Wysyłamy pocztówki do Ambasady Białorusi

Jak wiecie, rozpoczęliśmy akcję wysyłania pocztówek sprzeciwu do Ambasady Białorusi w Polsce. O akcji możecie przeczytać na www.solidarnosc.org.pl. Co tydzień postaramy się zrelacjonować, jak się ona rozwija.
 Wysyłamy pocztówki do Ambasady Białorusi
/ kolaż zdjęć. P.Machnica

Represjonowanie i tłumienie działalności niezależnych związków zawodowych stanowi naruszenie elementarnych praw człowieka i praw obywatelskich. Wszyscy wiemy, że prawo do tworzenia, funkcjonowania i działalności niezależnych związków zawodowych gwarantują zarówno akty Organizacji Narodów Zjednoczonych, jak i Międzynarodowej Organizacji Pracy (Białoruś jest stroną zarówno Konwencji Fundamentalnej nr 87, jak i nr 98). Reżim Łukaszenki, jak widzimy, narusza postanowienia obu aktów bez najmniejszych skrupułów. Dlatego cała związkowa społeczność międzynarodowa powinna być skoncentrowana na wyrażaniu swojego sprzeciwu i wsparcia dla represjonowanych.

Nie zapominajmy jednak o tym, że działacz związkowy w więzieniu to także po prostu człowiek w więzieniu. Skazany na oddalenie od rodziny, przyjaciół i bliskich. Skazany na strach, skazany na sytuację, która bezpośrednio zagraża jego zdrowiu i bezpieczeństwu.

Dlatego chcemy rozpocząć od pokazania Wam „wirtualnych twarzy” Bohaterów naszych pocztówek – Bohaterów walki o niezależny ruch związkowy na Białorusi.

Popatrzmy na twarze ludzi na pocztówkach.

Yanina Malash jest zapalonym fotografem. Jest miłośniczką zwierząt i uwielbia swojego kota. Ważne jest dla Niej wychowywanie i kształcenie córki. Lubi spędzać czas na łonie natury i amatorsko uprawiać górskie wędrówki.

Siarhei Antusevich jest wielkim fanem Depeche Mode. Interesuje się genealogią, badał swoje drzewo genealogiczne zarówno od strony ojca, jak i matki. Uczestniczył w zajęciach z genealogii. Przyjemność sprawia mu uprawianie awokado w domu. Stale doskonalił swoją znajomość angielskiego.

Aliaksandr Yaroshuk uwielbia czytać. Wolny czasu spędzał z książką w rękach. Teraz w więzieniu jest to jedyne hobby, które pozostaje mu dostępne. Jest miłośnikiem teatru. Bardzo lubię muzykę George’a Michaela. Regularnie uprawiał jogging.

Vasil Berasneu jest z wykształcenia historykiem. Jest zagorzałym miłośnikiem historii Białorusi. Lubi i na wysokim poziomie umie grać w warcaby.

W pierwszym wpisie relacjonującym akcję wysyłania pocztówek warto wspomnieć jeszcze o jednym – autorką opracowania graficznego pocztówek jest Justyna Czerniakowska, projektantka i pedagog mieszkająca i pracująca w Warszawie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Grafiki, w pracowni prof. Lecha Majewskiego), gdzie obecnie uczy projektowania graficznego i typografii. Jej prace znalazły się na wielu międzynarodowych wystawach zbiorowych grafiki, a także pokazach i konkursach artystycznych, jak np. Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie.

Koleżanki i Koledzy, pamiętajmy o solidarności z uwięzionymi działaczkami i działaczami na Białorusi.

bs


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III i książę William nawet nie chcą go widzieć Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III i książę William nawet nie chcą go widzieć

Nic nie zapowiada, by relacje rodziny królewskiej uległy poprawie. Jak mówi dla Fox News królewski ekspert Christopher Andersen - książę Harry nie zostanie ciepło przyjęty przez króla Karola i księcia Williama.

Na takie skoki czekali kibice. Polacy dali popis w kwalifikacjach Wiadomości
Na takie skoki czekali kibice. Polacy dali popis w kwalifikacjach

Bardzo dobre wieści dla polskich kibiców skoków narciarskich. Kamil Stoch, Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł znakomicie zaprezentowali się podczas ostatnich w tym sezonie kwalifikacji.

To on miał wczoraj zabić dwie osoby. Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego 24-latka Wiadomości
To on miał wczoraj zabić dwie osoby. Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego 24-latka

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie poszukują Marcina Wolfa lat 24. Mężczyzna jest podejrzewany o dokonanie dwóch zabójstw na terenie powiatu międzychodzkiego.

UE wycofa się z zakazu aut spalinowych? Zaskakujące słowa polskiej minister Wiadomości
UE wycofa się z zakazu aut spalinowych? Zaskakujące słowa polskiej minister

Rada UE przyjęła we wtorek rozporządzenie określające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 roku. Zdaniem minister klimatu i środowiska – UE być może wycofa się z tego założenia.

Rosja. Zatrzymano amerykańskiego dziennikarza Wiadomości
Rosja. Zatrzymano amerykańskiego dziennikarza

Korespondent amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" Evan Gershkovich został zatrzymany w Jekaterynburgu na Uralu - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na media rządowe w Moskwie. Twierdzą one, że reporter jest podejrzany o szpiegostwo.

Nie żyje znany aktor. Zmarł nagle w wieku 53 lat Wiadomości
Nie żyje znany aktor. Zmarł nagle w wieku 53 lat

Nie żyje Robert Gallinowski. Aktor znany był między innymi z takich filmów jak "Nadzy wśród wilków" czy "Carlos". Zmarł niespodziewanie w wieku 53 lat.

Lewandowski ma poważny problem w reprezentacji? „Trwa walka o przywództwo” Wiadomości
Lewandowski ma poważny problem w reprezentacji? „Trwa walka o przywództwo”

Robert Lewandowski i Kamil Glik rywalizują o przywództwo w reprezentacji Polski? Taki wniosek można wysunąć na podstawie słów Łukasza Olkowicza, który jest autorem głośnej rozmowy o „aferze premiowej” z Łukaszem Skorupskim.

Żona Dawida Kubackiego walczy o życie. Burza po słowach Hołowczyca Wiadomości
Żona Dawida Kubackiego walczy o życie. Burza po słowach Hołowczyca

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Wicelider Pucharu Świata nie weźmie udziału w pozostałych zawodach cyklu w sezonie 2022/2023.

Trwa obława policyjna w Wielkopolsce. 24-latek poszukiwany w sprawie podwójnego zabójstwa Wiadomości
Trwa obława policyjna w Wielkopolsce. 24-latek poszukiwany w sprawie podwójnego zabójstwa

Trwają policyjne poszukiwania 24-latka, który w środę miał zabić dwie osoby w powiecie międzychodzkim (woj. wielkopolskie). Policja potwierdziła w czwartek PAP, że poszukiwany mężczyzna kilka dni temu opuścił szpital psychiatryczny.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

„116 osób próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski” – poinformowała dziś na Twitterze w raporcie z ostatniej doby Straż Graniczna.

Emerytury
Stażowe