Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Rezygnuję ze smartfona. Naprawdę

Rezygnuję ze smartfona. Dziś obchodzimy dzień bezpiecznego Internetu. Od dawna mam poczucie, że najbardziej bezproduktywną rzeczą w moim życiu jest scrolling. Pochłania.
Maciej Kawecki Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Rezygnuję ze smartfona. Naprawdę
Maciej Kawecki / FB Maciej Kawecki

Mam wrażenie, że dzisiejszy świat zaczyna być wręcz kulturą scrollingu. W latach 70. XX wprowadzono termin „syndromu wrednego świata”. Dziś już całkowicie zapomniany. W dużym skrócie: „mean world syndrome” to zniekształcony pogląd o świecie, który jawi się człowiekowi jako miejsce bardziej niebezpieczne, niż jest w rzeczywistości. Wszystko za sprawą długotrwałego (umiarkowanego lub intensywnego) znajdowania się pod wpływem pesymistycznych, uwypuklających przemoc treści płynących ze środków masowego przekazu – dziś też z mediów społecznościowych.

 

Smartfonizacja

Zastanawiałem się, jak namówić młodych ludzi, by choć na chwilę odłożyli telefon, popatrzyli na świat bez tego lustra i znaleźli odpowiedź, czego tak naprawdę z tej smartfonizacji świata wcale nie potrzebują. Choć tę garstkę, która mnie w social mediach obserwuje. Uznałem, że zrobię to na tydzień sam. Przez ten czas będę miał telefon, od którego niemal zaczynałem cyfrową przygodę. Cofnę się do czasów, które pachniały dla mnie bieganiem po podwórku, szmacianą piłką rozwalającą się na kawałki na rozdeptanym boisku i krzykiem: „mamo, jeszcze chwilę i wrócę do domu”. Po tym eksperymencie przygotuję rzetelną, uczciwą analizę, do czego tak naprawdę jest mi dzisiaj potrzebny smartfon, a co jest tylko iluzją takiej potrzeby. Zachęcam do włączenia się w akcję osób publicznych. Im więcej osób wniesie swoje doświadczenie w dokument choć jednym zdaniem, tym większa będzie jego siła.  


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Co dalej z Dawidem Kubackim? Ekspert rozwiewa wszelkie wątpliwości Wiadomości
Co dalej z Dawidem Kubackim? Ekspert rozwiewa wszelkie wątpliwości

Dawid Kubacki zakończył dwa tygodnie temu bieżący sezon Pucharu Świata. Teraz na temat lidera polskich skoczków wypowiedział się Maciej Kot, który zna bardzo dobrze podopiecznych Thomasa Thurnbichlera.

Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu Wiadomości
Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu

Pogrzeb prof. Pawła Śpiewaka odbędzie się 2 kwietnia o godz. 13.00 na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej – poinformował w sobotę jego syn Jan Śpiewak.

Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze Wiadomości
Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze

Meghan Markle wygrała w sądzie ze swoją przyrodnią siostrą Samanthą, która domagała się od księżnej Sussex przeszło 75 tys. dolarów odszkodowania.

Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy Wiadomości
Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy

To bardzo dobry dzień dla polskiego przemysłu, dla Śląska i dla Polski, bo przywożę zamówienie, które dostałem od premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, na 100 rosomaków, które będą tutaj produkowane – powiedział w sobotę w zakładach Rosomak SA w Siemianowicach Śląskich premier Mateusz Morawiecki.

Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje Wiadomości
Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje

Papież Franciszek opuścił w sobotę rzymską klinikę Gemelli i wraca do Watykanu.

Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII Wiadomości
Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII

Portugalski historyk i biograf Jana Pawła II Jose de Carvalho uważa za bardzo dziwne zarzuty, które po wielu latach pojawiły się wobec Karola Wojtyły w polskiej przestrzeni medialnej. Chodzi o reportaż “Franciszkańska 3” stacji TVN i pojawiającą się równolegle książkę holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka “Maxima Culpa”.

Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka Wiadomości
Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w indywidualnym konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich w Planicy. Kamil Stoch był 10., Aleksander Zniszczoł 14., zaś Andrzej Stękała 40. Zwyciężył Austriak Stefan Kraft przed Słoweńcem Anze Laniskiem.

Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim Wiadomości
Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim

Żaden dziaders nie będzie mnie publicznie rozliczał z moich wyborów – pisze na Instagramie dziennikarka i była współprowadząca Dzień Dobry TVN Magda Mołek.

Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje Wiadomości
Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO – podał w sobotę, powołując się na źródła dyplomatyczne, brytyjski dziennik "The Sun".

Kłopoty TVN? Szef KRRiT wszczyna postępowanie Wiadomości
Kłopoty TVN? Szef KRRiT wszczyna postępowanie

Szef KRRiT wszczyna postępowanie o ukaranie spółki TVN S.A. Chodzi o reportaż „Franciszkańska 3”, wyemitowany na antenie TVN 24.

Emerytury
Stażowe