PPS odebrał prawo do nazwy i znaku uciekinierom z Lewicy

Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej podjęła decyzję o wycofaniu zgody na stosowanie nazwy, znaków, symboli oraz skrótu Polskiej Partii Socjalistycznej Kołu Parlamentarnemu PPS. O szczegółach decyzji poinformował portal wPolityce.pl w rozmowie z senatorem Wojciechem Koniecznym, parlamentarzystą, który pozostał przy partii PPS.
Joanna Senyszyn  PPS odebrał prawo do nazwy i znaku uciekinierom z Lewicy
Joanna Senyszyn / Screen z kanału YouTube

Wyjaśnił on, że decydującą kwestią było krytyczne nastawienie pozostałych członków koła PPS wobec sojuszu z Nową Lewicą. Dodał, że próbował zmienić tę sytuację od wewnątrz, jednak próby te nie powiodły się. Stąd taka, a nie inna decyzja. 

– Pozostali członkowie koła rzeczywiście bardzo sceptycznie zapatrywali się na współpracę z innymi partiami lewicowymi, bardziej ciągnęło ich w stronę innych ugrupowań. Wypowiedzi np. posła Rozenka, który już zapowiedział, że nie wyklucza startu z listy KO, były nieco przedwczesne – tak można to łagodnie określić. Bez decyzji Rady Naczelnej PPS takie wypowiedzi nie powinny mieć miejsca. Niewątpliwie to była jedna z przyczyn, ale czynników tej decyzji było wiele, związanych z brakiem współpracy między kołem parlamentarnym a partią i takim wielkim poczuciem autonomii koła wobec partii. Bardzo ważne decyzje koła nie tylko nie były uzgadniane z władzami partii, ale nawet partia nie była o nich informowana. Taka sytuacja stwarzała podłoże do tego, że trzeba było się zastanowić, czy to jest właściwe – podkreślił Konieczny.

Ponadto zauważył, że osoby z byłego koła PPS angażowały się w budowę Stowarzyszenia Lewicy Demokratycznej, która, jak ocenił, „nie jest przyszłością PPS-u”.

– Stawianie na pierwszym planie tej organizacji przez osoby, które zobowiązane są do działania na rzecz PPS-u, również były źle odbierane. Niestety były też takie wypowiedzi, że uchwały partii nie obowiązują wszystkich członków koła itd. To pieczętowało tę współpracę w ten sposób, że musieliśmy ją zakończyć – dodał.

Wyjaśnił, że PPS przegłosowała przystąpienie do porozumienia czterech ugrupowań lewicowych. Wymienił tutaj Unię Pracy, Nową Lewicę, Lewicę Razem i PPS. 

Kwiatkowski: Jestem zaskoczony uchwałą

Należący do koła parlamentarnego formacji Robert Kwiatkowski ma nieco inne spojrzenie na tę sprawę. Jak przyznał, jest zaskoczony tą uchwałą. Dodał, że partia na własne życzenie zrezygnowała z jego pomocy i dzisiaj nie odgrywa zbyt wielkiej roli.

– Zastrzegam się, że nie byłem i nie będę członkiem PPS-u, ale to pierwszy znany mi przypadek, gdy partia polityczna rezygnuje ze swojej reprezentacji parlamentarnej – mówił Kwiatkowski, który ocenił, że decyzji tej nie warto rozpatrywać w kategorii kary lub nagrody.

Kwiatkowski podkreślił, że ci, którzy należą do byłego koła PPS, są zdania, że potrzebna jest szeroka współpraca wyborcza opozycji. Wspominają tu o jednej liście.  

– Jeśli się nie da, by była to jedna lista, to przynajmniej, żeby powstała lista maksymalnie szeroka. Natomiast w Lewicy wbrew formalnym zaklęciom kierunek jest raczej na konfrontację. Wystarczy zresztą posłuchać, co mówią Partia Razem i Adrian Zandberg, żeby się zorientować, że linia konfliktu będzie trochę inaczej przebiegała, między Lewicą a PO. Myślę, że Lewica w ten sposób popełnia kardynalny błąd – wyjaśnił.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Skoczek, który niespodziewanie wycofał się z niedzielnych zawodów w Vikersund, poinformował, że powodem tej decyzji jest choroba jego żony.

Stanęli w obronie sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba Wiadomości
Stanęli "w obronie" sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba

"Słuchając ustnych motywów rozstrzygnięcia, nie tylko odniosłam wrażenie, ale wręcz nabrałam pewności, że sędzia nie sprostała nakazom obiektywizmu i wyżej aniżeli prawo postawiła swoje przekonania" – pisze szefowa KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka komentując decyzję sądu dot. uniewinnienia osób zakłócających Mszę Świętą.

19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie Wiadomości
19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie

19-letnia mieszkanka Szufnarowej rzuciła się z nożem na 39-letnią obywatelkę Ukrainy. Do incydentu doszło w Zawadzie na Podkarpaciu. Dziewczyna trafiła na trzy miesiące do aresztu, teraz grozi jej nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności. Jak doszło do tragedii?

Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata Wiadomości
Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata

"To dla mnie koniec sezonu, ale nie to jest teraz najważniejsze" - pisze na Instagramie polski skoczek Dawid Kubacki, informując o zakończeniu swojego udziału w tegorocznym sezonie w Pucharze Świata.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 67 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik (Podlaskie) cztery osoby pokonały wpław graniczną rzekę Świsłocz - podała SG w raporcie z minionej doby.

Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej” Wiadomości
Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej”

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey rozmawiał z "Die Welt". Zapewnił, że Londyn jest gotów udzielić pomocy Polsce. Chodzi o zapełnienie luki w systemie obrony powietrznej, jaka powstanie po przekazaniu myśliwców MiG-29 dla Ukrainy.

Przerwałam ciążę w łazience. Dzieci były ze mną. Oglądaliśmy Madagaskar Wiadomości
"Przerwałam ciążę w łazience. Dzieci były ze mną. Oglądaliśmy "Madagaskar""

W kwietniu ubiegłego roku w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga ruszył proces Justyny Wydrzyńskiej. Chodzi o działaczkę Aborcyjnego Dream Teamu, która została oskarżona o udzielenie pomocy w aborcji z naruszeniem przepisów ustawy.

Kuba Wojewódzki pod ostrzałem. Doda wbija szpilę gwieździe TVN w głośnej aferze Wiadomości
Kuba Wojewódzki pod ostrzałem. Doda wbija szpilę gwieździe TVN w głośnej "aferze"

Doda zabrała głos w głośnej "aferze", jaka rozpętała się po niedawnych słowach Kuby Wojewódzkiego. Gwiazdor TVN pod ostrzałem...

Rosjanie wszczęli postępowanie przeciw sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego Wiadomości
Rosjanie wszczęli postępowanie przeciw sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął postępowanie karne przeciwko prokuratorowi i sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), którzy wydali nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. 

Czy Dawid Kubacki wystartuje jeszcze w Pucharze Świata? Apoloniusz Tajner zabiera głos Wiadomości
Czy Dawid Kubacki wystartuje jeszcze w Pucharze Świata? Apoloniusz Tajner zabiera głos

Apoloniusz Tajner zabrał głos ws. przyszłości Dawida Kubackiego, który niespodziewanie wycofał się z ostatniego konkursu Raw Air 2023. Decyzja skoczka była dużym zaskoczeniem dla jego fanów.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe