Gorąco między Węgrami i Słowacją. „Powinien natychmiast przeprosić Węgry”

Ambasador Słowacji w Budapeszcie został wezwany w środę do MSZ Węgier po wypowiedzi szefa słowackiej dyplomacji Rastislava Kaczera o ewentualnych węgierskich roszczeniach terytorialnych w przypadku zwycięstwa Rosji w wojnie z Ukrainą.
 Gorąco między Węgrami i Słowacją. „Powinien natychmiast przeprosić Węgry”
/ pixabay.com

Poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych Węgier Tamas Menczer w środę wieczorem na Facebooku.

„Gdyby Władimir Putin odniósł sukces i był teraz naszym wschodnim sąsiadem, to dziś mielibyśmy do czynienia z takimi roszczeniami (Węgier wobec Słowacji – PAP)” – powiedział w środę Kaczer w programie telewizyjnym. Szef słowackiej dyplomacji dodał, że posiada na ten temat dokumenty wywiadowcze.

Gorąco między Węgrami i Słowacją

„Europa stoi w obliczu poważnych kryzysów i potrzebuje rozsądnych polityków, a obecny minister spraw zagranicznych Słowacji nie jest jednym z nich” – napisał Menczer, informując o wezwaniu słowackiego ambasadora do MSZ. „Partnerstwo węgiersko-słowackie i Grupa Wyszehradzka przetrwają takie postaci jak Rastislav Kaczer” – dodał.

Kaczer został również skrytykowany przez kilku słowackich polityków. „Jeśli to prawda, to wzywamy ministra do przedstawienia tych dokumentów. A jeśli nie ma takich dokumentów, to powinien natychmiast przeprosić Węgry” – stwierdził Gyorgy Gyimesi, poseł węgierskiej mniejszości do słowackiego parlamentu.

Portal Telex zauważył ponadto, że w środę na temat Węgier wypowiedziała się minister obrony Czech Jana Czernochova. „Ubolewam nad tym, co robi Viktor Orban. Kto inny jak nie Węgry, z historycznym doświadczeniem krwawej sowieckiej inwazji w 1956 roku, powinien rozumieć, co dzieje się na Ukrainie. Dlatego Węgry powinny pomóc Ukrainie. To, co mówi Orban, nie wydaje mi się rozsądne” – powiedziała minister.

Według ostatniego spisu ludności z 2021 roku, na Słowacji mieszka około 456 tys. Węgrów, co stanowi ponad 8 proc. ludności tego kraju.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Agora wydała książkę Overbeeka. Efekt okazał się odwrotny do zamierzonego, więc teraz to „wina PiS” Wiadomości
Agora wydała książkę Overbeeka. Efekt okazał się odwrotny do zamierzonego, więc teraz to „wina PiS”

PiS przejął w pełni dowodzenie, a opozycja po raz wtóry znalazła się w defensywie – pisze na łamach portalu Gazeta.pl Grzegorz Wysocki.

Wiadomości
Kanclerz Scholz: „Regularnie rozmawiam z Putinem”

– Nie spodziewam się szybkiego zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie – stwierdził kanclerz Olaf Scholz we wtorek w rozmowie z dziennikiem „Rheinische Post”. Przyznał też, że prowadzi „regularne rozmowy z Putinem”, podczas których wciąż „utrzymują się rażące różnice zdań”. W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, uznając go za zbrodniarza wojennego.

Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego. Iga Świątek przekazała wiadomość Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego. Iga Świątek przekazała wiadomość

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Do skoczka spływają słowa wsparcia z całego świata. Głos zabrała również Iga Świątek.

Kaczyński wygrał w sądzie. Jest odpowiedź Sikorskiego Wiadomości
Kaczyński wygrał w sądzie. Jest odpowiedź Sikorskiego

„Od pozytywnego dla Jarosława Kaczyńskiego wyroku w pierwszej instancji oczywiście się odwołam” – zapowiedział w mediach społecznościowych europoseł Radosław Sikorski po wyroku sądu, który zobowiązał go do zamieszczenia przeprosin dla szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

„Jesteście ignorantami”. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jesteście ignorantami”. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN

Dzisiejszy wydanie programu „Dzień dobry TVN” prowadzili Krzysztof Skórzyński i Małgorzata Rozenek. W mediach społecznościowych rozpętała się prawdziwa awantura.

Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie Wiadomości
Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński "walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej".

Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa” Wiadomości
Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa”

„Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Sławomira Nitrasa” – napisał w mediach społecznościowych jeden z członków Rady Krajowej partii Razem Adam Kościelak.

Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 86 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) łącznie ponad dwadzieścia osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera” Wiadomości
Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Paul Grant. Zasłynął rolami w „Harrym Potterze” i „Gwiezdnych wojnach”. O jego śmierci poinformowała córka. Miał 56 lat.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Jak donosi „Express”, książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o jeden konkretny aspekt podczas ceremonii.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe