Nie żyje polski arcybiskup. Na misjach posługiwał 55 lat

Zmarł polski arcybiskup misyjny posługujący 55 lat na Papui-Nowej Gwinei. Hierarcha zawiadywał metropolią Madang. Oprócz tego duchowny słynął także z talentu artystycznego.
 Nie żyje polski arcybiskup. Na misjach posługiwał 55 lat
/ pixabay.com/Arcaion

Zmarł polski arcybiskup misyjny Wilhelm Kurtz, od ponad 55 lat pracujący w Papui-Nowej Gwinei. Znany był ze swych uzdolnień artystycznych. Jego dziełem są m.in. polichromie w kilku świątyniach diecezji Kundiawa.

Wilhelm Józef Kurtz urodził się 28 maja 1935 roku w Kępie (w obecnej diecezji opolskiej). W 1962 roku przyjął święcenia kapłańskie w Zgromadzeniu Słowa Bożego (werbistów). Po czterech latach pracy duszpasterskiej w kraju (w Bytomiu i Górnej Grupie) został skierowany na misje do Papui-Nowej Gwinei, dokąd przybył w 1967 roku, po kilkumiesięcznym pobycie w Australii na kursie językowym. 

 

Diecezja Kundiawa

W 1982 roku Jan Paweł II mianował go pierwszym biskupem utworzonej w tym samym dniu diecezji Kundiawa w środkowej części kraju. W 1999 roku papież powołał go na stanowisko arcybiskupa-koadiutora archidiecezji Madang w północno-środkowej, nadbrzeżnej części kraju. W 2001 roku polski werbista został metropolitą tej prowincji kościelnej, obejmującej – poza samą archidiecezją – jeszcze cztery diecezje: Aitape, Lae, Vanimo i Wewak.

Na emeryturę przeszedł w 2010 roku. Zmarł 14 lutego br. w 88. roku życia.

W Papui-Nowej Gwinei pracuje obecnie trzech polskich biskupów: Józef Roszyński SVD kieruje diecezją Wewak, Walenty Gryk SVD, ordynariusz diecezji Goroka oraz Dariusz Kałuża MSF – diecezją Bougainville w archipelagu Wysp Salomona.

pb (KAI) / Madang


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał? Wiadomości
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał?

Nieoczekiwany finał wyprawy Roberta Biedronia do Finlandii. Wiele wskazuje na to, że w sprawie "darmowej aborcji dla Polek w Findlandii" znany aktywista LGBT mijał się z prawdą.

Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe