Giorgia Meloni z oficjalną wizytą w Warszawie. Spotka się z premierem Morawieckim

Omówienie najważniejszych bieżących kwestii z zakresu współpracy dwustronnej i unijnej, pomoc Ukrainie oraz tematyka bezpieczeństwa - znajdą się w agendzie poniedziałkowego spotkania w Warszawie premiera Mateusza Morawieckiego z szefową włoskiego rządu Giorgią Meloni - przekazał PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
Georgia Meloni  Giorgia Meloni z oficjalną wizytą w Warszawie. Spotka się z premierem Morawieckim
Georgia Meloni / fot. Le Parisien / YouTube

Meloni przybędzie do Warszawy na zaproszenie premiera Morawieckiego - dodał Müller.

Jak podkreślił, Polska i Włochy to bliscy partnerzy, nie tylko politycznie, ale również gospodarczo.

"Republika Włoska znajduje się w pierwszej piątce partnerów handlowych naszego kraju. Mamy wiele wspólnych spojrzeń, przede wszystkim w temacie Europy i jej rozwoju" - mówił.

Rozmowy o sprawach, które łączą

Müller wskazał, że wizyta Meloni będzie okazją do rozmowy o sprawach, które nas łączą.

"Poruszone będą również najpilniejsze tematy dotyczące dalszej pomocy Ukrainie i wzmocnienia bezpieczeństwa Europy na każdej płaszczyźnie" - zapowiedział.

Rzecznik rządu przypomniał, że Meloni pełni funkcję premiera Włoch od października 2022 r.

"Powołanie jej rządu nadało nową dynamikę stosunkom polsko-włoskim. Ostatnie spotkanie premiera Morawieckiego z premier Meloni miało miejsce w Brukseli, przy okazji posiedzenia Rady Europejskiej, które odbyło się w dniach 9-10 lutego br." - zaznaczył.

Müller zwrócił jednocześnie uwagę na prowadzoną ofensywę dyplomatyczną, w tym na zakończoną w sobotę Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa, w której uczestniczył polski premier. Podczas Konferencji omówiono pomoc dla Ukrainy.

"Konferencja w Monachium stanowiła okazję do wielu spotkań. Premier Morawiecki rozmawiał m.in. z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem, prezydentem Kurdystanu Nechirvanem Barzanim oraz z merem Kijowa Witalijem Kliczką. Nasza ofensywa dyplomatyczna cały czas trwa" - podkreślił Müller.


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nowe informacje na temat śledztwa ws. zaginięcia Iwony Wieczorek Wiadomości
Nowe informacje na temat śledztwa ws. zaginięcia Iwony Wieczorek

Sprawa Iwony Wieczorek nawet po kilkunastu latach budzi wiele emocji i kontrowersji. Na światło dzienne wychodzą kolejne fakty, które mają pomóc w rozwiązaniu zagadki zaginięcia młodej dziewczyny.

Gwiazda Dzień Dobry TVN ukarana mandatem. „Zatrzymała mnie drogówka” Wiadomości
Gwiazda Dzień Dobry TVN ukarana mandatem. „Zatrzymała mnie drogówka”

Gwiazda programu śniadaniowego „Dzień dobry TVN” została ukarana mandatem. To już drugi raz w ciągu zaledwie kilku tygodni, kiedy spotyka ją podobna przygoda. Wiadomo, że niedawno rozmawiała również z zaproszonymi do programu policjantami, z którymi poruszyła temat praw kierowców zatrzymywanych do kontroli.

Tragiczne wieści z Lubartowa. 19-latek brutalnie pobity przez rówieśników Wiadomości
Tragiczne wieści z Lubartowa. 19-latek brutalnie pobity przez rówieśników

W mediach nie brakuje ostatnio doniesień o brutalnych pobiciach i napaściach z udziałem nastolatków. Młodzi ludzie coraz chętniej bez oporów pastwią się nad rówieśnikami i wszystko nagrywają. Szczególnie głośną i bulwersującą sprawą była śmierć 16-letniego Eryka z Zamościa, który 28 lutego został napadnięty w biały dzień w centrum miasta. Chłopiec nie przeżył ataku.

Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Wartość umowy – 1 mld 100 mln zł Wiadomości
Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Wartość umowy – 1 mld 100 mln zł

Szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowę wykonawczą na dostawę kolejnych 22 mobilnych radarów przeciwlotniczych Bystra; wartość umowy to 1 mld 100 mln zł. Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego, wzmacniamy je o kolejne warstwy – podkreślił Błaszczak.

Telekomunikacyjny gigant musi zapłacić 20 mln zł kary. Klienci mogą żądać zwrotu pieniędzy Wiadomości
Telekomunikacyjny gigant musi zapłacić 20 mln zł kary. Klienci mogą żądać zwrotu pieniędzy

Jak donosi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję prezesa UOKiK, który nałożył na Polkomtel (właściciela sieci komórkowej Plus) karę ponad 20 mln zł za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Wyrok jest prawomocny.

Walki o Bachmut. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu Wiadomości
Walki o Bachmut. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu

W donbaskim mieście Bachmut trwają walki, choć rosyjskie szturmy są wciąż na zmniejszonym poziomie w porównaniu z ostatnimi tygodniami – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Król w talii najbardziej poszukiwanych przestępców UE zatrzymany przez CBŚP i KAS Wiadomości
Król w talii najbardziej poszukiwanych przestępców UE zatrzymany przez CBŚP i KAS

Policjanci CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy KAS zatrzymali kolejnych 10 osób w śledztwie dotyczącym grup przestępczych, które wystawiły „puste” faktury VAT na 1,5 mld zł. Do tej pory zarzuty usłyszało 310 osób, w tym 44-letni Robert C., który był na liście najbardziej poszukiwanych ludzi w Europie.

Szokujący komentarz Ekke Overbeeka nt. marszy papieskich Wiadomości
Szokujący komentarz Ekke Overbeeka nt. marszy papieskich

– Marsze papieskie będą w dużej mierze w obronie ukrywających pedofilię – mówił podczas spotkania autorskiego w Warszawie Ekke Overbeek.

Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut Wiadomości
Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut

– Ukraina nie może przegrać trwającej od siedmiu miesięcy bitwy o Bachmut na wschodzie kraju, żeby Władimir Putin nie poczuł krwi – oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanej w środę rozmowie z agencją Associated Press.

Chaos we Francji. Setki tysięcy demonstrantów. Gdzie praworządność? Gdzie UE? [WIDEO, FOTO] Wiadomości
Chaos we Francji. Setki tysięcy demonstrantów. Gdzie praworządność? Gdzie UE? [WIDEO, FOTO]

Nie ustają protesty we Francji. Powszechne oburzenie budzi brutalność interwencji francuskiej policji. Z kolei reforma emerytalna wprowadzana z pominięciem decyzji władzy ustawodawczej (jest wprowadzana w trybie rządowego dekretu) nie budzi wątpliwości instytucji Unii Europejskiej w zakresie „praworządności”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe