Rafał Trzaskowski szykuje warszawskim dzieciom "dietę planetarną"?

"Dziennik Gazeta Prawna" informował niedawno, że prezydenci prawie 100 miast z całego świata doszli do wniosku, że dla ratowania klimatu należy spożywać mniej mięsa i nabiału. Kiedy wyszło na jaw, że wśród miast tych znalazła się Warszawa, rozpętała się medialna burza.
Rafał Trzaskowski Rafał Trzaskowski szykuje warszawskim dzieciom
Rafał Trzaskowski / / Flickr/Platforma Obywatelska/ Public Domain

Sprawę na Facebooku skomentował Rafał Trzaskowski, odpowiadając na pytanie, czy to prawda, że w stolicy pojawią się jakieś ograniczenia.

- Nie, Miasto Stołeczne Warszawa nie wprowadzi kartek na żywność. Co więcej, jedynie rząd ma możliwości prawne do wprowadzenia takiego ograniczenia. Jako prawnik powinien pan to wiedzieć - odciął się prezydent Warszawy.

Do pomysłu organizowania warszawskim dzieciom "diety planetarnej" odnieśli się przedstawiciele PiS.

- Rafał Trzaskowski chce wprowadzić ten program dla wszystkich. Niech sam da najpierw przykład! Wyczerpał już limit latania samolotem - komentowali Sebastian Kaleta i Patryk Jaki.

- Jeżeli Rafał Trzaskowski nie chce tego wprowadzić, to po co to podpisywał? - zwrócił się z pytaniem do dziennikarki "Gazety Wyborczej" Patryk Jaki.

"Dieta planetarna" w szkołach i przedszkolach?

Sebastian Kaleta w rozmowie z dziennikarką Justyną Dobrosz-Oracz przekonywał, że niepokojący proces już się rozpoczął i najsilniej uderzy w najmłodszych, którym odgórnie narzuci się nowy sposób odżywiania. Jedynie na początku będzie to "łagodne" sugerowanie zmian. 

- Pani wprowadza opinię publiczną w błąd. Będzie to dobro niedostępne. Oczywiście wszyscy chcielibyśmy mieć dostęp do tego, ale niech pani spojrzy. Rafał Trzaskowski chciałby, żeby to było tak drogie, żeby kompletnie nikt nie mógł sobie na to pozwolić. Przykład z Warszawy: Czytałem raporty dotyczące polityki żywieniowej. Okazuje się, że władze miasta informują radnych od kilku miesięcy, że miasto przygotowuje dokument pt. "Polityka żywieniowa" - wyjaśnił Kaleta, dodając, że "dieta planetarna" będzie odgórnie wdrażana w szkołach i przedszkolach.

- Odgórnie zmiany, z roku na rok, zarówno dzieciom, jak i chorym nowy jadłospis. I to są dokumenty miejskie pani redaktor. Pani sobie poczyta, tam jest pokazane, że najpierw będzie namawianie, a potem będą odgórne nakazy - zaznaczył poseł.

Czym jest "dieta planetarna"? 

Organizacja C40 Cities opublikowała raport, który mówi, że aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do 2030 roku o połowę, trzeba koniecznie wprowadzić ograniczenia w diecie. "Dieta planetarna" to zdaniem Komisji EAT-Lancet taka, która jest przyjazna planecie. Polega na spożywaniu produktów pochodzenia roślinnego i jest przy tym uboga w pokarmy odzwierzęce. W diecie wegańskiej wyklucza się ze spożycia mięso, ryby, owoce morza, jaja i produkty na bazie jaj oraz mleka.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Śmiertelny pożar w Trzcińcu. Nieoficjalnie: Nie żyje znany aktor Wiadomości
Śmiertelny pożar w Trzcińcu. Nieoficjalnie: Nie żyje znany aktor

Do śmiertelnego pożaru doszło w niedzielę rano w miejscowości Trzciniec (Lubelskie). Ze wstępnych ustaleń wynika, że znalezione zwłoki należały do 87-latka, który mieszkał w tym domu. Według lokalnych mediów ofiarą jest Piotr Wysocki, aktor związany przez lata z Teatrem Osterwy w Lublinie.

Skandal w Pałacu Buckingham. Co się stało z profilem syna księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Co się stało z profilem syna księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Profil księcia Archiego na stronie internetowej Pałacu Buckingham zniknął – donosi Daily Mail.

Ukraina: Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować Wiadomości
Ukraina: "Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować"

Ukraińskiej armii udało się ustabilizować sytuację w rejonie Bachmutu, jednak walki ciągle trwają, przeciwnik podejmuje ataki – oświadczył w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO] Wiadomości
„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO]

Największe w historii wsparcie dla samorządów, przekazywane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to dla D. Tuska „ochłapy”. Posłuchajmy zatem, co mówią sami samorządowcy – pisze na Twitterze partia rządząca i publikuje nagranie.

Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze” Wiadomości
Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze”

W studiu Polsat News podczas programu „Śniadanie Rymanowskiego” doszło do spięcia pomiędzy posłami Stanisławem Tyszką oraz Bartoszem Kownackim.

To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen Wiadomości
To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry. Teraz na temat tych doniesień głos zabrał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje Wiadomości
„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje

Jeśli pozwolimy rywalowi by wygrywał pojedynki, był szybszy, robił wszystko lepiej, wtedy nasza jakość nie wystarczy. Jeśli nasze poświęcenie będzie odpowiednie, wtedy jakość może zrobić różnicę – powiedział w niedzielę selekcjoner reprezentacji Polski Fernando Santos.

Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe? Wiadomości
Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe?

Rząd Macedonii Północnej opracowuje kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, w którym znajdzie się 12 śmigłowców bojowych Mi-24 - poinformowała macedońska minister obrony Sławjanka Pietrowska.

Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski zbiera wiele negatywnych ocen po sobotniej porażce biało-czerwonych z Czechami. Teraz na temat samego napastnika Barcelony wypowiedział się Łukasz Gikiewicz.

Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski Wiadomości
Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe