[Felieton „TS”] Marek Lewandowski: Emerytalna przepaść

Przez 6 lat Donalda Tuska i Ewy Kopacz najniższa emerytura wzrosła o 25 proc. W analogicznym okresie 6 lat Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego wzrost ten wyniósł 52 proc. Ale już w przeliczeniu na dochód rozporządzalny z dodatkiem 13. i 14. emerytury w kieszeni to blisko 100 proc. więcej.
 [Felieton „TS”] Marek Lewandowski: Emerytalna przepaść
/ pixabay.com

To efekt nie tylko wyższej waloryzacji, ale też niższych podatków, wyższej kwoty wolnej i dodatkowych plusów, jak choćby Program Senior+. To sprawia, że sytuację emeryckiego małżeństwa na najniższych świadczeniach z roku 2016 i tej z roku 2022 dzieli przepaść. Procenty niewiele mówią, warto pokazać to na realnych pieniądzach. Nie potrzeba wielkiej wyobraźni i wiedzy, aby policzyć, ile więcej w rocznym portfelu emeryta było w 2022 r., a ile w 2016 r. W końcówce rządów PO-PSL minimalna emerytura wynosiła 882 zł brutto, co oznacza roczny przychód 10 584 zł. Uwzględniając kwotę wolną od podatku w wysokości 3091 zł, emeryt zapłacił z tego 18-procentowy podatek, czyli 1349 zł. W jego portfelu zostało na czysto nieco ponad 9300 zł! Na konto tego samego emeryta w roku 2022 wpłynęło 16 056 zł. Ale tu uwaga, nie tylko obniżono podatki, ale wprowadzając 30 tys. kwoty wolnej od podatku, emeryt ten nie zapłacił ani złotówki podatku, i kwota brutto de facto jest kwotą netto. Co już daje ponad 6700 zł więcej dochodu rozporządzalnego.

Ale to nie wszystko. Emeryt otrzymał jeszcze w ramach 13. i 14. emerytury dodatkowe 2676 zł, co daje kwotę 9432 zł więcej w ciągu roku. A więc blisko dwukrotnie!!! W przypadku małżeństwa dwojga emerytów to blisko 19 tys. więcej w ciągu roku. Jeśli skorygujemy to inflacją, która średniorocznie w 2022 r. wyniosła aż 14,4 proc. w zestawieniu z deflacją roku 2016 na poziomie 0,6 proc., to i tak pozostaje ponad 8 tys. więcej i 16 tys. w przypadku – nazwijmy to – minimalnego małżeństwa na minimalnym świadczeniu emerytalnym. Pamiętajmy też, że średnia inflacja za rządów Zjednoczonej Prawicy wyniosła 4,8 proc. wobec nieco ponad 1 proc. za PO-PSL. Można różne rzeczy opowiadać o rządach Zjednoczonej Prawicy. W wielu aspektach można mieć do rządu Mateusza Morawieckiego pretensje i roszczenia. Solidarność wielokrotnie wchodziła w konfrontacje z rządem w różnych kwestiach. Nawet wychodząc na ulicę, przywołując choćby wielotysięczny protest w czerwcu 2019 r. w sprawie energetyki czy zawieszony „Marsz Godności” w listopadzie ub.r. Jednak trudno nie zauważyć, że w wielu aspektach życia, o poprawę których od lat zabiega Solidarność, sytuacja radykalnie się poprawiła. A te wyliczenia, uwzględniając emerytów i rencistów z ZUS, emerytów i rencistów z KRUS oraz innych pobierających najniższe świadczenia, dotyczą od 1,5 do 2 mln osób.

Można postawić tezę. Może trochę intuicyjnie, ale opartą na solidnych podstawach. Gdyby po 2015 r. nadal rządziło PO-PSL, zakładając jednocześnie, że nie zmieniłoby znacząco swojej polityki – co jest uzasadnionym przewidywaniem – obecna minimalna emerytura wynosiłaby 1102 zł brutto. Zachowując tę samą politykę podatkową i zakładając podobny model gospodarczy (niski rozwój przy niskiej inflacji), dzisiejszy emeryt na minimalnym świadczeniu otrzymałby w roku 2022 o blisko 7300 mniej czystego dochodu rozporządzalnego. I to jest ta różnica!

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kaczyński wygrał w sądzie. Sikorski: Oczywiście się odwołam Wiadomości
Kaczyński wygrał w sądzie. Sikorski: "Oczywiście się odwołam"

Od pozytywnego dla Jarosława Kaczyńskiego wyroku w pierwszej instancji oczywiście się odwołam - zapowiedział w mediach społecznościowych europoseł Radosław Sikorski po wyroku sądu, który zobowiązał go do zamieszczenia przeprosin dla szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Jesteście ignorantami. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
"Jesteście ignorantami". Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN

Dzisiejszy wydanie programu "Dzień Dobry TVN" prowadzili Krzysztof Skórzyński i Małgorzata Rozenek. W mediach społecznościowych rozpętała się prawdziwa awantura.

Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie Wiadomości
Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński "walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej".

Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa” Wiadomości
Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa”

„Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Sławomira Nitrasa” – napisał w mediach społecznościowych jeden z członków Rady Krajowej partii Razem Adam Kościelak.

Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 86 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) łącznie ponad dwadzieścia osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera” Wiadomości
Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Paul Grant. Zasłynął rolami w „Harrym Potterze” i „Gwiezdnych wojnach”. O jego śmierci poinformowała córka. Miał 56 lat.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Jak donosi „Express”, książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o jeden konkretny aspekt podczas ceremonii.

Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem Wiadomości
Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem

– Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem, bo formuła Zjednoczonej Prawicy się sprawdziła, choć ostateczne decyzje jeszcze przed nami – podkreślił we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytany, czy PiS wystartuje w wyborach z Solidarną Polską i Pawłem Kukizem.

Wiadomości
Czy warto posiadać antyradar we własnym aucie?

Często podróżując po polskich drogach nieuniknione jest trafienie na kontrolę drogową. Najczęściej jest to rutynowa sprawa, jednak każdemu z nas zdarza się popełnić jakieś wykroczenie, z nieuwagi lub pośpiechu. Jeżeli często jesteśmy nieuważni i chcemy uniknąć potencjalnych mandatów i punktów karnych, z pomocą przychodzą nam aplikacje ostrzegające o fotoradarach i kontrolach drogowych. Są to zarówno aplikacje mobilne, jak i dedykowane urządzenia typu antyradar. Co warto o nich wiedzieć?

Adam Małysz napisał do Dawida Kubackiego. Wiadomo, co odpisał Wiadomości
Adam Małysz napisał do Dawida Kubackiego. Wiadomo, co odpisał

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Wicelider PŚ nie weźmie udziału w pozostałych zawodach cyklu w sezonie 2022/2023.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe