[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Huckabee roznosi w strzępy przemówienie Bidena

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden 7 lutego br. wygłosił ponadgodzinne orędzie o stanie państwa przed połączonymi izbami Kongresu. W orędziu wezwał Republikanów do współpracy z jego administracją przy wielu ważnych elementach polityki wewnętrznej, takich jak podniesienie limitu długu i wsparcie polityki podatkowej, odbudowanie klasy średniej w Stanach Zjednoczonych.
 [Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Huckabee roznosi w strzępy przemówienie Bidena
/ pxfuel.com

Wiele fragmentów przemówienia wywołało owacje na stojąco obu stronnictw, niektóre zaś nie spotkały się ze zbytnim aplauzem Republikanów. Prezydent USA stara się obecnie o podniesienie pułapu dopuszczalnego zadłużenia Stanów Zjednoczonych, który musi być podniesiony w najbliższych miesiącach, aby uniknąć niewypłacalności państwa. Biden mówił, że gospodarka zyskuje dzięki 12 mln nowych miejsc pracy, a COVID-19 nie kontroluje już życia Amerykanów. Wezwał Kongres do podniesienia podatków dla najbogatszych Amerykanów, reformy policji, żeby można ją było rozliczać z nadużywania siły, uchwalenia ustawy ułatwiającej zakładanie związków zawodowych i przywrócenia gwarancji legalności przerywania ciąży, podważonej decyzją zdominowanego przez konserwatystów Sądu Najwyższego. Jak donosi Reuters/Ipsos, 41 proc. Amerykanów popiera politykę Bidena, ale 65 proc. Amerykanów twierdzi, że sprawy w kraju zmierzają w złą stronę.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. W imieniu Partii Republikańskiej przemówiła gubernator stanu Arkansas Sarah Huckabee Sanders, która przypudrowanemu wizerunkowi Ameryki Bidena przeciwstawiła nieco inny obraz: niekontrolowanej inflacji, rosnącej fali przestępstw i wielkiego zagrożenia wojny z Chinami. W swoim wystąpieniu, które zostało zignorowane przez polskie media, przeciwstawiła się sposobowi zarządzania państwem, którego sposobem winno być nie rządzenie ludźmi, tylko służenie ludziom. 40-letnia Sarah Huckabee Sanders wskazała na wiek prezydenta Bidena i zasugerowała, że polityka amerykańska musi ulec pokoleniowej zmianie, podkreślając, że ona jest najmłodszym gubernatorem w historii Stanów Zjednoczonych w porównaniu z najstarszym prezydentem w historii Ameryki. Huckabee mówiła, że reprezentuje pokolenie amerykańskich matek, które zatrzymały czerwoną falę, oddając swoje głosy nie na ideologię, ale na rozwiązywanie konkretnych spraw. Podkreśliła bezradność administracji Bidena w związku z sytuacją na południowej granicy, przez którą do Stanów Zjednoczonych codziennie napływają nielegalni emigranci i zabijające amerykańskich nastolatków narkotyki. Tymczasem kongresmen republikański Matt Gaetz z Marjorie Taylor Greene i 9 innymi kongresmenami złożył projekt rezolucji na temat zaprzestania pomocy militarnej i materialnej dla Ukrainy. Jako przedstawiciel polskiej emigracji chciałbym po raz kolejny przypomnieć elitom nad Wisłą: rezolucja Republikanów z radykalnego ugrupowania House Freedom Caucus na temat zmniejszenia pomocy materialnej i militarnej dla Ukrainy powinna budzić poważny niepokój w Kijowie i innych stolicach krajów wschodniej flanki NATO. Czas na budowanie polskiego lobby w USA.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. Duńczycy publikują zaskakujące zdjęcie „niezidentyfikowanego obiektu” Wiadomości
Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. Duńczycy publikują zaskakujące zdjęcie „niezidentyfikowanego obiektu”

Duńska Agencja Energii opublikowała w czwartek zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu, znalezionego na Morzu Bałtyckim przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2. Wstępnie oceniono, że przedmiot nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, ma zostać wydobyty i zbadany.

Burza wokół księcia Harry'ego. Grozi mu wydalenie ze Stanów Zjednoczonych Wiadomości
Burza wokół księcia Harry'ego. Grozi mu wydalenie ze Stanów Zjednoczonych

Jak donoszą brytyjskie media, książę Harry z powodu swoich szczerych wyznań zapisanych w wydanym niedawno pamiętniku Spare, może mieć poważne kłopoty w swoim obecnym miejscu zamieszkania – Stanach Zjednoczonych. Sussexowi grozi cofnięcie wizy.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Fundamentalny wpływ Polaków na Trzecią Rewolucję Technologiczną Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Fundamentalny wpływ Polaków na Trzecią Rewolucję Technologiczną

Mówmy o tym, że to Polacy mają fundamentalny wpływ na trzecią rewolucję technologiczną! Wczoraj w Sky News odbyła się ogromna debata na temat Chata GPT i kierunku rozwoju Sztucznej Inteligencji.

Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach Wiadomości
Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach

Podczas demonstracji związkowych przeciwko reformie emerytalnej w wielu miastach Francji doszło do starć z policją. Centrala związkowa CGT poinformowała, że w Paryżu w czwartek demonstrowało 800 tys. osób, co oznacza największą mobilizację społeczną od początku protestów.

Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze Wiadomości
Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze

Redaktor naczelny portalu Interia.pl Piotr Witwicki poinformował, że dziennikarz sportowy serwisu Interia Michał Przybycień został zwolniony z pracy. O sprawie jako pierwszy napisał branżowy serwis Wirtualnemedia.pl.

Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. Poczuliśmy dziwny zapach Wiadomości
Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. "Poczuliśmy dziwny zapach"

Samochód ministra spraw zagranicznych Estonii Urmasa Reinsalu zapalił się podczas jego wizyty w Kijowie. Wygłaszany następnego dnia wykład przerwał alarm przeciwlotniczy; polityk był zmuszony do jego dokończenia w schronie - poinformowały w czwartek estońskie media.

USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych Wiadomości
USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych

Firmy GE Hitachi, Tennessee Valley Authority, Ontario Power Generation i polska firma Synthos Green Energy podpisały w czwartek porozumienie o przyspieszeniu wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR). Umowa przewiduje wspólne inwestycje warte 400 mln dolarów w projekt reaktora GEH BWRX-300, który SGE wraz z Orlenem planuje wdrożyć do floty dziesiątek reaktorów jądrowych w Polsce.

Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO] Wiadomości
Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO]

Pranie brudnych pieniędzy, łapówki wręczane w restauracji w torbach na wino albo w torbach ze sklepu Żabka i znany działacz Platformy Obywatelskiej zatrzymany przez CBA.

Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze Wiadomości
Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze

„Opowiadamy się za realizacją porozumienia w sprawie modernizacji Odry granicznej i zwiększonego wykorzystania żeglugi śródlądowej jako ważnego działania rozwojowego” – głosi oświadczenie polsko-niemiecko-czeskiego zrzeszenia izb handlowych: Unii Izb Łaby i Odry.

Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam Wiadomości
Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam

– Zaproponujemy 1500 zł „babciowego” dla każdej mamy, która chciałaby po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy – zapowiedział przewodniczący PO Donald Tusk w czwartek, podczas spotkania z wyborcami w Częstochowie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe