Tak można docierać do młodych ludzi

Upamiętnienie, integracja międzypokoleniowa oraz aspekt edukacyjny były trzema filarami konferencyjnego podsumowania projektu edukacyjno – sportowego IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, które odbyło się 7 lutego w auli im. bł. Ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie.
Konferencja podsumowująca projekt edukacyjno – sportowy IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju Tak można docierać do młodych ludzi
Konferencja podsumowująca projekt edukacyjno – sportowy IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju / materiały organizatora

Była to druga część projektu, którego pierwszą częścią był sztafetowy bieg młodzieży szkolnej upamiętniający marsz śmierci pędzony przez niemieckiego okupanta na trasie Oświęcim – Gliwice, w ramach ewakuacji więźniów obozu Auschwitz – Birkenau. Podczas konferencji zaprezentowano filmową kronikę biegu oraz wysłuchano poruszającego świadectwa Pani Urszuli Kowalskiej z Komitetu 14 czerwca, której najbliższa rodzina była więziona w oświęcimskim obozie. Ową interakcję starszego pokolenia z młodzieżą dopełnił wykład edukatora Muzeum Dzieci Polskich ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla dzieci polskich w Łodzi (1942 – 1945), Pani Jolanty Sowińskiej - Gogacz na temat śląskiego aspektu obozu dla dzieci polskich w Łodzi na ulicy Przemysłowej. Była to potężna, niesamowicie zaprezentowana dawka wiedzy, której próżno szukać w szkolnych podręcznikach, a która dobitnie pokazuje czym były okrucieństwa niemieckiego okupanta. Ostatnim punktem spotkania było wręczenie nagród laureatom konkursu graficzno – plastyczno – literackiego; „Byłem numerem …”. Zadbajmy o to, żeby ludzie nigdy nie stali się numerami w bezdusznej maszynie śmierci, towarzyszącemu projektowi IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. Nagrodę Grand Prix ufundował Marszałek Województwa Śląskiego Pan Jakub Chełstowski, a otrzymała ją Zofia Słowik z Dwujęzycznego I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Dembowskiego z Gliwic. Pierwsze nagrody otrzymali Amelia Trzeska, Gabriela Pappas i Zuzanna Uramowska.

 

Ponad dwieście młodych osób!

Projekt edukacyjno – sportowy Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział Katowice oraz przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie. Honorowy patronat nad inicjatywą objęli Minister Edukacji Narodowej Przemysław Czarnek, starosty bieruńsko – lędzińskiego Bernard Bednorz, burmistrza Bierunia Krystian Grzesica, Prezydent Miasta Chorzów Andrzej Kotala, Prezydent Miasta Gliwic Adam Neumann, Komenda Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Muzeum Dzieci Polskich ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla dzieci polskich w Łodzi (1942 – 1945). Patronat medialny sprawował portal Tysol.pl.

Liczba młodzieży biorąca udział w projekcie przekroczyła dwusetkę uczestników, w wieku od ośmiu do osiemnastu lat, z kilkunastu szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Oświęcimia, Lędzin, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Gierałtowic, Przyszowic, Gliwic i Chorzowa. Inicjatywę wsparło ponad dwadzieścia instytucji władz lokalnych i pożytku publicznego.

 

"Przestroga na przyszłość"

- Młodzież, to nasza przyszłość. Edukacja jest podstawą tego jacy będą. Tematy związane z martyrologią II Wojny Światowej nie są łatwe ale musimy je przekazywać we właściwy sposób. Mówić prawdę. Nie sprowadzać jej tylko do jednego zagadnienia. Zwłaszcza jeżeli chodzi o KL Auschwitz, który jest symbolem tego co "człowiek" zrobił drugiemu człowiekowi. I to ma być dla nich przestrogą na przyszłość.

- mówi nam po wydarzeniu Barbara Wojnarowska Gautier, była więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz i ofiara nieludzkich eksperymentów medycznych niemieckiego potwora dr. Mengele


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

To jest właśnie szerzenie nienawiści. Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek Wiadomości
"To jest właśnie szerzenie nienawiści". Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek

"To jest właśnie faszyzm i szerzenie nienawiści, która może się skończyć tragedią" – pisze na Twitterze Wojciech Kościak z Instytutu Ordo Iuris, komentując skandaliczne zachowanie publicysty i bohatera opozycyjnych mediów Tomasza Piątka.

Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie Wiadomości
Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie

Partnerstwo Rosji i Chin nie jest polityczno-wojskowym sojuszem z czasów zimnej wojny, lecz jest nadrzędne wobec takich relacji – napisano we wspólnym oświadczeniu wydanym przez te kraje we wtorek w czasie wizyty przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Moskwie.

Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach Wiadomości
Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnią część Afganistanu. Jego magnituda wyniosła 6,8. Wstrząsy miały miejsce ok. godz. 17:47 czasu polskiego. Były najsilniej odczuwalne w Tadżykistanie, Pakistanie, Kazachstanie oraz Indiach.

Premier: rząd PiS nigdy nie zostawi Polaków bez pomocy Wiadomości
Premier: rząd PiS nigdy nie zostawi Polaków bez pomocy

Tak długo, jak będzie rządził rząd Prawa i Sprawiedliwości, nigdy nie zostawimy Polaków bez pomocy; jesteśmy obozem politycznym, który pomaga Polakom wtedy, kiedy jest trudno - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Chronimy Polaków”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe