Na Ukrainie powstanie pierwsza polska jednostka specjalna

Jak donosi red. Marcin Wyrwał z portalu Onet.pl, w Kijowie ogłoszono powstanie pierwszej polskiej jednostki specjalnej, która będzie podlegać Ministerstwu Obrony Ukrainy.
 Na Ukrainie powstanie pierwsza polska jednostka specjalna
/ gov.pl

Zadaniem elitarnej jednostki będzie wykonywanie zadań rozpoznawczych oraz dywersyjnych, a jej członkami będą najbardziej doświadczeni z żołnierzy, a także ochotnicy walczący z Rosją. Co ciekawe, sformułowano podobną jednostkę składającą się z Rosjan, z którą współpracować będą Polacy.

Powstaje Polski Legion Ochotniczy

Jednostka nie będzie należała do Międzynarodowego Legionu Terytorialnej Obrony Ukrainy, w którym do tej pory walczyli ochotnicy z różnych krajów. Będzie to zupełnie osobna jednostka specjalna, podlegająca bezpośrednio pod ukraiński MON. Prawdopodobnie będzie nazywać się Polski Legion Ochotniczy. Jej organizacją zajmuje się obywatel Polski, który od samego początku wojny walczy po stronie Ukrainy. Jego tożsamość ze względów bezpieczeństwa nie może zostać ujawniona.

Na Ukrainie funkcjonują już dwie jednostki tego typu, jedna składająca się z Rosjan (RDK), a druga - z Białorusinów (Białoruski Korpus Ochotniczy). Obie liczą po kilkudziesięciu żołnierzy. Podobnej liczebności ma być jednostka z Polski; w tym samym czasie formuje się podobna jednostka złożona z Niemców.

Aspirujący do polskiej jednostki ochotnicy będą dobierani na zasadzie selekcji prowadzonej przez specjalistów z Polski i Ukrainy. Podstawowym warunkiem przyjęcia na selekcję jest przeszkolenie wojskowe oraz brak problemów z alkoholem czy narkotykami. Polscy członkowie jednostki mają w planach stworzenie centrum rekrutacyjnego w Polsce. Nie zostało to jeszcze ustalone z polskimi władzami

– podaje Onet.

Baza jednostki w obwodzie kijowskim

Jak czytamy, baza jednostki już funkcjonuje w prowizorycznej formie, ale docelowo zostanie umiejscowiona w obwodzie kijowskim, choć jej lokalizacja będzie tajna. Kontaktowa strona internetowa i informacje dla Polaków, którzy chcieliby zaciągnąć się do jednostki, zostaną upublicznione w najbliższych dniach.

Polska jednostka w dużym stopniu będzie wzorowała się na rosyjskiej jednostce RDK, która jest najbardziej doświadczoną z jednostek o tym samym profilu i cieszy się bardzo dobrą opinią bojową. W tamtej jednostce panuje żelazna dyscyplina. Przykładowo, handel bronią lub narkotykami jest tam traktowany jako dezercja

– czytamy w publikacji. Wiadomo również, iż w tworzeniu polskiej jednostki będzie pomagać grupa złożona z Rosjan, a także na poziomie pierwszych wspólnych akcji Rosjanie deklarują kooperację i wsparcie. Docelowo jednak polska jednostka ma zyskać pełną samodzielność.

To dla mnie niezwykle ważne, że dostałem możliwość sformowania pierwszej polskiej jednostki specjalnej w Ukrainie. Polska jest krajem, który najmocniej wspiera Ukrainę, dlatego jestem szczególnie dumny, że to mi przypadła ta rola. Jestem pewien, że nasza jednostka będzie wzorem dla innych podobnych formacji

– powiedział polski organizator jednostki.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Alarm dla Lewandowskiego? Niepokojący plan Barcelony Wiadomości
Alarm dla Lewandowskiego? Niepokojący plan Barcelony

Robert Lewandowski może mieć problem? Chodzi o plany działaczy Barcelony na najbliższe okno transferowe. Z informacji mediów wynika, że klub z Katalonii ma zamiar sprowadzić napastnika.

Zatrzymanie amerykańskiego dziennikarza w Rosji. Stanowcze słowa Joe Bidena Wiadomości
Zatrzymanie amerykańskiego dziennikarza w Rosji. Stanowcze słowa Joe Bidena

Prezydent Stanów Zjednoczonych Biden wypowiedział się na temat zatrzymania w Rosji amerykańskiego dziennikarza "The Wall Street Journal" Evana Gershkovicha.

Atak na osobę mi najbliższą. Komendant Szymczyk reaguje na doniesienia Wyborczej Wiadomości
"Atak na osobę mi najbliższą". Komendant Szymczyk reaguje na doniesienia "Wyborczej"

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk kieruje do sądu sprawę przeciwko autorowi artykułu w Gazecie Wyborczej, w którym podano pełne dane jego córki. Szef policji w tej sprawie wydał oświadczenie, które w piątek zostało opublikowane na stronach internetowych policji.

Niepokojąca wiadomość dla kibiców skoków. Zapadła decyzja Wiadomości
Niepokojąca wiadomość dla kibiców skoków. Zapadła decyzja

Piątkowy konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich w słoweńskiej Planicy został przełożony na godzinę 17.00 z powodu załamania pogody. Pierwotnie miał rozpocząć się o 15.00. W zawodach ma wystąpić czterech Polaków: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Aleksander Zniszczoł i Andrzej Stękała.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę Harry znów publicznie oskarża rodzinę królewską Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę Harry znów publicznie oskarża rodzinę królewską

Książę Harry ponownie ma pretensje do rodziny królewskiej. Tym razem zarzucił jej brak wsparcia w kwestii nękania jego osoby przez brytyjskie tabloidy. Chodzi o batalię z Associated Newspapers - wydawcą m.in. brytyjskiego "Daily Mail" i "Mail on Sunday".

Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna opublikowała nagranie [WIDEO] Wiadomości
Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna opublikowała nagranie [WIDEO]

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w podwarszawskiej miejscowości 33–letniego obywatela Egiptu, który organizawał nielegalne przekraczanie polsko-białoruskiej granicy.

To nie spodoba się TVN. Takie billboardy zawisły w Bydgoszczy [FOTO] Wiadomości
To nie spodoba się TVN. Takie billboardy zawisły w Bydgoszczy [FOTO]

„Pięknie! Takie billboardy pojawiły się dziś w Bydgoszczy. Nie mogłem przejść obojętnie!” – pisze na Twitterze politolog Łukasz Kulpa, do wpisu dołączając zdjęcie.

Pobił na drodze policjantkę po służbie. Sieć obiegło nagranie Wiadomości
Pobił na drodze policjantkę po służbie. Sieć obiegło nagranie

Jak informuje „Gazeta Wrocławska”, w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku 23-letni kierowca dopuścił się ataku na policjantkę. Kobieta zatrzymała się na drodze, by skontrolować podejrzane zachowanie.

Dramat Dawida Kubackiego. Jego główny rywal nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Jego główny rywal nie pozostawia złudzeń

Dawid Kubacki przedwcześnie zakończył bieżący sezon Pucharu Świata. Teraz jeden z jego rywali nie pozostawił żadnych złudzeń co do tego, że będzie starał się wyprzedzić go w klasyfikacji generalnej PŚ.

Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji domagają się od szefowej KE interwencji Wiadomości
Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji domagają się od szefowej KE interwencji

Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji w liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen domagają się interwencji ws. napływu ukraińskiego zboża do Unii Europejskiej. Inicjatywa wyszła od szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego.

Emerytury
Stażowe