Jubileusz Stanisława Pietraszko, jednego z założycieli NSZZ „Solidarność” na Politechnice Wrocławskiej

Pan Stanisław Pietraszko, członek założyciel NSZZ „Solidarność” na Politechnice Wrocławskiej, obchodził 6 lutego setną rocznicę urodzin.
 Jubileusz Stanisława Pietraszko, jednego z założycieli NSZZ „Solidarność” na Politechnice Wrocławskiej
/ fot. NSZZ "S" Region Dolny Śląsk

„W tym radosnym dniu składamy Dostojnemu Jubilatowi najserdeczniejsze życzenia, długich lat życia, Bożego błogosławieństwa, zdrowia i wszelkich powodów do radości” – przekazali przedstawiciele dolnośląskiej Solidarności.

Dr inż. Henryk Szarski, który pełnił funkcję dyrektora Biblioteki Głównej Politechniki Wrocławskiej, wspomina Pana Stanisława Pietraszkę:

Całe swoje życie zawodowe, w latach 1950–1988, pracował w Bibliotece Głównej Politechniki Wrocławskiej. Był jednym z pierwszych, którzy po wojnie gromadzili zbiory i udostępniali je studentom i pracownikom Uczelni

– wspominał.

Dodał, że Pan Stanisław Pietraszko jest wybitnym specjalistą w zakresie informacji naukowej.

Z jego inicjatywy Biblioteka Główna Politechniki Wrocławskiej jako pierwsza (i przez wiele lat jedyna w kraju) zakupiła Indeks Cytowań Naukowych (SCI) – początkowo w wersji papierowej, a następnie komputerowej. Był najlepszym w kraju ekspertem w obszarze analizy cytowań naukowych. Wielkie znaczenie miał fakt, że jako absolwent filologii angielskiej swobodnie korzystał z literatury anglojęzycznej. Przez wiele lat przygotowywał różnorodne analizy cytowań dla potrzeb pracowników naukowych i władz uczelni. Jako kierownik Działu Informacji Naukowej wyszkolił kadrę młodych pracowników Biblioteki w korzystaniu z wszelakich źródeł informacji. Miało to ogromne znaczenie w pracach nad komputeryzacją Biblioteki i wykorzystaniu międzynarodowych baz danych dla potrzeb pracowników PWr oraz użytkowników z placówek naukowych

– opowiadał dr inż. Henryk Szarski.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy Wiadomości
Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w poniedziałek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 350 mln dolarów. W skład tej transzy pomocy wejdą m.in. dodatkowe zestawy amunicji artyleryjskiej, rakiety HARM i GMLRS oraz łodzie patrolowe.

Polska elektrownia atomowa. Minister Moskwa podała datę Wiadomości
Polska elektrownia atomowa. Minister Moskwa podała datę

Zależy nam na tym, by w 2033 roku popłynęła pierwsza energia z dużej energetyki jądrowej - mówi w poniedziałkowym wywiadzie dla "Super Expressu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Walczcie Kochani. Wyrazy wsparcia z całego świata dla Dawida Kubackiego Wiadomości
"Walczcie Kochani". Wyrazy wsparcia z całego świata dla Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Powodem tej decyzji jest choroba jego żony. Z całego świata do skoczka spływają słowa wsparcia.

Groźny wypadek w Warszawie. Tramwaj przytrzasnął mężczyznę i ruszył Wiadomości
Groźny wypadek w Warszawie. Tramwaj przytrzasnął mężczyznę i ruszył

W Warszawie przy Dworcu Wileńskim miał miejsce groźny wypadek. Drzwi tramwaju przytrzasnęły dłoń 50-latka. Następnie pojazd ruszył.

Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Skoczek, który niespodziewanie wycofał się z niedzielnych zawodów w Vikersund, poinformował, że powodem tej decyzji jest choroba jego żony.

Stanęli w obronie sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba Wiadomości
Stanęli "w obronie" sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba

"Słuchając ustnych motywów rozstrzygnięcia, nie tylko odniosłam wrażenie, ale wręcz nabrałam pewności, że sędzia nie sprostała nakazom obiektywizmu i wyżej aniżeli prawo postawiła swoje przekonania" – pisze szefowa KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka komentując decyzję sądu dot. uniewinnienia osób zakłócających Mszę Świętą.

19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie Wiadomości
19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie

19-letnia mieszkanka Szufnarowej rzuciła się z nożem na 39-letnią obywatelkę Ukrainy. Do incydentu doszło w Zawadzie na Podkarpaciu. Dziewczyna trafiła na trzy miesiące do aresztu, teraz grozi jej nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności. Jak doszło do tragedii?

Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata Wiadomości
Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata

"To dla mnie koniec sezonu, ale nie to jest teraz najważniejsze" - pisze na Instagramie polski skoczek Dawid Kubacki, informując o zakończeniu swojego udziału w tegorocznym sezonie w Pucharze Świata.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 67 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik (Podlaskie) cztery osoby pokonały wpław graniczną rzekę Świsłocz - podała SG w raporcie z minionej doby.

Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej” Wiadomości
Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej”

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey rozmawiał z "Die Welt". Zapewnił, że Londyn jest gotów udzielić pomocy Polsce. Chodzi o zapełnienie luki w systemie obrony powietrznej, jaka powstanie po przekazaniu myśliwców MiG-29 dla Ukrainy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe