Nie żyje Maria Skarzyńska

10 lutego zmarła Maria Skarzyńska, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów Regionu Mazowsze oraz członek Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ "Solidarność".
 Nie żyje Maria Skarzyńska
/ fot. NSZZ "S" Region Mazowsze

"Serdeczna dla ludzi, otwarta na ich sprawy, była człowiekiem prawym, na którym zawsze mogliśmy polegać. W życiu kierowała się wartościami chrześcijańskimi i mością do Ojczyzny" - napisali, zawiadamiając o śmierci Marii Skarzyńskiej, jej koledzy z Solidarności Regionu Mazowsze.

Z Solidarnością od 1980 roku

Maria Skarzyńska związała swoje życie z NSZZ „Solidarność” od samego początku istnienia Związku. Współuczestniczyła w tworzeniu Związku w Warszawskich Zakładach Fotochemicznych „Foton” oraz zorganizowała pierwszy zjazd chemików Regionu Mazowsze w kwietniu 1981 roku.

W okresie stanu wojennego z zaangażowaniem włączyła się w działalność podziemną. Udostępniała swoje mieszkanie, jako „skrzynkę kontaktową” i miejsce spotkań działaczy Solidarności. Była współorganizatorem pomocy dla represjonowanych i internowanych. Uczestniczyła w różnych ulicznych akcjach protestacyjnych.

W marcu 1981 weszła w skład grupy inicjatywnej kobiet z różnych zakładów, na wniosek których zarejestrowana została Sekcja Kobiet w Regionie Mazowsze.

Praca na rzecz emerytów

Po zakończeniu stanu wojennego kontynuowała pracę związkową w W.Z. F. „Foton”. Po przejściu na emeryturę zaangażowała się w pracę na rzecz emerytów i rencistów Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”. Od 2004 roku była przewodniczącą Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów.

Była zaangażowana w kultywowanie pamięci żołnierzy AK i „żołnierzy wyklętych” w czasach PRL. Była członkiem Okręgowej Komisji Rewizyjnej Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Warszawa – Wschód, współorganizatorką i uczestniczką licznych uroczystości rocznicowych związanych z upamiętnianiem bohaterów walki o niepodległość.

Posiadała status działacza opozycji antykomunistycznej.

Wyróżniona wieloma odznaczeniami państwowymi i związkowymi, m. in. Krzyżem Wolności i Solidarności, odznaczeniem Semper Fidelis Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów, Medalem 25-lecia Regionalnej Sekcji Kobiet RM, Medalem 40-lecia Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”.

Pogrzeb śp. Marii Skarzyńskiej odbędzie się 16 lutego. Msza żałobna rozpocznie się o godz. 13.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach (ul. Powązkowska 14, 01-797 Warszawa).


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0 Wiadomości
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0

Polska wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. PiS wygrało zimę Wiadomości
Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. "PiS wygrało zimę"

Pracownia Kantar znana jest z "sensacyjnych" sondaży. W grudniu 2022 roku opublikowała sondaż, w którym Platforma Obywatelska prowadzi. Tym razem jest inaczej.

Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie Wiadomości
Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie

Klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych - poinformowała w poniedziałek stacja CNN. Dzieła "królowej kryminału" poddano redakcji w celu usunięcia rasistowskich odniesień i innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.

Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO] Wiadomości
Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO]

Kellie-Jay Keen-Minshull, znana także jako Posie Parker jest radykalną feministką, założycielką ruchu „Standing for Woman” i doradcą Frontu Wyzwolenia Kobiet. Występuje również przeciwko kwestionowaniu pojęcia płci przez ruchy transaktywistów.

Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO] Wiadomości
Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO]

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wyborcami w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji. „Nie dokończy pan, odebrałem panu głos” – takie słowa usłyszał od Donalda Tuska jeden z uczestników spotkania.

„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy Wiadomości
„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy

Zagraniczne media informują, że znana polska modelka Joanna Krupa rozwodzi się ze swoim mężem Douglasem Nunesem. Gwiazda wydała oświadczenie.

Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn Wiadomości
Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn – substancji produkowanych przez grzyby pleśniowe. Komunikat dotyczy czterech różnych opakowań.

Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną Wiadomości
Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną

„Dziś nad ranem, w wyniku ciężkich obrażeń doznanych 16 marca, zmarł w Kijowie polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną na Ukrainie” – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią Wiadomości
Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią

Obrońca Bartosz Salamon oraz napastnik Karol Świderski są w podstawowym składzie piłkarskiej reprezentacji Polski na mecz z Albanią w eliminacjach Euro 2024. Początek spotkania na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg Wiadomości
„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg

Katarzyna Cichopek poinformowała swoich obserwatorów na Instagramie, że w końcu udała się na zabieg. „Niestety nikogo to nie ominie” – wyznała gwiazda „Pytania na śniadanie”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe