Demolował kościół młotem, przed zniszczeniem tabernakulum powstrzymać go miała Maryja

W Stanach Zjednoczonych głośna zrobiła się historia mężczyzny, który demolował i okradł benedyktyński kościół. Według jego relacji przed profanacją Najświętszego Sakramentu miał go powstrzymać widok figury Matki Bożej.
Wnętrze kościoła benedyktynów w Subiaco Demolował kościół młotem, przed zniszczeniem tabernakulum powstrzymać go miała Maryja
Wnętrze kościoła benedyktynów w Subiaco / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/ElijahOwens

Napaść i rabunek

W opactwie benedyktyńskim Subiaco w stanie Arkansas doszło w styczniu br. do drastycznych wydarzeń. Młody mężczyzna wpadł do kościoła z młotem kowalskim i zaczął rozbijać ołtarz. Po wybiciu w nim dziury miał w planie to samo uczynić z tabernakulum, w którym przechowywano konsekrowane hostie. Z relacji wynika jednak, że coś go powstrzymało.

„Jerrid Farnam, lat 31, z Sallisaw w stanie Oklahoma, został aresztowany za przestępstwa uszkodzenia mienia i kradzieży popełnione w opactwie Subiaco w stanie Arkansas i obecnie przebywa w więzieniu, oczekując na proces” – pisze agencja CNA.

Porzucenie planów

Szeryf Jason Massey z biura szeryfa hrabstwa Logan w rozmowie z agencją poinformował, że podejrzany przyznał się do przestępstwa od razu po przewiezieniu go na komisariat. Szeryf dodaje jednak, że z relacji Farnama wynika, iż podchodząc do tabernakulum, spojrzał w górę i zobaczył tam figurę Maryi, i to go zatrzymało. Mężczyzna pod wpływem tego widoku miał porzucić swoje plany profanacji.

– Zdecydował, że po prostu nie może tego zrobić – powiedział Massey. – Myślę, że w tym momencie poczuł, że to jest złe – skomentował policjant.

Kradzież relikwiarzy

Jak podało wówczas biuro szeryfa Logan County, z kościoła skradziono dwa relikwiarze, które umieszczone były w ołtarzu. Niektóre znajdujące się w nich relikwie miały mieć ponad 1500 lat. Miejscowy opat o. Elijah Owens, OSB, powiedział CNA, że relikwie zawarte w jednym z relikwiarzy należały do św. Bonifacego, św. Tyberiusza i św. Benedykta z Nursji. Drugi relikwiarz zawierał relikwie św. Tyberiusza, św. Marcellusa i św. Justyny.

Miejscowa policja opisała szczegółowo przebieg dochodzenia, z którego wynika, że sprawca dokonał szkód, po czym zbiegł, po wezwaniu policji zastępca szeryfa uwiecznił szkody, przeprowadził niezbędne rozmowy i odjechał. Po odjeździe policjanta podejrzany wrócił na miejsce, gdzie rychło został ujęty i przewieziony do komisariatu. W jego ciężarówce znaleziono jeden z relikwiarzy, drugi odzyskano później. Okazało się, że mężczyzna obrabował także okoliczny dom mieszkalny.

W opactwie św. Benedykta w Subiaco mieszka obecnie trzydziestu dziewięciu mnichów, wspólnota powstała w drugiej połowie XIX wieku.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał? Wiadomości
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał?

Nieoczekiwany finał wyprawy Roberta Biedronia do Finlandii. Wiele wskazuje na to, że w sprawie "darmowej aborcji dla Polek w Findlandii" znany aktywista LGBT mijał się z prawdą.

Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe