Papież: Wierni mają prawo do dobrze uformowanych księży

Życie duchowe jest najważniejszym kapitałem, jaki może posiadać człowiek – powiedział papież na audiencji dla grupy meksykańskich przedsiębiorców. Wyjaśnił, że właśnie z tego względu zachęca biznesmenów do dbania o relację z Panem Bogiem. Kiedy bowiem Pan dotyka serca człowieka, jego pole widzenia zostaje poszerzone, dostrzega tych, którzy są w potrzebie i wie, że trzeba szanować stworzenie.
Papież Franciszek Papież: Wierni mają prawo do dobrze uformowanych księży
Papież Franciszek / EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA

Papież przyznał, że aby dbać o relacje z Panem Bogiem, trzeba mieć dobrych kapłanów, bo to oni są pasterzami ludu Bożego. Dlatego wierni mają prawo do kapłanów dobrze uformowanych, którzy z radością karmią ich chlebem Słowa Bożego i Eucharystii, a także dają świadectwo życia, poświęcając się dla innych.

Wspólny dom

Witając latynoskich przedsiębiorców, Franciszek posłużył się meksykańskim powiedzeniem: Twój dom jest moim domem. W istocie – dodał – dla wszystkich katolików także Watykan jest ich domem, miejscem, w którym dzieci Kościoła mogą się spotkać i chwalić Boga jako jedna rodzina.

- Niestety w sposób bolesny przekonujemy się, iż wojny sieją zniszczenie w całej rodzinie ludzkiej, powodując cierpienia i ubóstwo - powiedział Franciszek.

- Tracimy poczucie przynależności do jednej rodziny, przestajemy się szanować i tolerować pomimo naszych różnic i trudności. Na pierwszym miejscu stawiamy walkę. Zapominamy, że w rodzinie problemy rozwiązuje się z cierpliwością i w miłości, poprzez dialog, dzielenie się własnymi opiniami, uwzględnianie potrzeb każdego z nas, aby nawzajem sobie pomagać - dodał.

"Bądźmy ostrożni" 

- Kultura naszych czasów została skażona indywidualizmem i zamknięciem. Powoli zaczynamy już dostrzegać konsekwencje znieczulenia sumień na skutek wygodnictwa, które sprawia, że tracimy z oczu tych, którzy cierpią i zostali odrzuceni. I nieświadomie wyrabiamy sobie nawyk skupiania się wyłącznie na sobie: ja, moje, ze mną, dla mnie. Ten nawyk niepostrzeżenie udziela się wszystkim. Bądźmy ostrożni – przestrzegł papież.

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0 Wiadomości
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0

Polska wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. PiS wygrało zimę Wiadomości
Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. "PiS wygrało zimę"

Pracownia Kantar znana jest z "sensacyjnych" sondaży. W grudniu 2022 roku opublikowała sondaż, w którym Platforma Obywatelska prowadzi. Tym razem jest inaczej.

Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie Wiadomości
Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie

Klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych - poinformowała w poniedziałek stacja CNN. Dzieła "królowej kryminału" poddano redakcji w celu usunięcia rasistowskich odniesień i innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.

Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO] Wiadomości
Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO]

Kellie-Jay Keen-Minshull, znana także jako Posie Parker jest radykalną feministką, założycielką ruchu „Standing for Woman” i doradcą Frontu Wyzwolenia Kobiet. Występuje również przeciwko kwestionowaniu pojęcia płci przez ruchy transaktywistów.

Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO] Wiadomości
Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO]

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wyborcami w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji. „Nie dokończy pan, odebrałem panu głos” – takie słowa usłyszał od Donalda Tuska jeden z uczestników spotkania.

„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy Wiadomości
„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy

Zagraniczne media informują, że znana polska modelka Joanna Krupa rozwodzi się ze swoim mężem Douglasem Nunesem. Gwiazda wydała oświadczenie.

Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn Wiadomości
Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn – substancji produkowanych przez grzyby pleśniowe. Komunikat dotyczy czterech różnych opakowań.

Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną Wiadomości
Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną

„Dziś nad ranem, w wyniku ciężkich obrażeń doznanych 16 marca, zmarł w Kijowie polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną na Ukrainie” – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią Wiadomości
Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią

Obrońca Bartosz Salamon oraz napastnik Karol Świderski są w podstawowym składzie piłkarskiej reprezentacji Polski na mecz z Albanią w eliminacjach Euro 2024. Początek spotkania na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg Wiadomości
„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg

Katarzyna Cichopek poinformowała swoich obserwatorów na Instagramie, że w końcu udała się na zabieg. „Niestety nikogo to nie ominie” – wyznała gwiazda „Pytania na śniadanie”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe