Po wyroku TK spadło poparcie dla aborcji

Kwestia aborcji pozostaje przedmiotem ożywionej debaty publicznej. W ciągu ostatnich 30 lat przeprowadzano liczne badania opinii społecznej na ten temat. Ich wyniki pokazują, że poparcie dla aborcji eugenicznej od 1992 r. spadło, a jego wzrost notowano jedynie incydentalnie. Większość Polaków nie popiera także tzw. aborcji na życzenie oraz aborcji motywowanej trudną sytuacją matki. Chwilowy wzrost poparcia dla aborcji notowano po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. zakazującym aborcji eugenicznej. Później jednak akceptacja dla aborcji zaczęła spadać, w przypadku niektórych przesłanek osiągając nawet niższy poziom niż przed orzeczeniem. Od wyników większości sondaży znacząco odbiegają rezultaty badania przeprowadzonego na zlecenie lewicowego portalu OKO.press. Wynika z nich, że poparcie dla aborcji miałoby być w Polsce zdecydowanie wyższe. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę porównawczą badań opinii publicznej na ten temat.
Ważne! Po wyroku TK spadło poparcie dla aborcji
Ważne! / grafika własna

PRZECZYTAJ ANALIZĘ - LINK

W ciągu ostatnich 3 lat pojawiło się kilka publikacji pokazujących stosunek Polaków do aborcji. Wyraźnie widać, że za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r., stwierdzającego niezgodność z Konstytucją RP przepisu dopuszczającego zabijanie nienarodzonych dzieci podejrzewanych o chorobę lub niepełnosprawność, temat aborcji w szczególny sposób stał się przedmiotem debaty publicznej. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę porównawczą wyników sondaży na temat dopuszczalności aborcji, opublikowanych przez państwowe Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), a także ośrodek United Surveys – na zlecenie „Dziennika Gazety Prawnej” i portalu wp.pl oraz ośrodek IPSOS – dla portalu OKO.press. Co istotne, jedynie CBOS prowadzi badania stosunku społeczeństwa polskiego do aborcji regularnie od 1992 r. Pozostałe ośrodki skupiły się na sprawdzeniu postaw społeczeństwa w latach 2020, 2021 i 2022, a więc w roku wydania wyroku Trybunału oraz w ciągu następnych dwóch lat.  

 

Analiza sondaży   

Analiza sondaży uwzględnionych w pracy pokazuje, że większość ankietowanych popiera możliwość przeprowadzania aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki oraz gdy ciąża powstała na skutek czynu zabronionego. Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy aborcja miałaby być wykonana z innych powodów. Według sondaży przeprowadzanych od 1992 r. przez CBOS, wśród dorosłej populacji spadło poparcie dla aborcji z powodu upośledzenia dziecka (aborcja eugeniczna), aborcji motywowanej trudną sytuacją matki oraz tzw. aborcji na życzenie. W przypadku aborcji motywowanej trudną sytuacją materialną odnotowano spadek z niemal 50 proc. poparcia do niespełna 20 proc. Natomiast poparcie dla aborcji „na życzenie” zmniejszało się systematycznie od roku 1999 aż do 2020. Wówczas odnotowano pewien wzrost, który mógł być spowodowany rozpowszechnianiem fałszywych informacji po wyroku TK, dotyczących faktycznego zakresu orzeczenia.

W kolejnych latach po wyroku, ośrodek United Surveys przeprowadzał badania na ten temat dla „Dziennika Gazety Prawnej”. Pokazuje on wzrost poparcia dla aborcji tuż po orzeczeniu. Jednak w następnych latach liczba osób popierających aborcję na podstawie różnych przesłanek zmniejszała się. Przykładowo, w przypadku dopuszczalności aborcji dzieci z niektórymi wadami rozwojowymi, poparcie spadło nawet poniżej poziomu sprzed wyroku Trybunału.

 

Wyjątek

Od większości pozostałych sondaży znacząco odbiegają wyniki badań przeprowadzonych przez IPSOS na zlecenie lewicowego portalu OKO.press, prezentującego często poglądy proaborcyjne. Wynika z niego, że w ostatnich latach poparcie dla aborcji miałoby wzrastać. W listopadzie 2022 r. aborcję na życzenie miało rzekomo popierać aż 70 proc. Polaków.   

Przeanalizowane wyniki badania opinii publicznej na temat aborcji pokazują, że większość Polaków generalnie akceptuje aborcję jedynie w sytuacjach wyjątkowych, do których zalicza się np. stan zagrożenia życia matki. Badanie dla proaborcyjnego OKO.press, w którym stwierdzono rekordowo wysokie poparcie m.in. dla aborcji na życzenie – niemające potwierdzenia w żadnym innym sondażu – stawia pod znakiem zapytania jego rzetelność

- skomentowała Katarzyna Gęsiak dyrektor Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Nie da się wypełnić braków w wyposażeniu Bundeswehry do 2030 r.”. Szef niemieckiego MON przyznaje Wiadomości
„Nie da się wypełnić braków w wyposażeniu Bundeswehry do 2030 r.”. Szef niemieckiego MON przyznaje

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius nie spodziewa się, że braki w wyposażeniu Bundeswehry zostaną w najbliższym czasie uzupełnione. – Wszyscy wiemy, że istniejących luk nie da się w pełni zlikwidować do 2030 roku – powiedział gazecie "Welt am Sonntag".

Xi nie poparł koncepcji Kremla? Nie na to liczył Putin Wiadomości
Xi nie poparł koncepcji Kremla? Nie na to liczył Putin

Przywódca Chin Xi Jinping nie poparł wymyślonego przez Władimira Putina geopolitycznego konfliktu z Zachodem - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

To już oficjalne. Robert Lewandowski nie zagra w przyszłym sezonie na Camp Nou Wiadomości
To już oficjalne. Robert Lewandowski nie zagra w przyszłym sezonie na Camp Nou

Robert Lewandowski i jego drużyna nie zagrają już w kolejnym sezonie na legendarnym Camp Nou. FC Barcelona na pewien czas zmieni swój stadion.

Co dalej z Dawidem Kubackim? Ekspert rozwiewa wątpliwości Wiadomości
Co dalej z Dawidem Kubackim? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Dawid Kubacki zakończył dwa tygodnie temu bieżący sezon Pucharu Świata. Teraz na temat lidera polskich skoczków wypowiedział się Maciej Kot, który zna bardzo dobrze podopiecznych Thomasa Thurnbichlera.

Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu Wiadomości
Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu

Pogrzeb prof. Pawła Śpiewaka odbędzie się 2 kwietnia o godz. 13.00 na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej – poinformował w sobotę jego syn Jan Śpiewak.

Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze Wiadomości
Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze

Meghan Markle wygrała w sądzie ze swoją przyrodnią siostrą Samanthą, która domagała się od księżnej Sussex przeszło 75 tys. dolarów odszkodowania.

Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy Wiadomości
Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy

To bardzo dobry dzień dla polskiego przemysłu, dla Śląska i dla Polski, bo przywożę zamówienie, które dostałem od premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, na 100 rosomaków, które będą tutaj produkowane – powiedział w sobotę w zakładach Rosomak SA w Siemianowicach Śląskich premier Mateusz Morawiecki.

Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje Wiadomości
Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje

Papież Franciszek opuścił w sobotę rzymską klinikę Gemelli i wraca do Watykanu.

Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII Wiadomości
Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII

Portugalski historyk i biograf Jana Pawła II Jose de Carvalho uważa za bardzo dziwne zarzuty, które po wielu latach pojawiły się wobec Karola Wojtyły w polskiej przestrzeni medialnej. Chodzi o reportaż “Franciszkańska 3” stacji TVN i pojawiającą się równolegle książkę holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka “Maxima Culpa”.

Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka Wiadomości
Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w indywidualnym konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich w Planicy. Kamil Stoch był 10., Aleksander Zniszczoł 14., zaś Andrzej Stękała 40. Zwyciężył Austriak Stefan Kraft przed Słoweńcem Anze Laniskiem.

Emerytury
Stażowe