Oświadczenie jezuitów: "Czynów, jakich dopuścił się o. Michał nie da się w żaden sposób usprawiedliwić"

„Zło w Kościele: bezpieczny powrót", pod takim tytułem ukazał się 18 lutego na portalu frontstory.pl artykuł Mariusza Sepioło i Konrada Szczygieła opisujący wykroczenia, jakich dopuścili się w Danii dwaj księża z Polski: ks. Michał Gutkowski, jezuita, i ks. Radosław Pawłowski ze zgromadzenia misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Publikujemy oświadczenie rzecznika jezuitów w sprawie o. Michała Gutkowskiego SJ.
 Oświadczenie jezuitów:
/ pixabay.com/sir5life0

Oświadczenie rzecznika warszawskich jezuitów w sprawie o. Michała Gutkowskiego SJ

W związku z ukazaniem się w dniu dzisiejszym artykułu Mariusza Sepioło i Konrada Szczygieła, zatytułowanego „Zło w Kościele: bezpieczny powrót„, oświadczam, że zdarzenia przedstawione przez autorów artykułu odnoszące się do wykroczeń popełnionych przez o. Michała Gutkowskiego były znane władzom zakonnym od 7 kwietnia 2017 roku.

Tego dnia Prowincjał został poinformowany o opisanych w artykule zajściach przez samego zakonnika i tego samego dnia skontaktował się z dyrktorką szkoły w Kopenhadze. Następnego dnia odbył z nią rozmowę telefoniczną. Pani dyrektor, zgodnie z obowiązkiem, zgłosiła sprawę na policję, o czym poinformowała Prowincjała. Kilka dni później Prowincjał poinformował pisemnie dyrektorkę szkoły o podjętych przez zakon krokach.

Zakonnik został odsunięty natychmiast od pracy w szkole, następnie zwolniony z pracy i odwołany z jezuickiej placówki w Kopenhadze. Po czym wrócił do Polski. Dnia 8 kwietnia 2017 r. zostało wszczęte wobec niego dochodzenie wstępne. Na czas jego trwania zakazano mu jakiegokolwiek bezpośredniego kontaktu z dziećmi i młodzieżą, a po jego zakończeniu przekazano pełną dokumentację do Kurii Generalnej w Rzymie. Dochodzenie wstępne trwało dwa lata nie ze względu na opieszałość przełożonych, lecz z konieczności czekania na wynik śledztwa duńskiej policji. 

Dnia 10 kwietnia 2019 r. Generał jezuitów wydał decyzję, w której zalecił Prowincjałowi, aby zakonnik nigdy już nie pracował z osobami poniżej 18. roku życia.

Sprawa nigdy nie została skierowana do Kongregacji Nauki Wiary ponieważ w ocenie przełożonego generalnego nie spełniała znamion czynu kwalifikującego się do rozpatrywania przez tę kongregację.

Czynów, jakich dopuścił się ojciec Michał nie da się w żaden sposób usprawiedliwić. Osobom, które z tego powodu ucierpiały zaoferowano wszelką potrzebną pomoc. Zakonnik zrozumiał swój błąd i deklaruje, że w pełni zachowywał i zachowuje nałożone na niego przez przełożonych zakazy.

Jednak w związku z informacjami zawartymi w artykule, jakoby o. Michał Gutkowski miał prowadzić rekolekcje dla dzieci i młodzieży oraz przyjmować w centrum, którym zarządza, grupy osób niepełnoletnich, jego przełożony zarządził dokładne sprawdzenie tych informacji oraz polecił zweryfikowanie, czy w ostatnich latach zakonnik przestrzegał zakazu pracy z osobami małoletnimi.

Wojciech Żmudziński SJ – rzecznik prasowy Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego 

Warszawa, 18 lutego 2023

***

Ks. Michał Gutkowski, jezuita i instruktor ZHR, został ukarany w Danii za molestowanie dziewcząt. 

Ks. Radosław Pawłowski, misjonarz ze zgromadzenia św. Wincentego a Paulo, był skazany w Danii za posiadanie pornografii z udziałem nieletnich.

gie, jezuici.pl / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu Wiadomości
Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu

Pogrzeb prof. Pawła Śpiewaka odbędzie się 2 kwietnia o godz. 13.00 na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej – poinformował w sobotę jego syn Jan Śpiewak.

Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze Wiadomości
Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze

Meghan Markle wygrała w sądzie ze swoją przyrodnią siostrą Samanthą, która domagała się od księżnej Sussex przeszło 75 tys. dolarów odszkodowania.

Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy Wiadomości
Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy

To bardzo dobry dzień dla polskiego przemysłu, dla Śląska i dla Polski, bo przywożę zamówienie, które dostałem od premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, na 100 rosomaków, które będą tutaj produkowane – powiedział w sobotę w zakładach Rosomak SA w Siemianowicach Śląskich premier Mateusz Morawiecki.

Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje Wiadomości
Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje

Papież Franciszek opuścił w sobotę rzymską klinikę Gemelli i wraca do Watykanu.

Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII Wiadomości
Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII

Portugalski historyk i biograf Jana Pawła II Jose de Carvalho uważa za bardzo dziwne zarzuty, które po wielu latach pojawiły się wobec Karola Wojtyły w polskiej przestrzeni medialnej. Chodzi o reportaż “Franciszkańska 3” stacji TVN i pojawiającą się równolegle książkę holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka “Maxima Culpa”.

Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka Wiadomości
Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w indywidualnym konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich w Planicy. Kamil Stoch był 10., Aleksander Zniszczoł 14., zaś Andrzej Stękała 40. Zwyciężył Austriak Stefan Kraft przed Słoweńcem Anze Laniskiem.

Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim Wiadomości
Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim

Żaden dziaders nie będzie mnie publicznie rozliczał z moich wyborów – pisze na Instagramie dziennikarka i była współprowadząca Dzień Dobry TVN Magda Mołek.

Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje Wiadomości
Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO – podał w sobotę, powołując się na źródła dyplomatyczne, brytyjski dziennik "The Sun".

Kłopoty TVN? Szef KRRiT wszczyna postępowanie Wiadomości
Kłopoty TVN? Szef KRRiT wszczyna postępowanie

Szef KRRiT wszczyna postępowanie o ukaranie spółki TVN S.A. Chodzi o reportaż „Franciszkańska 3”, wyemitowany na antenie TVN 24.

AP: Donald Trump będzie formalnie aresztowany Wiadomości
AP: Donald Trump będzie formalnie aresztowany

Akt oskarżenia nowojorskiej wielkiej ławy przysięgłych przeciw byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi obejmuje wiele zarzutów dotyczących fałszowania dokumentacji biznesowej, w tym co najmniej jedno przestępstwo kryminalne. Będzie formalnie aresztowany – podała w piątek AP.

Emerytury
Stażowe