Zapadły wyroki na działaczy związkowych "Raboczy Ruch"

9 listopada w Homelskim Sądzie Obwodowym rozpoczął się proces dziesięciu więźniów politycznych, członków ruchu "Raboczy Ruch". 17 lutego zapadł wyrok. "Raboczy Ruch" został założony w 2020 roku. Zrzeszała białoruskich pracowników, w tym liderów i działaczy strajków i związków zawodowych. Wszystkim 10 oskarżonym postawiono zarzuty "zdrady stanu" i "założenia organizacji ekstremistycznej".
 Zapadły wyroki na działaczy związkowych
/ kolaż zdjęć. P.Machnica

17 lutego 2023 sędzia Aliaksandr Piskunau ogłosił wyrok: Siarhei Szelest - 14 lat więzienia; Uładzimir Żurauka - 15 lat więzienia; Andrej Paheryła - 14 lat więzienia; Hanna Ablab - 11 lat więzienia; Aliaksandr Hasznikau - 14 lat więzienia; Siarhiej Dziuba - 12 lat więzienia; Ihar Mints - 12 lat więzienia; Valiancin Ceranewicz - 12 lat więzienia; Siarhiej Szametka - 12 lat więzienia; Aliaksandr Kapszul - 15 lat więzienia.

Wszyscy zostali oskarżeni o "zdradę stanu" (część 1 artykułu 356 k.k.) i "utworzenie organizacji ekstremistycznej" (część 3 artykułu 361-1 k.k.). Kapszul został dodatkowo oskarżony o "nielegalne działania w związku z bronią palną" (część 2 artykułu 295 k.k.). Szelest, Żurauka i Paheryła zostali dodatkowo oskarżeni o "pomówienie" (art. 188 k.k.).

Wszyscy oskarżeni nie przyznali się do zdrady stanu. Podczas procesu jeden z oskarżonych, Aliaksandr Kapszul, rozpoczął strajk głodowy, aby zaprotestować przeciwko łamaniu prawa podczas pobytu w areszcie śledczym w Homlu.

 

Barbarzyństwo

– Te wyroki są przejawem barbarzyństwa reżimu Łukaszenki. Ruch związkowy na całym świecie winien skoncentrować się na wywarciu nacisku i pomocy koleżankom i kolegom na Białorusi – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność.

O toczącej się akcji NSZZ Solidarność można przeczytać tutaj i tutaj oraz tutaj.

bs


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego. Iga Świątek przekazała wiadomość Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego. Iga Świątek przekazała wiadomość

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Do skoczka spływają słowa wsparcia z całego świata. Głos zabrała również Iga Świątek.

Kaczyński wygrał w sądzie. Jest odpowiedź Sikorskiego Wiadomości
Kaczyński wygrał w sądzie. Jest odpowiedź Sikorskiego

Od pozytywnego dla Jarosława Kaczyńskiego wyroku w pierwszej instancji oczywiście się odwołam - zapowiedział w mediach społecznościowych europoseł Radosław Sikorski po wyroku sądu, który zobowiązał go do zamieszczenia przeprosin dla szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Jesteście ignorantami. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
"Jesteście ignorantami". Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN

Dzisiejszy wydanie programu "Dzień Dobry TVN" prowadzili Krzysztof Skórzyński i Małgorzata Rozenek. W mediach społecznościowych rozpętała się prawdziwa awantura.

Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie Wiadomości
Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński "walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej".

Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa” Wiadomości
Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa”

„Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Sławomira Nitrasa” – napisał w mediach społecznościowych jeden z członków Rady Krajowej partii Razem Adam Kościelak.

Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 86 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) łącznie ponad dwadzieścia osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera” Wiadomości
Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Paul Grant. Zasłynął rolami w „Harrym Potterze” i „Gwiezdnych wojnach”. O jego śmierci poinformowała córka. Miał 56 lat.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Jak donosi „Express”, książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o jeden konkretny aspekt podczas ceremonii.

Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem Wiadomości
Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem

– Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem, bo formuła Zjednoczonej Prawicy się sprawdziła, choć ostateczne decyzje jeszcze przed nami – podkreślił we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytany, czy PiS wystartuje w wyborach z Solidarną Polską i Pawłem Kukizem.

Wiadomości
Czy warto posiadać antyradar we własnym aucie?

Często podróżując po polskich drogach nieuniknione jest trafienie na kontrolę drogową. Najczęściej jest to rutynowa sprawa, jednak każdemu z nas zdarza się popełnić jakieś wykroczenie, z nieuwagi lub pośpiechu. Jeżeli często jesteśmy nieuważni i chcemy uniknąć potencjalnych mandatów i punktów karnych, z pomocą przychodzą nam aplikacje ostrzegające o fotoradarach i kontrolach drogowych. Są to zarówno aplikacje mobilne, jak i dedykowane urządzenia typu antyradar. Co warto o nich wiedzieć?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe