17-letni Polak przyjęty na prestiżowy amerykański Uniwersytet Yale

Dawid Kopik z Gola pod Lesznem rozpocznie studia na Uniwersytecie Yale należącym do prestiżowej Ivy League zrzeszającej osiem prywatnych uczelni na Wschodnim Wybrzeżu. Od lat zaliczany jest w rankingach do kilku z najlepszych wyższych szkół w Ameryce, a zarazem na świecie.
książka 17-letni Polak przyjęty na prestiżowy amerykański Uniwersytet Yale
książka / pixabay.com

Jak zauważyła w rozmowie z PAP prof. Krystyna Iłłakowicz z Yale od jakiegoś czasu przyjmowane są tam co roku przeważnie dwie osoby z Polski. Pochodzą z Warszawy, Gdańska, a czasem małych miejscowości. 

„Znam bardzo wiele osób z Polskiego Klubu, bo uczestniczą w moich zajęciach. Moim zdaniem Polacy bardzo dobrze sobie radzą, są zwykle bardzo dobrymi studentami, są bardzo inteligentni i kreatywni. Do mnie przychodzą na zajęcia z polskiego filmu, czy z teatru” – podkreśla Iłłakowicz.

Wymienia m.in. studentkę polskiego pochodzenia z Genewy Aurelię Dochnal, która świetnie mówi po polsku, jest autorką nowego przekładu i reżyserowała „Iwonę, księżniczkę Burgunda” Gombrowicza. Spektakl uznaje za fantastyczny, którego nie powstydziłby się profesjonalny teatr, chociaż nie studiowała nawet teatru.

„Jak większość studentów Yale Polacy prezentują równy poziom wiedzy humanistycznej i matematyczno-fizycznej. Są bardzo dobrzy w obu dziedzinach. Często wybierają jednak nauki ścisłe, np. medycynę czy biologię” – zaznaczyła Iłłakowicz.

Na Yale działa Polski Klub. Jego współprzewodniczącą, wraz z Em Tchórz, jest Urszula Solarz, studentka informatyki i ekonomii. Mówi, że na Yale uczy się wielu młodych Polaków oraz osób posiadających polskie korzenie.

Polski Klub

„W ubiegłym roku uaktywniliśmy działalność Polskiego Klubu który ma na celu rozwijać w młodych ludziach poczucie polskości i dumy z polskiego pochodzenia m.in. poprzez cykliczny program "Polish Innovation Speaker Series". Młodzież ma szansę poznać ambitnych założycieli polskich startupów, biznesmenów, inwestorów i ich pomysły dotyczące w szczególności przyszłości polskiej gospodarki” – sprecyzowała Solarz.

Dodała, że klub na platformie profesjonalnej oraz społecznej np. w formie wolontariatu, rozszerza kontakty z polonijnymi i polskimi organizacjami w poszukiwaniu nowych możliwości współpracy dla młodzieży. 

„Jesteśmy źródłem informacji dla Polaków i Polonii zainteresowanych nauką w Yale. W bieżącym roku grono członków naszego klubu liczy 50 studentów (studenci pochodzą z Polski oraz z amerykańskiej Polonii)” – mówi Solarz.

Zapewnia, że każdy student polskiego pochodzenia znajdzie przyjaciół wśród członków klubu. Zaprasza do kontaktu poprzez platformę Facebook. 

„Naszymi członkami są nagradzani ekonomiści, historycy, uznani w USA biotechnolodzy i studenci informatyki którzy wiedzą i umiejętnościami wyprzedzają swoje czasy a także medalowi sportowcy, w tym pasjonaci żeglarstwa” – wyszczególniła studentka.

W klubie rozeszła się już wiadomość o przyjęciu na Yale Kopika. W tym roku jako jedyny Polak dostał się na tę uczelnię. Jest laureatem „Kangura matematycznego” i finalistą konkursu „Cosmic Challenge Pathfinder”. Trzykrotnie otrzymywał nagrody Prezesa Rady Ministrów oraz stypendia naukowe.

„Zawsze jestem chętny na nowe wyzwania – bez względu na to, jak trudne są” – pisze siedemnastolatek na swoim profilu w Linkedin.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nowe informacje na temat śledztwa ws. zaginięcia Iwony Wieczorek Wiadomości
Nowe informacje na temat śledztwa ws. zaginięcia Iwony Wieczorek

Sprawa Iwony Wieczorek nawet po kilkunastu latach budzi wiele emocji i kontrowersji. Na światło dzienne wychodzą kolejne fakty, które mają pomóc w rozwiązaniu zagadki zaginięcia młodej dziewczyny.

Gwiazda Dzień Dobry TVN ukarana mandatem. „Zatrzymała mnie drogówka” Wiadomości
Gwiazda Dzień Dobry TVN ukarana mandatem. „Zatrzymała mnie drogówka”

Gwiazda programu śniadaniowego „Dzień dobry TVN” została ukarana mandatem. To już drugi raz w ciągu zaledwie kilku tygodni, kiedy spotyka ją podobna przygoda. Wiadomo, że niedawno rozmawiała również z zaproszonymi do programu policjantami, z którymi poruszyła temat praw kierowców zatrzymywanych do kontroli.

Tragiczne wieści z Lubartowa. 19-latek brutalnie pobity przez rówieśników Wiadomości
Tragiczne wieści z Lubartowa. 19-latek brutalnie pobity przez rówieśników

W mediach nie brakuje ostatnio doniesień o brutalnych pobiciach i napaściach z udziałem nastolatków. Młodzi ludzie coraz chętniej bez oporów pastwią się nad rówieśnikami i wszystko nagrywają. Szczególnie głośną i bulwersującą sprawą była śmierć 16-letniego Eryka z Zamościa, który 28 lutego został napadnięty w biały dzień w centrum miasta. Chłopiec nie przeżył ataku.

Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Wartość umowy – 1 mld 100 mln zł Wiadomości
Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Wartość umowy – 1 mld 100 mln zł

Szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowę wykonawczą na dostawę kolejnych 22 mobilnych radarów przeciwlotniczych Bystra; wartość umowy to 1 mld 100 mln zł. Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego, wzmacniamy je o kolejne warstwy – podkreślił Błaszczak.

Telekomunikacyjny gigant musi zapłacić 20 mln zł kary. Klienci mogą żądać zwrotu pieniędzy Wiadomości
Telekomunikacyjny gigant musi zapłacić 20 mln zł kary. Klienci mogą żądać zwrotu pieniędzy

Jak donosi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję prezesa UOKiK, który nałożył na Polkomtel (właściciela sieci komórkowej Plus) karę ponad 20 mln zł za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Wyrok jest prawomocny.

Walki o Bachmut. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu Wiadomości
Walki o Bachmut. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu

W donbaskim mieście Bachmut trwają walki, choć rosyjskie szturmy są wciąż na zmniejszonym poziomie w porównaniu z ostatnimi tygodniami – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Król w talii najbardziej poszukiwanych przestępców UE zatrzymany przez CBŚP i KAS Wiadomości
Król w talii najbardziej poszukiwanych przestępców UE zatrzymany przez CBŚP i KAS

Policjanci CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy KAS zatrzymali kolejnych 10 osób w śledztwie dotyczącym grup przestępczych, które wystawiły „puste” faktury VAT na 1,5 mld zł. Do tej pory zarzuty usłyszało 310 osób, w tym 44-letni Robert C., który był na liście najbardziej poszukiwanych ludzi w Europie.

Szokujący komentarz Ekke Overbeeka nt. marszy papieskich Wiadomości
Szokujący komentarz Ekke Overbeeka nt. marszy papieskich

– Marsze papieskie będą w dużej mierze w obronie ukrywających pedofilię – mówił podczas spotkania autorskiego w Warszawie Ekke Overbeek.

Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut Wiadomości
Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut

– Ukraina nie może przegrać trwającej od siedmiu miesięcy bitwy o Bachmut na wschodzie kraju, żeby Władimir Putin nie poczuł krwi – oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanej w środę rozmowie z agencją Associated Press.

Chaos we Francji. Setki tysięcy demonstrantów. Gdzie praworządność? Gdzie UE? [WIDEO, FOTO] Wiadomości
Chaos we Francji. Setki tysięcy demonstrantów. Gdzie praworządność? Gdzie UE? [WIDEO, FOTO]

Nie ustają protesty we Francji. Powszechne oburzenie budzi brutalność interwencji francuskiej policji. Z kolei reforma emerytalna wprowadzana z pominięciem decyzji władzy ustawodawczej (jest wprowadzana w trybie rządowego dekretu) nie budzi wątpliwości instytucji Unii Europejskiej w zakresie „praworządności”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe