Organizatorzy ŚDM w Lizbonie informują o ogromnej liczbie osób z całego świata zapisanych na wydarzenie

Na sierpień 2023 roku zaplanowane są kolejne Światowe Dni Młodzieży, czyli spotkanie młodych katolików z całego świata. Wydarzenie odbywać się będzie w stolicy Portugalii. Organizatorzy poinformowali o setkach tysięcy osób, które już zapisały się na udział w ŚDM.
Światowe Dni Młodzieży Madryt 2011 Organizatorzy ŚDM w Lizbonie informują o ogromnej liczbie osób z całego świata zapisanych na wydarzenie
Światowe Dni Młodzieży Madryt 2011 / wikimedia commons/CC BY-SA 3.0/© Peter Potrowl/ sitemai.eu

Do udziału w zaplanowanych na początek sierpnia Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie zapisało się już w swoich diecezjach na całym świecie ponad 600 tys. osób – ogłosił komitet organizacyjny tego wydarzenia, cytowany przez portugalski tygodnik “Visão”. Według niego do stolicy Portugalii może przybyć nawet 1,5 mln osób.

Stołeczny tygodnik wskazał, że w miarę zbliżania się tego zaplanowanego na 1-6 sierpnia światowego spotkania systematycznie przybywa też wolontariuszy chętnych do pomocy w nim. Według biskupa pomocniczego Lizbony Américo Aguiara, gotowość do bezinteresownego wsparcia wydarzenia zgłosiło już ponad 10 tys. młodych katolików.

Z danych komitetu organizacyjnego wynika, że dotychczas zapisało się na tę imprezę i pokryło koszty udziału w niej ponad 20 tys. młodzieży. Patriarchat Lizboński podał, że osoby te pochodzą ze 183 państw świata.

Główne modlitwy ŚDM, w których spodziewany jest udział papieża Franciszka, odbędą się na granicy powiatów Lizbona i Loures w pobliżu rzeki Tag. Od kilku miesięcy trwają tam prace służące przekształceniu miejscowych łąk na obszar parkowy.

Przypomnijmy, że najliczniejsze dotychczasowe Światowe Dni Młodzieży odbyły się: w 1995 roku w Manili (Filipiny) - 5 mln osób; w 2013 roku w Rio de Janeiro (Brazylia) - 3,7 mln osób; w 2016 roku w Krakowie - 3,5 mln osób. Jednak były także spotkania znacznie bardziej "kameralne", oscylujące wokół 300-400 tys. uczestników. W ostatnich ŚDM, które odbywały się w 2019 roku w Panamie udział brało ok. 700 tys. osób.

mz (Visão/RTP) / Lizbona, adg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Daily Telegraph: Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy Wiadomości
"Daily Telegraph": Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy

Jeśli Wielka Brytania będzie chciała odbudowywać więzi z Europą, powinna to robić poprzez kraje takie jak Polska czy Słowacja. Znacznie lepiej rozumieją one wspólne wyzwania, a Polska staje się nowym europejskim mocarstwem - pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph".

Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia Wiadomości
Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia

Zabawne obrazki, które są zwane powszechnie "memami", są również tworzone w kontekście dwójki ambasadorów polskiego sportu – Igi Świątek i Roberta Lewandowskiego. To właśnie na ich temat pytanie otrzymał kapitan reprezentacji Polski.

Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO] Wiadomości
Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO]

Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” na tropie bizneswoman, która miała podawać się za policjantkę i wraz z partnerem napadać ludzi w domach. W tle skandaliczne zaniedbania, których mieli dopuszczać się prawdziwi policjanci oraz bierność prokuratury. 

Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Papież Franciszek, przebywający w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych, pozostanie tam jeszcze prawdopodobnie dwa lub trzy dni - podał włoski dziennik "La Stampa".

Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE Wiadomości
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE

Papier toaletowy może się stać w najbliższym czasie towarem deficytowym? Zagraniczne media zwracają uwagę na nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają zakazać sprawdzania produktów związanych z wylesieniem.

Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat Wiadomości
Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat

W piątek 31 marca na warszawskim Rembertowie będą odbywać się ćwiczenia wojskowe z użyciem śmigłowców oraz materiałów wybuchowych; podobne treningi – w okolicach Piaseczna we wtorek, 4 kwietnia; to standardowa działalność – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Poseł PiS złożył mandat Wiadomości
Poseł PiS złożył mandat

Jak podaje portal i.pl, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Zagórski złożył rezygnację z mandatu posła. Informacje zostały potwierdzone u samego parlamentarzysty.

Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety” Wiadomości
Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety”

Z informacji belgijskiego dziennika „La Libre” wynika, że chatbot amerykańskiej firmy Chai nakłonił młodego mężczyznę do popełnienia samobójstwa.

Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz Wiadomości
Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz

Według krążących w sieci plotek pogarsza się stan zdrowia Beaty Tyszkiewicz, która ma nawet wymagać już całodobowej opieki. Głos w sprawie postanowiła zabrać jej córka.

Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę Wiadomości
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę

Policjanci z podwarszawskiego Legionowa zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wybicie szyby w biurze poselskim wicepremiera, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – dowiedziała się w czwartek PAP.

Emerytury
Stażowe