Zbigniew Kuszlewicz: UE może odebrać Polsce kontrolę nad lasami

– Jeśli Parlament Europejski wprowadzi w życie ograniczenia działalności gospodarczej w naszej przyrodzie, a następnie przejmie kompetencje nad lasami, to zaplecze „sreber rodowych” przestanie istnieć. Będzie to kolejny rozbiór Polski, dokonany w białych rękawiczkach – tak o unijnych zmianach w zarządzaniu lasami mówi Zbigniew Kuszlewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Jakubem Pacanem.
 Zbigniew Kuszlewicz: UE może odebrać Polsce kontrolę nad lasami
/ fot. pixabay.com

– W ubiegłym tygodniu w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie na temat proponowanych przez europarlament zmian dotyczących wyłączenia lasów z kompetencji krajowych i przeniesienie ich do tzw. kompetencji dzielonych. Polska traci kontrolę nad własnymi lasami?

– Nieznane są jeszcze szczegóły propozycji PE, ale plan w swojej podstawowej idei zmierza do przejęcia kompetencji nad gospodarką leśną, którą do tej pory wypełniały i wypełniają państwa członkowskie.

– Urzędnicy z Komisji Europejskiej będą zarządzali jedną trzecią polskiego terytorium?

– Jeśli do tego dojdzie, w co nie wierzę, to lasy nie będą już polskie. Mówiąc wprost, jedna trzecia Polski będzie przejęta przez UE. Lekceważyć tematu nie możemy, gdyż część polskich europarlamentarzystów reprezentujących opozycję, a nie nasze państwo, głosowało za przyjęciem propozycji!

– Polski przemysł drzewny jest jednym z najsilniejszych w Europie, jak widzi Pan jego przyszłość, patrząc na kierunek i tempo zmian, jakie narzuca Unia?

– Obawialiśmy się dotychczas i nadal obawiamy Zielonego Ładu i szeregu innych ostatnio rodzących się pomysłów Komisji Europejskiej, które spowodowałyby załamanie przemysłu drzewnego z powodu znacznego zmniejszenia podaży surowca drzewnego. Nowy pomysł, o którym mówimy, doprowadzić może do ukierunkowania dystrybucji tego surowca na rynek europejski. Jakie będą tego konsekwencje dla naszych przedsiębiorstw, nietrudno przewidzieć. Jest to zamach na polską gospodarkę opartą na surowcu drzewnym i innych produktach leśnych.

– Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” od dawna przestrzegał przed niektórymi zapisami „Fit for 55”. Które z nich są najbardziej niebezpieczne?

– Jeśli Parlament Europejski wprowadzi w życie ograniczenia działalności gospodarczej w naszej przyrodzie, a następnie przejmie kompetencje nad lasami, to zaplecze „sreber rodowych” przestanie istnieć. Będzie to kolejny rozbiór Polski dokonany w białych rękawiczkach.

– Mają Państwo sygnały z innych państw członkowskich UE, jak tam traktowane są pomysły zarządzania lasami przez urzędników z Brukseli?

– Temat jest gorący i świeży, dlatego nie dokonaliśmy jeszcze analizy opinii innych państw członkowskich. W dniu 8 października 2021 roku rozpoczęliśmy działania obronne przed projektem Komisji Europejskiej zmierzającym do wyłączenia ok. 30 proc. lasów z działalności gospodarczej. Była to pierwsza międzynarodowa konferencja, stanowiąca szczegółową analizę skutków społecznych i gospodarczych ewentualnego urzeczywistnienia w Polsce Strategii Bioróżnorodności do 2030 r. Kolejne trzy konferencje, z naszym udziałem, powiększyły grono państw, które postrzegają przyszłość lasów europejskich opartą na zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarce leśnej. Jestem przekonany o tym, że w temacie wyłączenia lasów z kompetencji krajowych mamy wielu sprzymierzeńców.

Tekst pochodzi z 5 (1775) numeru „Tygodnika Solidarność”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Daily Telegraph: Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy Wiadomości
"Daily Telegraph": Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy

Jeśli Wielka Brytania będzie chciała odbudowywać więzi z Europą, powinna to robić poprzez kraje takie jak Polska czy Słowacja. Znacznie lepiej rozumieją one wspólne wyzwania, a Polska staje się nowym europejskim mocarstwem - pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph".

Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia Wiadomości
Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia

Zabawne obrazki, które są zwane powszechnie "memami", są również tworzone w kontekście dwójki ambasadorów polskiego sportu – Igi Świątek i Roberta Lewandowskiego. To właśnie na ich temat pytanie otrzymał kapitan reprezentacji Polski.

Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO] Wiadomości
Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO]

Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” na tropie bizneswoman, która miała podawać się za policjantkę i wraz z partnerem napadać ludzi w domach. W tle skandaliczne zaniedbania, których mieli dopuszczać się prawdziwi policjanci oraz bierność prokuratury. 

Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Papież Franciszek, przebywający w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych, pozostanie tam jeszcze prawdopodobnie dwa lub trzy dni - podał włoski dziennik "La Stampa".

Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE Wiadomości
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE

Papier toaletowy może się stać w najbliższym czasie towarem deficytowym? Zagraniczne media zwracają uwagę na nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają zakazać sprawdzania produktów związanych z wylesieniem.

Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat Wiadomości
Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat

W piątek 31 marca na warszawskim Rembertowie będą odbywać się ćwiczenia wojskowe z użyciem śmigłowców oraz materiałów wybuchowych; podobne treningi – w okolicach Piaseczna we wtorek, 4 kwietnia; to standardowa działalność – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Poseł PiS złożył mandat Wiadomości
Poseł PiS złożył mandat

Jak podaje portal i.pl, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Zagórski złożył rezygnację z mandatu posła. Informacje zostały potwierdzone u samego parlamentarzysty.

Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety” Wiadomości
Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety”

Z informacji belgijskiego dziennika „La Libre” wynika, że chatbot amerykańskiej firmy Chai nakłonił młodego mężczyznę do popełnienia samobójstwa.

Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz Wiadomości
Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz

Według krążących w sieci plotek pogarsza się stan zdrowia Beaty Tyszkiewicz, która ma nawet wymagać już całodobowej opieki. Głos w sprawie postanowiła zabrać jej córka.

Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę Wiadomości
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę

Policjanci z podwarszawskiego Legionowa zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wybicie szyby w biurze poselskim wicepremiera, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – dowiedziała się w czwartek PAP.

Emerytury
Stażowe