Premier Morawiecki: „Kreml przywołał najgorsze demony XX-wiecznego imperializmu, kolonializmu i nacjonalizmu”

Ukraina walczy z rosyjską agresją nie tylko o swoją niepodległość, ale również o naszą wolność i bezpieczeństwo - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki, uczestniczący w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, w wywiadzie dla telewizji France 24.
Premier Mateusz Morawiecki  Premier Morawiecki: „Kreml przywołał najgorsze demony XX-wiecznego imperializmu, kolonializmu i nacjonalizmu”
Premier Mateusz Morawiecki / PAP/Mateusz Marek

„Wojna na Ukrainie jest pewnego rodzaju punktem zwrotnym nie tylko w dziejach Europy, ale również całego świata” – zaznaczył Morawiecki.

Premier stwierdził, że zagrożenie rosyjskie dla Polski i innych krajów regionu jest bardzo wysokie.

„Kreml przywołał najgorsze demony XX-wiecznego imperializmu, kolonializmu i nacjonalizmu. To są właśnie podstawy ruskiego miru, jak go nazywa Kreml” – mówił. 

Rosjanie stosują wiele widocznych prowokacji, jak loty w pobliży polskiej granicy, ale równie niebezpieczna jest zakrojona na szeroką skalę rosyjska propaganda – podkreślił Morawiecki.

„Dla Francuzów, Hiszpanów czy Niemców trudno wyobrazić sobie, jak bardzo jest ona efektywna” – zauważył.

„Rosja dużo inwestuje w fake newsy, social media i propagandę. To jest również broń we współczesnym świecie” – powiedział polski premier.

Morawiecki o pomocy dla Ukrainy

Morawiecki wyraził zadowolenie z faktu, że Niemcy ostatecznie zdecydowały się wysłać czołgi Leopard na pomoc Ukrainie. „W chwili obecnej próbujemy przekonać inne kraje, takie jak Norwegia czy Finlandia, aby również stały się częścią tej koalicji” – stwierdził.

„Polska dostarczy najwięcej czołgów Ukrainie spośród wszystkich krajów na świecie” – zaznaczył.

W sprawie dostaw samolotów bojowych Ukrainie szef polskiego rządu zauważył, że Polska przygotowuje się do przekazania MiG-ów, ale tylko jako członek większej koalicji. „Dysproporcja pomiędzy Rosją a Ukrainą w samolotach bojowych jest na tyle ogromna, że Kijów potrzebuje wsparcia w tym zakresie” – podkreślił Morawiecki.

„Byłem prawdopodobnie pierwszym premierem w Europie, który wzywał do zajęcia rosyjskich aktywów” – zaznaczył premier. „Jest coraz więcej głosów za takim rozwiązaniem” – dodał.

Morawiecki zauważył, że w ten sposób Rosja poniosłaby bezpośrednie konsekwencje agresji. Chodzi o 400 mld euro, które „powinniśmy wykorzystać zarówno do odbudowy Ukrainy, w tym infrastruktury energetycznej, jak też do zmniejszenia rachunków za energię w Europie, ponieważ są one bezpośrednią konsekwencją działań Kremla” – dodał.

Według premiera Morawieckiego prezydent Francji Emmanuel Macron wyraźnie zmienił swoje stanowisko w sprawie konfliktu na Ukrainie i nie uważa, że rozmowy pokojowe są obecnie możliwe.

Wizyta prezydenta Bidena w Polsce

„Wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce we wtorek i w środę będzie zarówno symboliczna, ale też bardzo konkretna, między innymi w kontekście pomocy Ukrainie. Mam nadzieję, że prezydent Wołodymyr Zełenski będzie z nami. Wierzymy, że Ukraina wygra tę wojnę” – stwierdził szef polskiego rządu. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wiadomości
Kanclerz Scholz: "Regularnie rozmawiam z Putinem"

Nie spodziewam się szybkiego zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie – stwierdził kanclerz Olaf Scholz we wtorek w rozmowie z dziennikiem „Rheinische Post”. Przyznał też, że prowadzi „regularne rozmowy z Putinem”, podczas których wciąż „utrzymują się rażące różnice zdań”. W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, uznając go za zbrodniarza wojennego.

Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego. Iga Świątek przekazała wiadomość Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego. Iga Świątek przekazała wiadomość

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Do skoczka spływają słowa wsparcia z całego świata. Głos zabrała również Iga Świątek.

Kaczyński wygrał w sądzie. Jest odpowiedź Sikorskiego Wiadomości
Kaczyński wygrał w sądzie. Jest odpowiedź Sikorskiego

„Od pozytywnego dla Jarosława Kaczyńskiego wyroku w pierwszej instancji oczywiście się odwołam” – zapowiedział w mediach społecznościowych europoseł Radosław Sikorski po wyroku sądu, który zobowiązał go do zamieszczenia przeprosin dla szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

„Jesteście ignorantami”. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jesteście ignorantami”. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN

Dzisiejszy wydanie programu „Dzień dobry TVN” prowadzili Krzysztof Skórzyński i Małgorzata Rozenek. W mediach społecznościowych rozpętała się prawdziwa awantura.

Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie Wiadomości
Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński "walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej".

Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa” Wiadomości
Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa”

„Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Sławomira Nitrasa” – napisał w mediach społecznościowych jeden z członków Rady Krajowej partii Razem Adam Kościelak.

Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 86 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) łącznie ponad dwadzieścia osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera” Wiadomości
Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Paul Grant. Zasłynął rolami w „Harrym Potterze” i „Gwiezdnych wojnach”. O jego śmierci poinformowała córka. Miał 56 lat.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Jak donosi „Express”, książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o jeden konkretny aspekt podczas ceremonii.

Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem Wiadomości
Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem

– Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem, bo formuła Zjednoczonej Prawicy się sprawdziła, choć ostateczne decyzje jeszcze przed nami – podkreślił we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytany, czy PiS wystartuje w wyborach z Solidarną Polską i Pawłem Kukizem.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe