaleta: Solidarna Polska jest gotowa wystartować w wyborach samodzielnie

Gościem red. Jacka Prusinowskiego w Radiu Plus był wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który zabrał głos ws. nowej reformy sądownictwa, a także nadchodzących wyborów parlamentarnych.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe