Marcin Bąk: Kiedyś królowie trzymali na dworach wróżbitów. Teraz rządzący mają analityków

Mijający wkrótce rok trwania pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę to dobra okazja, by zadumać się nad wartością prognoz, analiz i przepowiedni. Czy można w ogóle przewidzieć przyszłość?
Szklana kula. Ilustracja poglądowa Marcin Bąk: Kiedyś królowie trzymali na dworach wróżbitów. Teraz rządzący mają analityków
Szklana kula. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

„Jak na świntego Prota jest pogoda albo słota,

To na świntego Hieronima jest dysc, albo go nima”

Taką to mądrość życiową starzy górale mają na wszelkie sposoby przewidywania przyszłości, tej bliższej i tej dalszej. Kto z nas nie chciałby jednak mieć wglądu w sprawy, które mają się dopiero wydarzyć? Jest to równie ważne dla zwykłych ludzi jak i dla szefów rządu, prezesów banków, czy dyrektorów instytutów badawczych.

 

Prognozy przed inwazją

Niegdyś królowie, by poznać przyszłość w trudnych momentach swego panowania udawali się do wróżki, niczym biblijny król Saul. Nic dobrego z tego, jak pamiętamy, nie wyniknęło. Dzisiaj miejsce wróżbitów zajęli częściowo analitycy z dobrze opłacanych instytucji badawczych. Ludzie ci mają dostęp do ogromnej ilości danych, uzyskiwanych zarówno ze źródeł oficjalnych jak i poufnych, wywiadowczych. Jeszcze jesienią 2021 roku nad granicami Ukrainy zaczęły się zbierać ciemne chmury w postaci wojsk rosyjskich. I już wtedy mogliśmy usłyszeć lub przeczytać wypowiedzi ekspertów, które sprowadzały się do kwestii – wejdą czy nie wejdą? Po ekspertach głos zabierali politycy i publicyści, powtarzając na ogół eksperckie słowa okraszane własnym komentarzem. Ja sam, jeszcze w lutym zeszłego roku, zastanawiałem się nad szansą pełnej inwazji na Ukrainę >>> https://www.tysol.pl/a78889-tylko-u-nas-marcin-bak-wejda-czy-nie-wejda

Trzeba otwarcie powiedzieć, że większość zabierających głos w mediach pomyliła się i to grubo w kwestii prawdziwych zamiarów Rosji. Jeszcze w przeddzień ataku, 23 lutego można było usłyszeć/przeczytać opinie, że Putin w żadnym wypadku nie zaatakuje Ukrainy w formie pełnoskalowej inwazji. Może ewentualnie zintensyfikować działania na Donbasie ale całe to straszenie, całe gromadzenie wojsk, ma służyć wyłącznie wywarciu presji i podwyższeniu własnej pozycji negocjacyjnej z Zachodem. Trzeba przyznać, że wypowiadający te słowa argumentowali dość rozsądnie – siły zgromadzone przez Rosjan są zbyt małe na taką operację, brakuje odpowiedniej logistyki, Rosja ryzykuje zbyt wiele w relacjach międzynarodowych. Te wszystkie argumenty były bardzo racjonalne. Cóż z tego, Rosja zachowuje się często w sposób nieracjonalny, albo jak mawia mój znajomy, kieruje w swoich działaniach zupełnie innymi, niezrozumiałymi dla ludzi Zachodu racjami.

Niektórzy z ludzi wypowiadających się publicznie o tym, że „Putin tylko blefuje”, potrafili przyznać się po 24 lutego do błędu i powiedzieć otwarcie – „Pomyliłem się”.  Inni wyparli całkowicie ze świadomości własne słowa i traktują je tak, jakby wypowiedział je kto inny. Jednak internet nie zapomina i nigdy w nim nic nie ginie. Była też część komentatorów i specjalistów, część zdecydowanie mniejsza, która pod koniec 2021 roku zaczęła sygnalizować z coraz większym niepokojem, że tym razem Rosja nie blefuje tylko naprawdę uderzy, z czołgami, nalotami lotniczymi, ostrzałem rakietowym. Dla niektórych takim przekroczeniem Rubikonu w rosyjskich przygotowaniach był sygnał o gromadzeniu krwi w szpitalach polowych na terenie Białorusi i okręgu kurskiego. Można się dzisiaj zastanawiać, czy trafność ich prognoz wynikała faktycznie z dużej zdolności prawidłowego analizowania dostępnych danych, czy też była po prostu dziełem przypadku? W końcu jeśli wielu ludzi wypowiada się w różny sposób na temat przyszłości, to istnieje spora szansa, że któryś z nich zwyczajnie trafi, jak los na loterii. Czy takie trafienie powtórzy się przy kolejnych próbach przewidzenia zdarzeń w przyszłości – kto to może wiedzieć...

 

Wróżowie, jasnowidze, magicy...

Oprócz ludzi próbujących poznać przyszłość za pomocą racjonalnych środków, analizujących dużą ilość danych i dokonujących syntezy, wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością osoby, które twierdzą że uzyskały wgląd w sprawy zakryte dzięki wiedzy ezoterycznej. Istnieją nawet badania, które wykazują wzrost zainteresowania usługami wróżek w krajach zachodniej cywilizacja. Tam, gdzie upada wiara w Boga, jako jej namiastka rozwija się zabobon.

Jaka jest skuteczność przepowiedni w wydaniu zawodowych wróżbitów? Niewielka, trzeba to przyznać uczciwie. W naszym kraju od wielu lat działa aktywnie człowiek, reklamowany jako „najsłynniejszy jasnowidz w Polsce”. Co roku a czasem kilka razy w roku publikuje swoje przewidywania na temat nadchodzących wydarzeń politycznych. Można prześledzić te opowieści na przestrzeni kilkunastu lat wstecz, bo internet nie zapomina. Niczego nie udało mu się przewidzieć, część jego głośnych przepowiedni okazało się  spektakularną pomyłką, co nie przeszkadza mu nadal uchodzić za „najsłynniejszego polskiego jasnowidza”.  

Kilka dni temu umarł największy znawca i praktyk tarota w naszym kraju. Od wielu lat nie tylko sam zajmował się wróżeniem za pomocą kart tarota ale prowadził naukę tej techniki dywinacyjnej. Jeszcze w grudniu organizował nabór do swojej szkoły wróżbiarstwa, zajęcia w której miały ruszyć w styczniu. Wszystkie plany pokrzyżowała śmierć wróżbity. Nie dziwią więc pytania, stawiane przy tej okazji, o skuteczność jego metody zaglądania w przyszłość i wiarygodność samego wróżbity. Skoro nie potrafił zinterpretować zbliżających się niepomyślnych zdarzeń dotyczących prowadzonego biznesu oraz własnej osoby...

Mieszkańcy Podhala mają, o ile mi wiadomo, prostą odpowiedź na pytanie o to, które proroctwa pochodzą od Boga – „te, które się sprawdzają”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0 Wiadomości
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0

Polska wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. PiS wygrało zimę Wiadomości
Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. "PiS wygrało zimę"

Pracownia Kantar znana jest z "sensacyjnych" sondaży. W grudniu 2022 roku opublikowała sondaż, w którym Platforma Obywatelska prowadzi. Tym razem jest inaczej.

Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie Wiadomości
Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie

Klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych - poinformowała w poniedziałek stacja CNN. Dzieła "królowej kryminału" poddano redakcji w celu usunięcia rasistowskich odniesień i innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.

Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO] Wiadomości
Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO]

Kellie-Jay Keen-Minshull, znana także jako Posie Parker jest radykalną feministką, założycielką ruchu „Standing for Woman” i doradcą Frontu Wyzwolenia Kobiet. Występuje również przeciwko kwestionowaniu pojęcia płci przez ruchy transaktywistów.

Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO] Wiadomości
Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO]

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wyborcami w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji. „Nie dokończy pan, odebrałem panu głos” – takie słowa usłyszał od Donalda Tuska jeden z uczestników spotkania.

„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy Wiadomości
„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy

Zagraniczne media informują, że znana polska modelka Joanna Krupa rozwodzi się ze swoim mężem Douglasem Nunesem. Gwiazda wydała oświadczenie.

Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn Wiadomości
Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn – substancji produkowanych przez grzyby pleśniowe. Komunikat dotyczy czterech różnych opakowań.

Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną Wiadomości
Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną

„Dziś nad ranem, w wyniku ciężkich obrażeń doznanych 16 marca, zmarł w Kijowie polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną na Ukrainie” – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią Wiadomości
Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią

Obrońca Bartosz Salamon oraz napastnik Karol Świderski są w podstawowym składzie piłkarskiej reprezentacji Polski na mecz z Albanią w eliminacjach Euro 2024. Początek spotkania na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg Wiadomości
„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg

Katarzyna Cichopek poinformowała swoich obserwatorów na Instagramie, że w końcu udała się na zabieg. „Niestety nikogo to nie ominie” – wyznała gwiazda „Pytania na śniadanie”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe