Michał Orzechowski: ZWYCIĘSTWO 1944

Dlaczego mówi się o 'klęsce' czy też 'przegranej' Powstania Warszawskiego? Przecież Powstanie Warszawskie 1944 zwyciężyło!
 Michał Orzechowski: ZWYCIĘSTWO 1944
/ Wikipedia domena publiczna

Kolejna rocznica Powstania Warszawskiego skłania do odpowiedzenia na pytanie, które przychodzi mi nieustannie do głowy w trakcie czytania i słuchania licznych okolicznościowych komentarzy i wypowiedzi: dlaczego mówi się o 'klęsce' czy też 'przegranej' Powstania Warszawskiego?

Przecież Powstanie Warszawskie - oprócz tego, że było najnormalniejszym i najsłuszniejszym odruchem walki z Niemcami, tak samo jak np. powstania słowackie, praskie czy też paryskie - nie zostało rozjechane przez Niemców czołgami i wdeptane w ziemię, a Polacy utrzymali teren i pozycję przez ponad dwa miesiące? 

Powstanie Warszawskie zostało poddane dopiero po 63 dniach uporczywych walk i nieustępliwej obrony, po zrozumieniu przez Polaków, że nie nadejdzie pomoc: zarówno od Rosji Sowieckiej, która najpierw przez radio oraz przy pomocy zrzucanych nad Warszawą ulotek nawoływała warszawiaków do powstania, by następnie kłamliwie twierdzić, iż 'powstanie wybuchło przeciwko i na złość Rosji Sowieckiej i Armii Czerwonej'; oraz od naszych zachodnich Aliantów, którzy okazali słabość wobec Stalina i nie potrafili na nim wymusić okazania pomocy dla walczącej Warszawy, pomimo przewagi wojskowej Sowietów i bardzo niskiego stanu wody na Wiśle - zob. np. książkę rosyjskiego autora Nikołaja Iwanowa pt. "Powstanie warszawskie widziane z Moskwy".

Warszawa, pomimo słabego uzbrojenia Powstańców, walczyła nie przez dwie godziny czy dwa dni, ale przez dwa miesiące - 63 dni chwały - i dlatego właśnie po polskiej decyzji o zakończeniu Powstania, Powstańcy wychodzili z Warszawy z  podniesionymi głowami i minami zwycięzców. Przegrali Niemcy, a także wszyscy ci, którzy usiłowali ukazać Powstańców jako 'bezstroskich wariatów', a samo Powstanie jako 'nieodpowiedzialne szaleństwo'.

Dzisiaj wszyscy widzimy, że Powstanie Warszawskie 1944 zwyciężyło!


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa” Wiadomości
Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa”

– Populizm polityczny skutkuje przesadnym życiem na kredyt, dlatego tak wiele osób myśli, że emerytury wypłaca rząd i może on dowolnie kształtować ich wysokość niezależnie od czasu i rodzaju pracy późniejszego emeryta – twierdzi były premier, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe