Sikorski w pierwszej trójce. Dziennikarze prześledzili wyjazdy eurodeputowanych

Europoseł Radosław Sikorski (EPL, PO) znalazł się na trzecim miejscu na liście parlamentarzystów odbywających zagraniczne wyjazdy finansowane przez organizacje lub inne państwa – wynika z artykułu w belgijskim dzienniku „Le Soir”. Pierwsze miejsce w liczącym 705 europosłów PE zajął Niemiec Reinhard Buetikofer (Zieloni), a drugie Francuz Thierry Mariani (Tożsamość i Demokracja).
Radosław Sikorski Sikorski w pierwszej trójce. Dziennikarze prześledzili wyjazdy eurodeputowanych
Radosław Sikorski / fot. Flickr / MSZ, licencja Creative Commons CC BY-ND 2.0

Posłowie do PE są zobowiązani do zadeklarowania wszelkich podróży, które zostały w całości lub w części sfinansowane przez organizacje lub inne państwa. Od czasu wybuchu afery korupcyjnej Katargate media donosiły o kilku podróżach eurodeputowanych, którzy – jak wskazuje "Le Soir" – „zapomnieli” zgłosić je w terminie. Przykładem był pobyt w Katarze belgijskich europosłów Socjalistów i Demokratów Marca Tarabelli i Marii Areny, czy pobyt w Izraelu przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli.

Po tych doniesieniach „Le Soir” postanowił przeanalizować deklaracje opublikowane na oficjalnej stronie internetowej PE podczas obecnej kadencji przez 705 posłów. Dziennikarze analizowali m.in. miejsca wyjazdów, organizacje zapraszające europosłów, daty podróży, terminy złożenia deklaracji, liczbę noclegów, środki transportu czy powody podróży.

Sikorski na podium

Z zestawienia wynika, że podczas tej kadencji europosłowie najczęściej udawali się do Indii (30 zadeklarowanych wyjazdów), Izraela (30), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (16), Rosji (13) i Wenezueli (5).

Liderem zagranicznych wyjazdów jest niemiecki europoseł z grupy Zielonych Reinhard Buetikofer z 47 noclegami w hotelach w trakcie 22 podróży zagranicznych. Na drugim miejscu jest francuski eurodeputowany Thierry Mariani (Tożsamość i Demokracja) z 28 noclegami w trakcie ośmiu podróży.

Na trzecim miejscu znalazł się polski eurodeputowany Radosław Sikorski (EPL, PO). W trakcie obecnej kadencji PE miał 27 noclegów w trakcie 14 wyjazdów zagranicznych.

W sumie w obecnej kadencji eurodeputowani zadeklarowali 328 podróży zagranicznych, z czego 89 zostało zgłoszonych już po obowiązkowym czasie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kaczyński wygrał w sądzie. Sikorski: Oczywiście się odwołam Wiadomości
Kaczyński wygrał w sądzie. Sikorski: "Oczywiście się odwołam"

Od pozytywnego dla Jarosława Kaczyńskiego wyroku w pierwszej instancji oczywiście się odwołam - zapowiedział w mediach społecznościowych europoseł Radosław Sikorski po wyroku sądu, który zobowiązał go do zamieszczenia przeprosin dla szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Jesteście ignorantami. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
"Jesteście ignorantami". Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN

Dzisiejszy wydanie programu "Dzień Dobry TVN" prowadzili Krzysztof Skórzyński i Małgorzata Rozenek. W mediach społecznościowych rozpętała się prawdziwa awantura.

Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie Wiadomości
Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński "walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej".

Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa” Wiadomości
Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa”

„Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Sławomira Nitrasa” – napisał w mediach społecznościowych jeden z członków Rady Krajowej partii Razem Adam Kościelak.

Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 86 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) łącznie ponad dwadzieścia osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera” Wiadomości
Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Paul Grant. Zasłynął rolami w „Harrym Potterze” i „Gwiezdnych wojnach”. O jego śmierci poinformowała córka. Miał 56 lat.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Jak donosi „Express”, książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o jeden konkretny aspekt podczas ceremonii.

Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem Wiadomości
Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem

– Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem, bo formuła Zjednoczonej Prawicy się sprawdziła, choć ostateczne decyzje jeszcze przed nami – podkreślił we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytany, czy PiS wystartuje w wyborach z Solidarną Polską i Pawłem Kukizem.

Wiadomości
Czy warto posiadać antyradar we własnym aucie?

Często podróżując po polskich drogach nieuniknione jest trafienie na kontrolę drogową. Najczęściej jest to rutynowa sprawa, jednak każdemu z nas zdarza się popełnić jakieś wykroczenie, z nieuwagi lub pośpiechu. Jeżeli często jesteśmy nieuważni i chcemy uniknąć potencjalnych mandatów i punktów karnych, z pomocą przychodzą nam aplikacje ostrzegające o fotoradarach i kontrolach drogowych. Są to zarówno aplikacje mobilne, jak i dedykowane urządzenia typu antyradar. Co warto o nich wiedzieć?

Adam Małysz napisał do Dawida Kubackiego. Wiadomo, co odpisał Wiadomości
Adam Małysz napisał do Dawida Kubackiego. Wiadomo, co odpisał

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Wicelider PŚ nie weźmie udziału w pozostałych zawodach cyklu w sezonie 2022/2023.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe