„Konsekwencje dla rolnictwa, hotelarstwa i turystyki”. Niemcy usiłują powstrzymać polskie plany budowy elektrowni jądrowych

Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” donosi, że cztery niemieckie kraje związkowe – Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia i Saksonia oraz Berlin – domagają się wstrzymania polskich planów budowy elektrowni jądrowych.
Elektrownia jądrowa, zdjęcie poglądowe „Konsekwencje dla rolnictwa, hotelarstwa i turystyki”. Niemcy usiłują powstrzymać polskie plany budowy elektrowni jądrowych
Elektrownia jądrowa, zdjęcie poglądowe / pixabay.com

„FAZ” informuje, że najbardziej zaawansowane plany budowy polskiej elektrowni jądrowej dot. Choczewa koło Gdańska. Podano wyniki sondażu, które wykazują duży wzrost zwolenników budowy elektrowni atomowej. W roku 2021 było to 39 proc., dziś jest to aż 75 proc.

Niezadowolenie w Niemczech

W Niemczech istnieje opór zwłaszcza wobec projektu w Choczewie. Cztery kraje związkowe – graniczące z Polską Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia i Saksonia oraz Berlin, domagają się wstrzymania budowy. Władze powołują się m.in. na awarie jądrowe w Czarnobylu i Fukushimie

– informuje „FAZ”. Niemcy pytają o standardy bezpieczeństwa, skażenie radioaktywne i wpływ na środowisko.

Warszawa już wcześniej deklarowała, że „transgraniczne (radiologiczne) oddziaływanie polskiej elektrowni jądrowej będzie zupełnie nieistotne”. O ile dane te są poprawne, nie można z nich wywnioskować bezpośredniego radiologicznego zagrożenia zdrowia dla mieszkańców Saksonii

– pisze ministerstwo środowiska rządzone przez Zielonych w oświadczeniu do województwa pomorskiego. Zdaniem niemieckich urzędników „nawet niewielkie ilości substancji radioaktywnych mogą mieć »poważne konsekwencje psychiczne, ekonomiczne i społeczne«, jak również dla rolnictwa, hotelarstwa i turystyki”.

Dalej niemieccy urzędnicy twierdzą, że „trudne i kosztowne” składowanie odpadów promieniotwórczych stawia pod znakiem zapytania opłacalność energii jądrowej.

„Polska nie jest izolowana w swoich planach”

W publikacji czytamy jednak, że Polska nie jest osamotniona w swoich planach dot. rozwijania energetyki jądrowej, a nawet sam premier Saksonii Michael Kretschmer z CDU wypowiada się pozytywnie na ten temat. Energetykę jądrową rozwijają niektóre kraje europejskie, m.in. Szwecja czy Finlandia. 

Tam dziwią się krytyce ze strony Niemiec, zwracając uwagę, że produkcja energii elektrycznej z węgla jest znacznie bardziej szkodliwa dla środowiska. W Niemczech ok. 50 procent całej energii elektrycznej wytwarza się z węgla

– podsumowuje „FAZ”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mamy przełamanie Roberta Lewandowskiego. Koncert goli w meczu FC Barcelona z Elche [VIDEO] Wiadomości
Mamy przełamanie Roberta Lewandowskiego. Koncert goli w meczu FC Barcelona z Elche [VIDEO]

Robert Lewandowski wreszcie się przełamał i strzelił już dwa gole w meczu FC Barcelona - Elche.

Setki tysięcy demonstrantów w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych Wiadomości
Setki tysięcy demonstrantów w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych

Mimo zawieszenia przez premiera Benjamina Netanjahu prac nad reformą sądownictwa na ulice izraelskich miast wyszło w sobotę ponad 160 tys. ludzi, domagających się bezwarunkowej rezygnacji z tego projektu - podały izraelskie media powołując się na policję. Według organizatorów demonstracji bierze w nich udział około 450 tys. osób.

Niemiecka telewizja przewiduje polsko-niemiecki konflikt ws. odbudowy Ukrainy Wiadomości
Niemiecka telewizja przewiduje polsko-niemiecki konflikt ws. odbudowy Ukrainy

Niemiecka geostrategiczna koncepcja budowy "wspólnej przestrzeni od Władywostoku do Lizbony" w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę, uległa katastrofie. Niemcy usiłują się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Według sondaży i mediów niedzielne wybory w Finlandii wygra eurosceptyczna prawica Wiadomości
Według sondaży i mediów niedzielne wybory w Finlandii wygra eurosceptyczna prawica

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Finlandii zapewne zwycięży, ale z minimalną przewagą, jedna z dwóch partii prawicowych. Socjaldemokraci premier Sanny Marin – według sondaży – muszą atakować z trzeciej pozycji. Jeśli wygra nacjonalistyczna partia Finowie, to będzie „uszczerbek” dla reputacji kraju – komentuje miejscowa prasa.

Czas na kandydata na Sekretarza Generalnego NATO z Europy środkowo-wschodniej Wiadomości
"Czas na kandydata na Sekretarza Generalnego NATO z Europy środkowo-wschodniej"

Nowy sekretarz generalny NATO z Europy środkowo-wschodniej? "Polska powinna wystawić swoją kandydaturę na Sekretarza Generalnego" - napisał za pośrednictwem Twittera europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności Wiadomości
Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności

Ogólnopolski Konkurs „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia ”, skierowany jest do osób osadzonych w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych na terenie Polski. Celem konkursu jest upamiętnienie postaci Św. Jana Pawła II i popularyzacja Jego dziedzictwa. Rozstrzygnięcie konkursu w czerwcu 2023 roku.

Sprawa Iwony Wieczorek. Nowe, szokujące ustalenia Wiadomości
Sprawa Iwony Wieczorek. Nowe, szokujące ustalenia

Nowe ustalenia dziennikarzy w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Przebadano wariografem blisko 40 świadków. Żadna z tych osób nie przeszła badania pozytywnie.

Tusk odebrał głos kibicowi Ruchu Chorzów. Jest reakcja Wiadomości
Tusk odebrał głos kibicowi Ruchu Chorzów. Jest reakcja

Donald Tusk niedawno przyjął zaproszenie do domu jednego z kibiców Ruchu Chorzów. Lider Platformy Obywatelskiej nawet opublikował z tego spotkania nagranie w mediach społecznościowych. Jednak przy kolejnej konfrontacji ze Sławomirem Kordelą (kibicem Ruchu, który gościł Tuska w domu) postanowił odebrać mu głos i publicznie zrugać. O tej sytuacji wspomniał w jednym z wywiadów Szymon Michałek – inny kibic klubu z Chorzowa.

Aktywiści klimatyczni wlali niezidentyfikowany płyn do słynnej włoskiej fontanny [VIDEO] Wiadomości
Aktywiści klimatyczni wlali niezidentyfikowany płyn do słynnej włoskiej fontanny [VIDEO]

Troje młodych ludzi, przedstawiających się jako aktywiści klimatyczni, wylało w sobotę z kanistra czarny płyn do wody w zabytkowej fontannie na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Sprawcy zostali zatrzymani przez karabinierów. Czyn ten potępił włoski minister kultury.

Premier Mateusz Morawiecki: Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty program 500+ nie jest zagrożony Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki: Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty program 500+ nie jest zagrożony

Rodzina 500+ to największy program społeczny w polskiej historii; jest symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że dopóki PiS rządzi Polską, dopóty ten program nie jest zagrożony.

Emerytury
Stażowe