Pod wpływem nacisku społecznego FBI wycofuje się z tzw. antykatolickiego memorandum

"Główni funkcjonariusze organów ścigania z 20 stanów podpisali list do prokuratora generalnego USA Merricka Garlanda, potępiający wycofane w międzyczasie „antykatolickie” wewnętrzne memorandum, opracowane przez biuro terenowe FBI w Richmond, które wyciekło do mediów" - pisze Catholic News Agency.
zdjęcie poglądowe Pod wpływem nacisku społecznego FBI wycofuje się z tzw. antykatolickiego memorandum
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/geralt

Wewnętrzna nota FBI zatytułowana „Zainteresowanie brutalnych ekstremistów motywowanych rasowo lub etnicznie radykalno-tradycjonalistyczną ideologią katolicką prawie na pewno przedstawia nowe możliwości łagodzenia skutków” datowana jest na 23 stycznia br. 8 lutego została ona ujawniona przez stronę UncoverDC. Tematem notatki są możliwości wpływu agentów FBI na członków grup ultratradycjonalistów katolickich w celu inwigilacji środowiska skrajnej prawicy. CNA pisze, że w planach FBI chodziło o: "rozpoczęcie śledztwa w sprawie „radykalnych tradycjonalistów” katolików z powodu możliwych powiązań ze „skrajnie prawicowym białym ruchem nacjonalistycznym”" - czytamy. Nota została wydana przez biuro FBI w Richmond w stanie Wirginia.

„Podczas gdy naszą standardową praktyką jest brak komentarzy do konkretnych produktów wywiadowczych, ten konkretny produkt biura terenowego – rozpowszechniany tylko w ramach FBI – dotyczący brutalnego ekstremizmu na tle rasowym lub etnicznym, nie spełnia rygorystycznych standardów FBI” - skomentowało sprawę FBI.

„FBI musi natychmiast i jednoznacznie nakazać personelowi agencji, aby nie atakował Amerykanów na podstawie ich przekonań i praktyk religijnych. Żądamy również, aby FBI udostępniło publicznie wszystkie materiały związane z memorandum i jego sporządzeniem” - napisali w liście do prokuratora generalnego prokuratorzy stanowi. Jak podaje CNA, wszyscy sygnatariusze listu są republikanami.

W liście generalnych prokuratorów stanowych padać mają stwierdzenia, iż są oni: "„przerażeni” „antykatolicką bigoterią [która] wydaje się jątrzyć w FBI” oraz oskarżenie agencji o „traktowanie katolików jako potencjalnych terrorystów z powodu ich przekonań”" - podaje CNA.

Z tekstu notatki wynikać ma, że chodzi nie tyle o inwigilację Kościoła katolickiego jako takiego, ale tradycjonalistów z bractw św. Piotra (FSSP) i św. Piusa X (FSSPX), czyli lefebrystów.

Prokuratorzy piszą w liście, iż: „memorandum proponuje rekrutację katolików, aby wchodzili do świętego domu modlitwy, rozmawiali z innymi katolikami i zgłaszali te rozmowy z powrotem do FBI, aby rząd federalny mógł mieć oko na złych katolików” - podaje CNA.

„Wirginia jest miejscem narodzin wolności religijnej i ma długą historię ochrony niezbywalnego prawa do życia wiarą wolną od ingerencji rządu lub zastraszania” - napisał główny autor listu, prokurator generalny Wirginii, Jason Miyares. Dodaje on, że uważa tego typu dokument za niekonstytucyjny i nieamerykański. "Szczerze mówiąc, tego oczekiwałbym od komunistycznej Kuby" - publikuje wypowiedź Miyaresa CNA.

List prokuratorów odnosić się ma także do problemu etykietkowania osób, których poglądy są inne niż administracji i określania ich mianem ekstremistów.

"W zeszłym tygodniu utworzona przez Republikanów Podkomisja Specjalna Izby Reprezentantów ds. Uzbrojenia Rządu Federalnego odbyła swoje pierwsze przesłuchanie w celu zbadania rzekomej stronniczości w agencjach federalnych. Prokuratorzy generalni stanu przesłali również ten list do przewodniczącego podkomisji, przedstawiciela Jima Jordana z R-Ohio" - czytamy w informacji podanej przez CNA.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Xi nie poparł koncepcji Kremla? Nie na to liczył Putin Wiadomości
Xi nie poparł koncepcji Kremla? Nie na to liczył Putin

Przywódca Chin Xi Jinping nie poparł wymyślonego przez Władimira Putina geopolitycznego konfliktu z Zachodem - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

To już oficjalne. Robert Lewandowski nie zagra w przyszłym sezonie na Camp Nou Wiadomości
To już oficjalne. Robert Lewandowski nie zagra w przyszłym sezonie na Camp Nou

Robert Lewandowski i jego drużyna nie zagrają już w kolejnym sezonie na legendarnym Camp Nou. FC Barcelona na pewien czas zmieni swój stadion.

Co dalej z Dawidem Kubackim? Ekspert rozwiewa wątpliwości Wiadomości
Co dalej z Dawidem Kubackim? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Dawid Kubacki zakończył dwa tygodnie temu bieżący sezon Pucharu Świata. Teraz na temat lidera polskich skoczków wypowiedział się Maciej Kot, który zna bardzo dobrze podopiecznych Thomasa Thurnbichlera.

Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu Wiadomości
Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu

Pogrzeb prof. Pawła Śpiewaka odbędzie się 2 kwietnia o godz. 13.00 na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej – poinformował w sobotę jego syn Jan Śpiewak.

Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze Wiadomości
Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze

Meghan Markle wygrała w sądzie ze swoją przyrodnią siostrą Samanthą, która domagała się od księżnej Sussex przeszło 75 tys. dolarów odszkodowania.

Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy Wiadomości
Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy

To bardzo dobry dzień dla polskiego przemysłu, dla Śląska i dla Polski, bo przywożę zamówienie, które dostałem od premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, na 100 rosomaków, które będą tutaj produkowane – powiedział w sobotę w zakładach Rosomak SA w Siemianowicach Śląskich premier Mateusz Morawiecki.

Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje Wiadomości
Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje

Papież Franciszek opuścił w sobotę rzymską klinikę Gemelli i wraca do Watykanu.

Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII Wiadomości
Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII

Portugalski historyk i biograf Jana Pawła II Jose de Carvalho uważa za bardzo dziwne zarzuty, które po wielu latach pojawiły się wobec Karola Wojtyły w polskiej przestrzeni medialnej. Chodzi o reportaż “Franciszkańska 3” stacji TVN i pojawiającą się równolegle książkę holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka “Maxima Culpa”.

Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka Wiadomości
Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w indywidualnym konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich w Planicy. Kamil Stoch był 10., Aleksander Zniszczoł 14., zaś Andrzej Stękała 40. Zwyciężył Austriak Stefan Kraft przed Słoweńcem Anze Laniskiem.

Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim Wiadomości
Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim

Żaden dziaders nie będzie mnie publicznie rozliczał z moich wyborów – pisze na Instagramie dziennikarka i była współprowadząca Dzień Dobry TVN Magda Mołek.

Emerytury
Stażowe