Nowy prezydent Czech złoży wizytę w Polsce. Podano datę

Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej Pavel poinformował, że w drugą podróż zagraniczną po objęciu urzędu szefa państwa uda się do Warszawy. Z pierwszą wizytą, zgodnie z tradycją czesko-słowackich stosunków, Pavel pojedzie do Bratysławy. 21 marca ma być w Berlinie.
Czeski prezydent-elekt powiedział, że prezydent RP Andrzej Duda podczas rozmowy w czasie weekendu na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium wspomniał także o nieformalnym, wspólnym spotkaniu z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.
„Oczywiście jestem na to otwarty, bo uważam, że mamy wystarczająco dużo tematów do rozmów” – powiedział Pavel, odpowiadając na pytanie PAP.
Pavel o oczekiwaniach wobec sojuszników
Mówiąc o wizytach Joe Bidena w Kijowie i Warszawie, Pavel stwierdził, że od prezydenta USA spodziewa się zapewnienia, że „wszyscy jedziemy na tym samym wózku. Od Stanów Zjednoczonych po naszych europejskich sojuszników”. Dodał, że spodziewa się też dostarczenia w krótkim czasie Ukrainie „wszystkiego, co jest potrzebne do skutecznej obrony” przed inwazją Rosji.