Watykan: "Celem nie jest dołączenie świeckich do dominującego (agresywnego) przywództwa, ale zmiana modelu przywództwa"

„Świeccy nie są gośćmi w Kościele - to ich dom” - powiedział papież podczas dzisiejszego spotkania z uczestnikami konferencji organizowanej w Watykanie przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Podczas obrad wybrzmiała potrzeba zmiany modelu przywództwa w Kościele.
Bazylika św. Piotra Watykan:
Bazylika św. Piotra / pixabay.com/brainforceone

W Watykanie w dniach 16-18.02 odbył się Kongres „Duchowni i świeccy wezwani do wspólnej drogi” dla członków Konferencji Biskupów i przedstawicieli Rad ds. Apostolstwa Świeckich.

Swoim doświadczeniem dzieliły się osoby świeckie i duchowne z całego świata.

Słowa haitańskiego hierarchy

- Nie były to teoretyczne rozważania, ale dzielenie się doświadczeniem praktyków reprezentujących rzeczywistości kościelne z całego świata. Szczególnie wybrzmiały słowa arcybiskupa z Haiti, który podkreślił, że celem nie jest dołączenie świeckich mężczyzn i kobiet do dominującego (agresywnego) przywództwa, ale zmiana modelu przywództwa na służebne, w którym osoby reprezentujące różne stany mają współudział - mówi KAI uczestnicząca w spotkaniu w Rzymie Magdalena Kadziak, członkini Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP. 

Zatrudnianie świeckich pracowników

Wśród mówców znalazła się również Polka. Dr Aleksandra Brzemia Bonarek podzieliła się doświadczeniem swojej pracy w Sądzie Metropolitarnym w Katowicach. W swojej prezentacji wskazała na konieczność zatrudniania i odpowiedniego wynagradzania świeckich pracowników. Podkreśliła, że jest to istotne ze względu na prewencję hermetycznego i klerykalnego funkcjonowania katolickich instytucji, implementację subsydiarności oraz kultury otwartości. 

Kard. Farell

Kardynał Kevin Farrell prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia powiedział w podsumowaniu: „Prawdopodobnie ludzie w internecie się oburzą, ale powiem to: Czasy konsekrowanych misjonarzy dobiegły końca, jeśli ktoś jeszcze nie zauważył. Teraz czas na świeckich misjonarzy, żeby zanieśli Dobrą Nowinę na cały świat”.

"Świeccy nie są gośćmi w Kościele"

Całość kongresu zakończyła się dzisiejszym spotkaniem z Ojcem Świętym. Papież wskazał na pokusę oddzielenia - świeckich od duchownych, starszych od młodych, małżonków między sobą itd. Podkreślił, że klerykalizm jest jedną z najgorszych rzeczy, które dotykają społeczność Kościoła oraz że kobiety jak i mężczyźni są sercem Kościoła: „Szczególnie kobiety powinny być bardziej zauważone - powinny być zawsze zapraszane do konsultacji oraz obejmować istotne stanowiska w biurach diecezjalnych". „Świeccy nie są gośćmi w Kościele - to ich dom” - powiedział papież.

mkk, dg / Rzym


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Fundamentalny wpływ Polaków na Trzecią Rewolucję Technologiczną Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Fundamentalny wpływ Polaków na Trzecią Rewolucję Technologiczną

Mówmy o tym, że to Polacy mają fundamentalny wpływ na trzecią rewolucję technologiczną! Wczoraj w Sky News odbyła się ogromna debata na temat Chata GPT i kierunku rozwoju Sztucznej Inteligencji.

Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach Wiadomości
Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach

Podczas demonstracji związkowych przeciwko reformie emerytalnej w wielu miastach Francji doszło do starć z policją. Centrala związkowa CGT poinformowała, że w Paryżu w czwartek demonstrowało 800 tys. osób, co oznacza największą mobilizację społeczną od początku protestów.

Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze Wiadomości
Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze

Redaktor naczelny portalu Interia.pl Piotr Witwicki poinformował, że dziennikarz sportowy serwisu Interia Michał Przybycień został zwolniony z pracy. O sprawie jako pierwszy napisał branżowy serwis Wirtualnemedia.pl.

Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. Poczuliśmy dziwny zapach Wiadomości
Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. "Poczuliśmy dziwny zapach"

Samochód ministra spraw zagranicznych Estonii Urmasa Reinsalu zapalił się podczas jego wizyty w Kijowie. Wygłaszany następnego dnia wykład przerwał alarm przeciwlotniczy; polityk był zmuszony do jego dokończenia w schronie - poinformowały w czwartek estońskie media.

USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych Wiadomości
USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych

Firmy GE Hitachi, Tennessee Valley Authority, Ontario Power Generation i polska firma Synthos Green Energy podpisały w czwartek porozumienie o przyspieszeniu wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR). Umowa przewiduje wspólne inwestycje warte 400 mln dolarów w projekt reaktora GEH BWRX-300, który SGE wraz z Orlenem planuje wdrożyć do floty dziesiątek reaktorów jądrowych w Polsce.

Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO] Wiadomości
Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO]

Pranie brudnych pieniędzy, łapówki wręczane w restauracji w torbach na wino albo w torbach ze sklepu Żabka i znany działacz Platformy Obywatelskiej zatrzymany przez CBA.

Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze Wiadomości
Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze

„Opowiadamy się za realizacją porozumienia w sprawie modernizacji Odry granicznej i zwiększonego wykorzystania żeglugi śródlądowej jako ważnego działania rozwojowego” – głosi oświadczenie polsko-niemiecko-czeskiego zrzeszenia izb handlowych: Unii Izb Łaby i Odry.

Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam Wiadomości
Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam

– Zaproponujemy 1500 zł „babciowego” dla każdej mamy, która chciałaby po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy – zapowiedział przewodniczący PO Donald Tusk w czwartek, podczas spotkania z wyborcami w Częstochowie.

Wizyta księcia Williama w Polsce. Jest reakcja rosyjskiej propagandy Wiadomości
Wizyta księcia Williama w Polsce. Jest reakcja rosyjskiej propagandy

Głos ws. niespodziewanej wizyty księcia Williama i księżnej Kate Middleton w Polsce zabrała rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Rosja: Pożar w zakładzie produkującym m.in silniki do międzykontynentalnych rakiet [FOTO] Wiadomości
Rosja: Pożar w zakładzie produkującym m.in silniki do międzykontynentalnych rakiet [FOTO]

W środę doszło do pożaru w Zakładach Produkcji Silników w Jarosławiu w Rosji; w tej fabryce wytwarzane są m.in. silniki do międzykontynentalnych pocisków balistycznych Topol-M, zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych - powiadomił ukraiński portal focus.ua za rosyjskimi mediami i służbami ratunkowymi.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe