Jak opozycja się jednoczy, czyli 148 odcinek "Izaury"

Jak opozycja się jednoczy, czyli 148 odcinek "Izaury"

Jak opozycja się jednoczy, czyli 148 odcinek "Izaury"Zapraszam do lektury zapisu audycji ,która jest "okrętem flagowym" Radia Zet.czyli "6 dzień tygodnia w Radiu Zet". Prowadził ją jak zwykle red. Andrzej Stankiewicz. a jej emisja miała miejsce "na żywo" 21 stycznia 2002 roku.

Witam Państwa bardzo serdecznie, tj. „6.dzień tygodnia w Radiu Zet”. Najważniejsze polityczne rozmowy weekendu a dzisiaj moimi i Państwa gośćmi są pan Adrian Zandberg z Lewicy, Małgorzata Kidawa-Błońska Platforma Obywatelska, pan Ryszard Czarnecki Prawo i Sprawiedliwość, pan Krzysztof Bosak Konfederacja oraz pan Marek Sawicki Polskie Stronnictwo Ludowe. Dzień dobry, witam serdecznie.

Drodzy państwo, Niemcy nie przekażą Ukrainie swoich czołgów „Leopard” i nie wydadzą zgody na to, żeby inne kraje użytkujące te niemieckie czołgi mogły reeksportować „Leopardy” do Ukrainy. Amerykanie z kolei na razie nie mają planu przekazania Ukrainie czołgów „Abrams” czyli mimo spekulacji szczyt kilkudziesięciu krajów w Ramstein, który miał przynieść rozstrzygnięcie co do przekazania ciężkiej broni Ukrainie nie doprowadził do przełomu w tej właśnie sprawie. Co to znaczy Pan Ryszard Czarnecki.

– To jest zła wiadomość dla Ukrainy i  także dla Polski, dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Ten brak zdecydowania dzisiaj szczególnie jest bolesny, gdy bardzo powoli, ale jednak Rosjanie posuwają się do przodu, są duże straty po stronie rosyjskiej, ale także po stronie ukraińskiej. W związku z tym próbą zrekompensowania tych strat ludzkich, także bardzo dobrze wyszkolonych chociażby w Wielkiej Brytanii żołnierzy ukraińskich jednostek desantowych jest stworzenie przeciwwagi w postaci ciężkiego sprzętu. Mam nadzieję, że amerykańska presja na Niemcy będzie bardziej skuteczna. Oficjalnie sekretarz obrony Austin...

Andrzej Stankiewicz: Powiedział, że Niemcy są wciąż sojusznikiem i liderem, na którym można polegać, ale Amerykanie naciskają na Niemców żeby przekazali...

– Dokładnie, ale nieoficjalnie wiemy, że Amerykanie są z tego powodu bardzo niezadowoleni. No, nie tylko Niemcy, także Holandia również odmówiła przekazania ciężkiego sprzętu, natomiast trzeba robić swoje. Zwracam uwagę, że Polska do końca marca, jest taka decyzja, przekażę BWP, Bojowe Wozy Piechoty, także czołgi T – 72, a także będzie szkolić żołnierzy, tak jak to robią inne państwa, chociażby Wielka Brytania, żołnierzy ukraińskich. My nie mamy problemu z tym, że nam ubędzie, bo mamy przecież koreańskie K – 2 czołgi, armato-haubice K9.

Andrzej Stankiewicz: One do Polski jeszcze nie trafiają, bo to jest Drodzy Państwo tak, że Amerykanie też ogłosili że przekażą Bojowe Wozy Piechoty, czy transportery opancerzone, ale ta gra toczy się, tak naprawdę realnie o czołgi, takiej zgody nie ma.

– Czas jest ważny, czas jest ważny.

Rzeczywiście czasu jest dość mało.

Ryszard Czarnecki: Jeżeli można to tylko chciałem panu posłowi Sawickiemu zwrócić uwagę, że taki specjalny instytut, który jest Kilonii, który zajmuje się właśnie szacunkami, na które Pan się powołuje, on bardzo sprytnie podaje nie tylko to, co Niemcy dały, ale także to, co mają dać. Jak to się sumuje, co mają dać w przyszłości, to mają wysoką tutaj pozycję, natomiast w praktyce jest inaczej. Tylko jeszcze jedna uwaga do pana posła Bosaka. Tak na zdrowy rozum jest tak, że jeżeli jest między nami a Rosją, Rosją imperialną, państwo, które się jej opiera, to warto jednak, Panie Pośle, dawać tam sprzęt, bo dzięki temu także w polskim interesie, interesie narodowym jest to, żeby Ukraina się jak najdłużej opierała i nawet tę wojnę wygrała. W związku z tym w moim przekonaniu, tutaj nie mówmy o rozbrojeniu polskiej armii, bo to jest absurdalne, myśmy dali 400 czołgów i bardzo wiele armato-haubic, natomiast jest to inwestowanie w nasze bezpieczeństwo. Ja bym chciał tak to zdefiniować. Tylko jeszcze jedna uwaga do pana posła Sawickiego, mianowicie oczywiście możemy dyskutowac, jak na tych gruntach ukraińskich te „Leopardy” będą się sprawować, ale Ukraińcy sami tego chcą, sami tego chcą, oni lepiej wiedzą, jaki sprzęt jest im potrzebny

Krzysztof Bosak: Panie Pośle, odpowiedzialna polityka polega na tym żebyśmy byli przygotowani na różne warianty. Jak wygląda w tej chwili koncepcja PiS-u w takiej sytuacji kiedy my oddamy prawie wszystko a Ukraina przegra?

Ryszard Czarnecki: Jakie prawie wszystko, naprawdę mamy znacznie więcej czołgów, a ponadto mówimy o przekazaniu kilkunastu, mamy dwie setki, a ponadto naprawdę Ukraina nie przegra, jeżeli będziemy jej pomagać.

Krzysztof Bosak: No nie, właśnie może przegrać, może. I co wtedy?

Ryszard Czarnecki: Oczywiście, że może przegrać jeżeli Zachód nie będzie pomagał, w tym także Polska, to ta porażka jest bardzo prawdopodobna.
(,,,)
Andrzej Stankiewicz: Jak to jest, że w bardzo ważnej sprawie, w sprawie Krajowego Planu Odbudowy Ustawy o Sądzie Najwyższym, który ma te pieniądze uruchomić, podzieliliście się, a premier twierdzi, że jesteście bardzo zjednoczeni. Mam wrażenie, ze to jest alternatywna rzeczywistość.

Ryszard Czarnecki: zacznę od podziękowań. Chciałbym bardzo podziękować opozycji za tem 148 odcinek „Izaury opozycyjnej”...

Rozmowy w tle.

Ryszard Czarnecki: Chciałbym bardzo podziękować. Pan poseł  Bosak. Ma rację, że dzięki głosom opozycji przeszedł nasz projekt w Sejmie...

Andrzej Stankiewicz: Ale w czym, że powinniście być ukarani za swoje rządy?

Andrzej Stankiewicz :Halo halo:  Wasz, czy Komisji Europejskiej, bo premier mówi, że ten projekt w Brukseli był przygotowany.

Ryszard Czarnecki: Komisja Europejska nie złożyła do Sejmu tego projektu, rząd go złożył, więc to nasz projekt. Także doceniamy fakt, że szereg partii opozycyjnych to poparło i dzięki temu mogliśmy ten sukces ogłosić.

Andrzej Stankiewicz: Pozwoli Pan, mam dla Pana cytat z listu, to jest taka nowa praktyka, że minister rządu pisze otwarty list do prezydenta i umieszcza go na stronach rządowych. Minister Ziobro do prezydenta o tym projekcie: „prowadzi do anarchii, demoluje zaufanie do państwa”. To waszymi rękami.

Ryszard Czarnecki: Bardzo się cieszę, że opozycja poparła ten projekt, natomiast co do pana ministra Ziobry, różnimy się co nie jest niespodzianką, natomiast...

Andrzej Stankiewicz: Pan to nazywa różnica? „Prowadzi do anarchii, demoluje zaufanie do państwa”. To jest różnica?

Ryszard Czarnecki: Różnimy się, to wszyscy wiedzą, my jesteśmy eurorealistami, formacja Solidarna Polska jest eurosceptyczna...

Andrzej Stankiewicz: To mam dla Pana kolejny cytat. Pozwoli Pan?

Ryszard Czarnecki: Ależ oczywiście, Pan może wszystko.

Andrzej Stankiewicz: „Narzucanie Polsce przemocą rozwiązań sprzecznych z interesem pańśtwa i konstytucją” Zbigniew Ziobro do prezydenta.

Ryszard Czarnecki: Przecież mówiłem, że się różnimy w tej sprawie, natomiast opozycja mówi, że jest zjednoczona, a jest głęboko podzielona, słyszeliśmy ataki wzajemne przed chwilą, a my podkreślamy, że się różnimy, ale idziemy do przodu razem. Jestem przekonany, że wbrew temu co tutaj Państwo mówią, że pójdziemy do wyborów razem.

Andrzej Stankiewicz: Ale jak idziecie razem do wyborów, gdy minister Ziobro apeluje do prezydenta żeby zawetował tę ustawę.

Ryszard Czarnecki: Ja mam taką profetyczną wizję, zobaczymy...

Andrzej Stankiewicz: Pan jest przekonany, że Ziobro i jego ludzie pójdą z Wami na listach do Sejmu? Tak?

Ryszard Czarnecki: Uważam, że to dla prawicy byłoby optymalne, uważam, że prawicowi wyborcy nie wybaczą braku jedności. Myślę, że my to rozumiemy, myślę, że to rozumie to minister Ziobro i pójdziemy na jednej liście tak, jak wygrywaliśmy wybory dzięki temu dotąd, także wygramy i  te, jak sądzę.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach Wiadomości
Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach

Podczas demonstracji związkowych przeciwko reformie emerytalnej w wielu miastach Francji doszło do starć z policją. Centrala związkowa CGT poinformowała, że w Paryżu w czwartek demonstrowało 800 tys. osób, co oznacza największą mobilizację społeczną od początku protestów.

Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze Wiadomości
Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze

Redaktor naczelny portalu Interia.pl Piotr Witwicki poinformował, że dziennikarz sportowy serwisu Interia Michał Przybycień został zwolniony z pracy. O sprawie jako pierwszy napisał branżowy serwis Wirtualnemedia.pl.

Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. Poczuliśmy dziwny zapach Wiadomości
Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. "Poczuliśmy dziwny zapach"

Samochód ministra spraw zagranicznych Estonii Urmasa Reinsalu zapalił się podczas jego wizyty w Kijowie. Wygłaszany następnego dnia wykład przerwał alarm przeciwlotniczy; polityk był zmuszony do jego dokończenia w schronie - poinformowały w czwartek estońskie media.

USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych Wiadomości
USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych

Firmy GE Hitachi, Tennessee Valley Authority, Ontario Power Generation i polska firma Synthos Green Energy podpisały w czwartek porozumienie o przyspieszeniu wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR). Umowa przewiduje wspólne inwestycje warte 400 mln dolarów w projekt reaktora GEH BWRX-300, który SGE wraz z Orlenem planuje wdrożyć do floty dziesiątek reaktorów jądrowych w Polsce.

Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO] Wiadomości
Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO]

Pranie brudnych pieniędzy, łapówki wręczane w restauracji w torbach na wino albo w torbach ze sklepu Żabka i znany działacz Platformy Obywatelskiej zatrzymany przez CBA.

Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze Wiadomości
Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze

„Opowiadamy się za realizacją porozumienia w sprawie modernizacji Odry granicznej i zwiększonego wykorzystania żeglugi śródlądowej jako ważnego działania rozwojowego” – głosi oświadczenie polsko-niemiecko-czeskiego zrzeszenia izb handlowych: Unii Izb Łaby i Odry.

Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam Wiadomości
Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam

– Zaproponujemy 1500 zł „babciowego” dla każdej mamy, która chciałaby po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy – zapowiedział przewodniczący PO Donald Tusk w czwartek, podczas spotkania z wyborcami w Częstochowie.

Wizyta księcia Williama w Polsce. Jest reakcja rosyjskiej propagandy Wiadomości
Wizyta księcia Williama w Polsce. Jest reakcja rosyjskiej propagandy

Głos ws. niespodziewanej wizyty księcia Williama i księżnej Kate Middleton w Polsce zabrała rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Rosja: Pożar w zakładzie produkującym m.in silniki do międzykontynentalnych rakiet [FOTO] Wiadomości
Rosja: Pożar w zakładzie produkującym m.in silniki do międzykontynentalnych rakiet [FOTO]

W środę doszło do pożaru w Zakładach Produkcji Silników w Jarosławiu w Rosji; w tej fabryce wytwarzane są m.in. silniki do międzykontynentalnych pocisków balistycznych Topol-M, zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych - powiadomił ukraiński portal focus.ua za rosyjskimi mediami i służbami ratunkowymi.

Kaleta: Solidarna Polska jest gotowa wystartować w wyborach samodzielnie Wiadomości
Kaleta: Solidarna Polska jest gotowa wystartować w wyborach samodzielnie

Gościem red. Jacka Prusinowskiego w Radiu Plus był wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który zabrał głos ws. nowej reformy sądownictwa, a także nadchodzących wyborów parlamentarnych.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe