„Chcemy zapełnić lukę pokoleniową”. W Lublinie powstanie Sekcja Młodych NSZZ „S”?

Czego oczekują młodzi od Związku? Jakie mają plany na przyszłość? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy spotkania z przedstawicielami Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”, które odbyło się w Lublinie 10 lutego.
 „Chcemy zapełnić lukę pokoleniową”. W Lublinie powstanie Sekcja Młodych NSZZ „S”?
/ fot. KSM NSZZ "S"

W szkoleniu uczestniczyli młodzi związkowcy z regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „S” oraz przedstawiciele Zarządu Regionu. Spotkanie prowadzili Alicja Skowron i Krzysztof Adamek z Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „S”. – Wymienialiśmy się doświadczeniami i pomysłami na inicjatywy, które można podejmować w ramach struktur Solidarności – relacjonuje Alicja Skowron.

Bez związków pracodawca może wszystko

Prowadzący szkolenie przekonują, że każdy uczestnik spotkania jest aktywnym działaczem Solidarności. – Chętnie wymienialiśmy się spostrzeżeniami i wizją przyszłości Związku – mówi Krzysztof Adamek.

Olbrzymim wyzwaniem jest dopasowanie Związku do obecnej sytuacji i pracowników. Chcemy przedstawić młodemu pokoleniu, czym jest związek zawodowy, a nie, co daje; dlaczego się zrzeszamy i jaką siłą jesteśmy, gdy się łączymy. Samo uświadomienie jest pierwszym krokiem. Pracowników trzeba też słuchać. Nie skupiać się na swojej wizji, zapominając, że my reprezentujemy pracowników, nie siebie. Każda osoba jest dla nas bardzo ważna

– dodaje. 

Zapisywaliśmy się do Solidarności z różnych powodów. Paczki, świadczenia, gdy narodziło się dziecko, dla pewności zatrudnienia. Z biegiem czasu zaczęliśmy poznawać Związek i utożsamiać się z nim. Uświadomiliśmy sobie jak ważne są związki zawodowe w zakładach pracy i teraz swoją wiedzę przekazujemy nowym działaczom. Praca bez związków zawodowych byłaby katastrofalna dla pracowników. Pracodawca mógłby wszystko 

– mówi Krzysztof Adamek.

Przekonuje też, że związki zawodowe działają sprawnie mimo patologicznych sytuacji w niektórych zakładach pracy. – Każdy może brać udział w życiu Solidarności. Chcemy zapełnić lukę pokoleniową. Brak zaangażowania ludzi powoduje problemy, gdy lider przechodzi na emeryturę – przekonuje.

Będzie nowa Sekcja Młodych?

Uczestnicy spotkania wykazali chęć integracji i utworzenia Sekcji Młodych w regionie. Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „S” Marian Król zaproponował, by młodzi z regionu spotkali się w marcu, aby zawiązać się w Regionalną Sekcję Młodych.

Ciągłość danej struktury zależy od kontynuacji i od wysiłku, jaki w nią włożą związkowcy. Widzimy wolę uczestników i władz związku w tworzenie Sekcji Młodych w regionie Środkowo-Wschodnim. Lublin w 2023 roku jest stolicą młodzieży i nie wyobrażamy sobie tego pięknego regionu bez Sekcji Młodych i Solidarności

– podkreśla Alicja Skowron.

Więcej o spotkaniu i młodych w Solidarności mówią Alicja Skowron i Krzysztof Adamek w wywiadzie, jakiego udzielili kanałowi NSZZ Solidarność Lublin:

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
To już oficjalne. Robert Lewandowski nie zagra w przyszłym sezonie na Camp Nou Wiadomości
To już oficjalne. Robert Lewandowski nie zagra w przyszłym sezonie na Camp Nou

Robert Lewandowski i jego drużyna nie zagrają już w kolejnym sezonie na legendarnym Camp Nou. FC Barcelona na pewien czas zmieni swój stadion.

Co dalej z Dawidem Kubackim? Ekspert rozwiewa wątpliwości Wiadomości
Co dalej z Dawidem Kubackim? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Dawid Kubacki zakończył dwa tygodnie temu bieżący sezon Pucharu Świata. Teraz na temat lidera polskich skoczków wypowiedział się Maciej Kot, który zna bardzo dobrze podopiecznych Thomasa Thurnbichlera.

Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu Wiadomości
Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu

Pogrzeb prof. Pawła Śpiewaka odbędzie się 2 kwietnia o godz. 13.00 na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej – poinformował w sobotę jego syn Jan Śpiewak.

Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze Wiadomości
Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze

Meghan Markle wygrała w sądzie ze swoją przyrodnią siostrą Samanthą, która domagała się od księżnej Sussex przeszło 75 tys. dolarów odszkodowania.

Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy Wiadomości
Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy

To bardzo dobry dzień dla polskiego przemysłu, dla Śląska i dla Polski, bo przywożę zamówienie, które dostałem od premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, na 100 rosomaków, które będą tutaj produkowane – powiedział w sobotę w zakładach Rosomak SA w Siemianowicach Śląskich premier Mateusz Morawiecki.

Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje Wiadomości
Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje

Papież Franciszek opuścił w sobotę rzymską klinikę Gemelli i wraca do Watykanu.

Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII Wiadomości
Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII

Portugalski historyk i biograf Jana Pawła II Jose de Carvalho uważa za bardzo dziwne zarzuty, które po wielu latach pojawiły się wobec Karola Wojtyły w polskiej przestrzeni medialnej. Chodzi o reportaż “Franciszkańska 3” stacji TVN i pojawiającą się równolegle książkę holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka “Maxima Culpa”.

Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka Wiadomości
Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w indywidualnym konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich w Planicy. Kamil Stoch był 10., Aleksander Zniszczoł 14., zaś Andrzej Stękała 40. Zwyciężył Austriak Stefan Kraft przed Słoweńcem Anze Laniskiem.

Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim Wiadomości
Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim

Żaden dziaders nie będzie mnie publicznie rozliczał z moich wyborów – pisze na Instagramie dziennikarka i była współprowadząca Dzień Dobry TVN Magda Mołek.

Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje Wiadomości
Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO – podał w sobotę, powołując się na źródła dyplomatyczne, brytyjski dziennik "The Sun".

Emerytury
Stażowe