Ryszard Czarnecki: CDU-CSU w butach PiS...

CDU-CSU w butach PiS...
Ryszard Czarnecki  Ryszard Czarnecki: CDU-CSU w butach PiS...
Ryszard Czarnecki / fot. Flickr / CC BY-SA 2.0

Świat się kończy, bo niemiecka CDU-CSU po kilkunastu miesiącach pobytu w opozycji zaczęła mówić głosem… PiS! Oto Manfred Weber, szef Europejskiej Partii Ludowej w PE stwierdził w debacie o polityce emigracyjnej, że nie należy wykluczać… budowy murów na granicach! Gdy rząd RP pomysł ten przedstawił, a potem zaczął go realizować, mocno atakowali go politycy PO. Dziś powinni albo zjeść własny język albo przełożyć wajchę. Ich lider w europarlamencie nie wykluczył także odsyłania emigrantów. To, co pan Manfred powiedział teraz, pan Jarosław w Polsce robi z dobrym skutkiem od dawna. Cóż, obserwowanie jak formacja Angeli Merkel „mówi Kaczyńskim” jest radosnym przerywnikiem na tym łez padole. Nie chcę powtarzać, jak mantrę: „w tym też mieliśmy rację” – ale przecież to prawda. Krytycznie mówiliśmy o euro – wrzeszczano na nas, dopóki nie zobaczono galopady podwyżek cen w krajach o zbliżonym PKB do nas- Słowacji, Litwie i Chorwacji. Tupano nogami, a nawet przykuwano się do drzew, gdy mówiliśmy o Puszczy Białowieskiej i koniecznych tam pracach. Głośno milczano, gdy to samo robiły później Niemcy (zwłaszcza Bawaria) i Belgia. Gdy mówiliśmy, że kapitał ma narodowość, pukano się w głowę i odwoływano do klasyków (albo dogmatyków) myśli liberalnej. Obecnie ci prześmiewcy uciekli do mysiej dziury albo brną dalej na zasadzie „jeśli to, co mówimy nie zgadza się z rzeczywistością – to tym gorzej dla rzeczywistości”. Wszyscy ci Państwo jechali po nas, jak po łysej kobyle, za to zachwycali się tym, co widzą na Zachodzie (albo na Wschodzie). Zapewne w myśl łacińskiej maksymy: „Aliena nobis, nostra plus aliis placent” („Cudze bardziej podoba się nam, nasze innym”). Cóż, nie mam złudzeń, że nasi krytycy publicznie przyznają nam racje, nie mówiąc już o pochwałach. Ważne, że korzyść z tego, iż racja była po naszej stronie miała Polska.

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (08.02.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Alarm dla Lewandowskiego? Niepokojący plan Barcelony Wiadomości
Alarm dla Lewandowskiego? Niepokojący plan Barcelony

Robert Lewandowski może mieć problem? Chodzi o plany działaczy Barcelony na najbliższe okno transferowe. Z informacji mediów wynika, że klub z Katalonii ma zamiar sprowadzić napastnika.

Zatrzymanie amerykańskiego dziennikarza w Rosji. Stanowcze słowa Joe Bidena Wiadomości
Zatrzymanie amerykańskiego dziennikarza w Rosji. Stanowcze słowa Joe Bidena

Prezydent Stanów Zjednoczonych Biden wypowiedział się na temat zatrzymania w Rosji amerykańskiego dziennikarza "The Wall Street Journal" Evana Gershkovicha.

Atak na osobę mi najbliższą. Komendant Szymczyk reaguje na doniesienia Wyborczej Wiadomości
"Atak na osobę mi najbliższą". Komendant Szymczyk reaguje na doniesienia "Wyborczej"

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk kieruje do sądu sprawę przeciwko autorowi artykułu w Gazecie Wyborczej, w którym podano pełne dane jego córki. Szef policji w tej sprawie wydał oświadczenie, które w piątek zostało opublikowane na stronach internetowych policji.

Niepokojąca wiadomość dla kibiców skoków. Zapadła decyzja Wiadomości
Niepokojąca wiadomość dla kibiców skoków. Zapadła decyzja

Piątkowy konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich w słoweńskiej Planicy został przełożony na godzinę 17.00 z powodu załamania pogody. Pierwotnie miał rozpocząć się o 15.00. W zawodach ma wystąpić czterech Polaków: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Aleksander Zniszczoł i Andrzej Stękała.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę Harry znów publicznie oskarża rodzinę królewską Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę Harry znów publicznie oskarża rodzinę królewską

Książę Harry ponownie ma pretensje do rodziny królewskiej. Tym razem zarzucił jej brak wsparcia w kwestii nękania jego osoby przez brytyjskie tabloidy. Chodzi o batalię z Associated Newspapers - wydawcą m.in. brytyjskiego "Daily Mail" i "Mail on Sunday".

Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna opublikowała nagranie [WIDEO] Wiadomości
Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna opublikowała nagranie [WIDEO]

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w podwarszawskiej miejscowości 33–letniego obywatela Egiptu, który organizawał nielegalne przekraczanie polsko-białoruskiej granicy.

To nie spodoba się TVN. Takie billboardy zawisły w Bydgoszczy [FOTO] Wiadomości
To nie spodoba się TVN. Takie billboardy zawisły w Bydgoszczy [FOTO]

„Pięknie! Takie billboardy pojawiły się dziś w Bydgoszczy. Nie mogłem przejść obojętnie!” – pisze na Twitterze politolog Łukasz Kulpa, do wpisu dołączając zdjęcie.

Pobił na drodze policjantkę po służbie. Sieć obiegło nagranie Wiadomości
Pobił na drodze policjantkę po służbie. Sieć obiegło nagranie

Jak informuje „Gazeta Wrocławska”, w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku 23-letni kierowca dopuścił się ataku na policjantkę. Kobieta zatrzymała się na drodze, by skontrolować podejrzane zachowanie.

Dramat Dawida Kubackiego. Jego główny rywal nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Jego główny rywal nie pozostawia złudzeń

Dawid Kubacki przedwcześnie zakończył bieżący sezon Pucharu Świata. Teraz jeden z jego rywali nie pozostawił żadnych złudzeń co do tego, że będzie starał się wyprzedzić go w klasyfikacji generalnej PŚ.

Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji domagają się od szefowej KE interwencji Wiadomości
Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji domagają się od szefowej KE interwencji

Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji w liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen domagają się interwencji ws. napływu ukraińskiego zboża do Unii Europejskiej. Inicjatywa wyszła od szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego.

Emerytury
Stażowe